Milyen kihatással vannak szervezetünkre az időjárási frontok
Gyakran ébredünk fejfájással, rossz közérzettel, magas a vérnyomásunk vagy éppen alacsony, a gyermekeink elevenebbek vagy éppen aluszékonyabbak, és sorolhatnám még tovább, hogy milyen állapotban vagyunk, mire az első reakciónk az, hogy megint biztos front van. Gyakran tapasztalható, hogy a kisgyermekek és a háziállatok, gyakran előre jelzik az időváltozást. Szokatlan viselkedésük felhívja a figyelmet, hogy valami készülődik. A pedagógusok is tudják, hogy az osztály figyelmének lankadása, a hirtelen és tömeges képességromlás, az izgő-mozgó elevenség a frontbetöréssel magyarázható. A felnőttek szervezetéről is elmondható, hogy például a melegfront közelítésekor, hogy idegrendszeri problémák lépnek fel. Ezeket a hatásokat a kevéssé frontérzékenyek szervezete kiegyenlíti, ám a többiek nem birkóznak meg ilyen könnyen az időjárási jelenségek következményeivel.
Az időjárási frontoknak milyen élettani kihatásai lehetnek
Nedves, meleg légtömegek: migrén, fejfájás, csökkent véralvadási képesség, trombózis, embólia, szívinfarktus kockázata, erősödő gyulladási hajlam, depresszió, vérnyomássüllyedés, fantomfájdalmak fellépése, alvászavarok, növekedő baleseti kockázat.
Tartós meleg: embólia, szívinfarktus kockázata, erősödő gyulladási hajlam, depresszió, alvászavarok jelentkezése, növekedő baleseti kockázat.
Alacsony légköri nyomás: fejfájás, szívinfarktus kockázata.
Nedves, hideg levegő: fejfájás, növekedő vérnyomás, fokozott görcshajlam, koszorúér elégtelenség, szívinfarktus kockázata, fantomfájdalmak fellépése, izületi gyulladás, reumás panaszok fokozódása, kólika, hascsikarás jelentkezése.
Tartós rossz időjárás: koszorúér-elégtelenség, izületi gyulladás, reuma, kólika, hascsikarás.
Szép idő, erős széllel: fejfájás, csökkent véralvadási képesség, görcshajlam, vérnyomássüllyedés, alvászavarok.
A melegfrontot kísérő páratartalom emelkedés, illetve légnyomáscsökkenés hatására a szimpatikus idegrendszer kerül izgalomba. Ennek következményeként fokozódik az anyagcsere, emelkedik a vérnyomás, szaporább a szívműködés. A cukorbetegnek emelkedik a vércukorszintje. A melegfrontra érzékenyek álmatlanságról, nyugtalanságról, pszichés ingerlékenységről panaszkodnak, a depressziós tünetek megjelenése is gyakoribb. Csökken a figyelemkoncentráció, a reflexidő hosszabbodhat, ezért a közlekedési balesetek gyakorisága is növekszik. A billentyűhibás szívelégtelenségben szenvedők nehézlégzése fokozódik, a vérben emelkedik a fehérvérsejtek száma, növekszik a kalcium, viszont csökken a káliumtartalom.
Hidegfront: migrén, növekedett vérnyomás, görcshajlam, izületi gyulladás, reuma, megnövekedett baleseti kockázat, kólika, hascsikarás.
A hidegfrontot kísérő páratartalom-csökkenés, és légnyomás növekedés hatására a paraszimpatikus idegrendszer izgalma fokozódik, a vérnyomás csökken, a szívműködés gyengébb. Ilyenkor a gyulladásos megbetegedések háttérbe szorulnak, viszont erősödnek a reumás és migrén jellegű fájdalmak, csökken a vércukorérték. A hidegfrontra érzékenyek kábaságra panaszkodnak, a reflexidők megnyúlnak, az alvás mélyebbé válik. Ilyenkor növekszik a görcskészség, fokozódik a trombóziskészség, halmozódhatnak az asztmás rohamok.
Forrás:www.weborvos.hu
További információ:www.metnet.hu
Anzsel
Közösségi hozzászólások: