SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi állhat a fáradékonyság, feledékenység mögött?

Családinet [cikkei] - 2013-10-22
Középkorú, ismert pajzsmirigybeteg nő jelentkezett be Dr. Marton Annához, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológusa, diabetológusához, általános, de fokozódó panaszokkal. Történetéből kiderül, hogy nem vehetjük félvállról az olyan gyakori problémákat sem, mint a fáradékonyság és a feledékenység.
Mi állhat a fáradékonyság, feledékenység mögött?

Szívprobléma a háttérben?

A páciens pajzsmirigybetegséggel élt, aminek okán időszakonként járt is az illetékes pajzsmirigy szakrendelésre. Dr. Marton Annához általános tünetek miatt fordult, mint a feledékenység, a kisebb fogyás, a nagyfokú fáradékonyság, amelyeknek korábban nem találták a magyarázatát. Ezek a panaszok fokozódtak, már a hétköznapi teendők is egyre nagyobb terhet jelentettek a hölgynek, a feledékenység pedig rányomta a bélyegét az életminőségre. Türelmes természetű lévén viszonylag sokáig jól tűrte a panaszokat, és egyszerűen a munka és az otthoni teendők erős nyomásának tulajdonította a tüneteket. Végül mégis utána szeretett volna járni a dolognak, azért keresett kardiológust, mert szívproblémára gyanakodott.

Romló memória

A memóriapanaszok voltak olyan mértékűek, amelyek miatt a doktornő gyanakodni kezdett, hogy ezek már meghaladják a mindennapi stresszterhelés miatti mértéket. A beteg erősen panaszkodott is erre. Az elfoglalt háziasszonyoknál, dolgozó nőknél előfordulhat, hogy elfelejtik befizetni a csekket, de ez a páciens már az aznap reggel történtekre sem tisztán emlékezett. Mivel ő maga egy precíz, vezető beosztású pénzügyi szakember volt, roppant zavarónak érezte, hogy bármennyire próbál helytállni, a feledékenysége ezt erősen akadályozza. Ezt azonban a korábbi családorvosi, üzemorvosi vizsgálatok a zsúfolt, stresszes életvitelnek tulajdonították. A probléma mélysége azonban csakis a részletes kikérdezés során tárulhat fel, vagyis a betegekre szánt idő, döntő jelentőségű. Végül a romló memória, mint markáns tünet vezetett odáig, hogy Marton doktornő vérvizsgálatot rendelt el.

Megnagyobbodott mellékpajzsmirigy
 
- Az én gondolkodásom középpontjában mindig olyan betegségek állnak, amelyeken tudok változtatni. Olyan vizsgálatoknak nem fogom nekiindítani a beteget, amelyek olyan betegségeket igazolhatnak, melyeket nem lehet befolyásolni. Ebben az esetben azonban a gyengeség és a feledékenység a mellékpajzsmirigyet tette „gyanússá” – ismerteti dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológus, diabetológusa.
- A vérvétel után kiderült, hogy a kalciumszint jóval magasabb, a foszforszint jóval alacsonyabb a megfelelőnél, vagyis a szűrővizsgálatok adekvátak voltak. A további vizsgálatok - így a későbbi CT is - markánsan jelezték, hogy az egyik mellékpajzsmirigy jelentősen megnagyobbodott, a betegnek jóindulatú adenómája van, mely jelentős mellékpajzsmirigy hormon túltermelést eredményezett.

A beteget ezek után – rövid gyógyszeres kezelést követően – megműtötték, és tulajdonképpen látványosan elmúltak a panaszai. Az étvágya visszatért, a súlya rendeződött, a fáradékonyága elmúlt és a memóriája sem okozott többé gondot.

Dr. Marton elmondása szerint fontos tudni, hogy a belgyógyászatban minden mindennel összefügg, így egy alapos orvosi kivizsgáláson gondolni kell a ritkábban elforduló, de létező betegségekre, melyek önmagukban, vagy akár bizonyos megbetegedések egymással társulva gyakrabban előfordulhatnak.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Vesna Cvorovic – 123RF.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

A szerkesztő ajánlja