SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hipofízis adenóma (prolaktinóma)

Családinet [cikkei] - 2008-03-04
Meddőségi ok: Túl sok prolaktin hormon

Mikor egyre több pár jár meddőségi központba, még mindig kevés szó esik egy betegségről, ami meddőségért felelős: a magas prolaktin hormonértékről.

Hormonok nélkül létezni se tudnánk, hiszen ezek a fontos hírvivő molekuláink az egész testünk működését befolyásolják. Hormonális működésünk vezérlését az agyalapi mirigy, azaz a hipofízis végzi. Kihat a pajzsmirigyre, hasnyálmirigyre, herékre/petefészkekre és a mellékvesékre is. Ez az agyunkban található babszem nagyságú szerv még hőháztartásunkat és vegetatív idegrendszerünket is felügyeli. Leggyakoribb betegsége a benne megjelenő jóindulatú agydaganat, a hipofízis adenóma. Az elváltozás rákos sejteket nem tartalmaz, de kóros szövetszaporulat így számtalan kellemetlenséget okoz hormonhatások révén. Bár súlyos betegség, megfelelő kezeléssel gyógyítható.

 A hipofízis tumorok leggyakrabban előforduló változata a prolaktin hormont túltermelő adenóma. (Orvosi nevén prolaktinóma.) A tőle szenvedő embernek csökken a szexuális aktivitása. Gyakori figyelmeztető jel a tej rendellenes csorgása, vagyis amikor terhességen, szoptatási időn túl jön spontán módon, vagy nyomás hatására váladék az egyik vagy mindkét mellből. Az ilyen tejfolyás mindig kóros, orvoshoz kell fordulni vele. (Néhány esetben ugyan mellbetegségek a kiváltói, ám leggyakrabban a  hipofízis prolaktin hormonjának túltermelése felelős érte.)

Hölgyekben gyakori az emlő kellemetlen feszülése, a hüvely szárazsága nemi aktus során is, illetve előfordulhatnak hőhullámok. A menstruációs ciklus vagy akadozik vagy teljesen elmarad. Erősebbé válik a szőrősödés a testen, a lábon apró lila foltok tűnhetnek fel, s a testalkatot torzító erőteljes hízás jelentkezik. A kezeletlen magas prolaktinszint miatt a teherbeesés nem sikerül, vagy ha igen spontán vetéléssel végződhet.  Férfiaknál potenciazavar a kísérő jelenség, s a tejcsorgás ritkán náluk is lehetséges. Mindkét nemre jellemző tünetek lehetnek a fáradtság, gyakori fejfájás, a homályos látás, stressz, alvászavarok, sápadtság.

A prolaktint termelő hipofízis daganatot - amennyiben időben felfedezik - nem kell műteni. Nagyszerűen gyógyítható gyógyszeres kezeléssel is, ráadásul a kívánt gyerekvállalás lehetségessé válhat. A hipofízis betegségek gyógyítását a hormonális megbetegedésekkel foglalkozó endokrinológus szakorvosok végzik, míg szükség esetén műtéti kezeléséről az Amerikai úton található idegsebészeten gondoskodnak.

További információk: http://hipofizis.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja