SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hipofízis adenóma (prolaktinóma)

Családinet [cikkei] - 2008-03-04
Meddőségi ok: Túl sok prolaktin hormon

Mikor egyre több pár jár meddőségi központba, még mindig kevés szó esik egy betegségről, ami meddőségért felelős: a magas prolaktin hormonértékről.
Hipofízis adenóma (prolaktinóma)

Hormonok nélkül létezni se tudnánk, hiszen ezek a fontos hírvivő molekuláink az egész testünk működését befolyásolják. Hormonális működésünk vezérlését az agyalapi mirigy, azaz a hipofízis végzi. Kihat a pajzsmirigyre, hasnyálmirigyre, herékre/petefészkekre és a mellékvesékre is. Ez az agyunkban található babszem nagyságú szerv még hőháztartásunkat és vegetatív idegrendszerünket is felügyeli. Leggyakoribb betegsége a benne megjelenő jóindulatú agydaganat, a hipofízis adenóma. Az elváltozás rákos sejteket nem tartalmaz, de kóros szövetszaporulat így számtalan kellemetlenséget okoz hormonhatások révén. Bár súlyos betegség, megfelelő kezeléssel gyógyítható.

 A hipofízis tumorok leggyakrabban előforduló változata a prolaktin hormont túltermelő adenóma. (Orvosi nevén prolaktinóma.) A tőle szenvedő embernek csökken a szexuális aktivitása. Gyakori figyelmeztető jel a tej rendellenes csorgása, vagyis amikor terhességen, szoptatási időn túl jön spontán módon, vagy nyomás hatására váladék az egyik vagy mindkét mellből. Az ilyen tejfolyás mindig kóros, orvoshoz kell fordulni vele. (Néhány esetben ugyan mellbetegségek a kiváltói, ám leggyakrabban a  hipofízis prolaktin hormonjának túltermelése felelős érte.)

Hölgyekben gyakori az emlő kellemetlen feszülése, a hüvely szárazsága nemi aktus során is, illetve előfordulhatnak hőhullámok. A menstruációs ciklus vagy akadozik vagy teljesen elmarad. Erősebbé válik a szőrősödés a testen, a lábon apró lila foltok tűnhetnek fel, s a testalkatot torzító erőteljes hízás jelentkezik. A kezeletlen magas prolaktinszint miatt a teherbeesés nem sikerül, vagy ha igen spontán vetéléssel végződhet.  Férfiaknál potenciazavar a kísérő jelenség, s a tejcsorgás ritkán náluk is lehetséges. Mindkét nemre jellemző tünetek lehetnek a fáradtság, gyakori fejfájás, a homályos látás, stressz, alvászavarok, sápadtság.

A prolaktint termelő hipofízis daganatot - amennyiben időben felfedezik - nem kell műteni. Nagyszerűen gyógyítható gyógyszeres kezeléssel is, ráadásul a kívánt gyerekvállalás lehetségessé válhat. A hipofízis betegségek gyógyítását a hormonális megbetegedésekkel foglalkozó endokrinológus szakorvosok végzik, míg szükség esetén műtéti kezeléséről az Amerikai úton található idegsebészeten gondoskodnak.

További információk: http://hipofizis.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja