SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pszichológus segít, hogy gyermekem születhessen?

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-09-20
Magyarországon több mint 150.000 pár küzd fogamzási problémával, sokan közülük meddőségi központ segítségét kérik, hogy végre gyermekük születhessen.

A párok közül sokakat az idő is sürget, vagy speciális egészségügyi problémával küzdenek, míg mások egyedülállóként keresik fel a szakembereket, hiszen évek óta nem találtak olyan párt, akikkel családot tudtak volna alapítani. A meddőség lelki hátteréről Dr. Süli Ágota pszichoterapeutát, és Higi Vera pszichológust, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakembereit kérdeztük.

Mennyire jellemző Magyarországon, hogy az emberek pszichológus segítségét kérik egy ilyen helyzetben?

H.V. Magyarországon a fogamzási problémákkal küzdő párok, illetve egyedülálló nők közül sokan úgy érzik, hogy választaniuk kell aközött, hogy testi, vagy lelki támogatást vesznek igénybe. Gyakran tapasztaljuk, hogy a meddőségi klinika ajtaján átlépve már feladják a reményt, hogy saját maguk is tehetnek valamit a sikeres gyermekvállalás érdekében, hiszen sokszor nehéz hónapok, évek vannak a hátuk mögött, és már nehezen tudják elképzelni, hogy Ők maguk is befolyásolhatják saját sorsukat, történetüket. Emellett sokan – érthető módon – azt is nehezen élik meg, hogy intimitásukba, termékenységükbe sok szakember betekintést nyer, és talán ezért is nehéz számukra vállalni, hogy még egy embert beengedjenek ebbe a körbe. Más kérdés, hogy a meddőségi központok sem feltétlenül nyitottak annak az irányába, hogy pszichológus is dolgozzon a szakmai csoportban, pedig a külföldi tapasztalat is azt mutatja, hogy erre nagy szükség lenne.

Külföldön nyitottabbak a fogamzási problémával küzdő párok a pszichológiai támogatás irányába?

H.V. Külföldön inkább a szakmai csoportok nyitottsága tapasztalható, hiszen egyre több kutatás támasztja alá, hogy a pszichés támogatás, konzultáció, és csoportos foglalkozások növelik a sikeres gyermekvállalás esélyét. Ennek ellenére több országban, például Svédországban és Hollandiában is tapasztalható, hogy a párok jelentős része nem anyagi, hanem lelki okokra hivatkozva lép ki az IVF programból, hiszen egy idő után nem tudnak megküzdeni a helyzetből fakadó bizonytalansággal, ugyanakkor a pszichológiai konzultáció gondolatát elutasítják. Magyarországon inkább az a tapasztalat, hogy vagy pszichológus segítségét kérik a fogamzási problémával küzdők, vagy IVF központot keresnek fel, a kettő együtt ritkán valósul meg.

Milyen érzésekkel ülnek be a gyermekre vágyó párok az első találkozásra?

S.Á. Úgy látom, hogy a legtöbben bizalmatlanul ülnek be hozzánk, hiszen még nincs tapasztalatuk ilyen téren, ezért sokan úgy érzik, hogy a pszichológussal történő konzultáció plusz egy kör a kivizsgálások hosszú folyamatában. A közös alkalom végére azonban nagyon gyakran felszabadultakká válnak, kinyílnak, és rájönnek arra, hogy mennyire fontos része az egész folyamatnak az, ha a lelküket is felkészítik, nemcsak a testüket. Ez nemcsak a saját pszichés jóllét szempontjából fontos, hanem ma már a kutatások alapján az is kiderült, hogy a fokozott stressz akár egy évvel is kitolhatja a sikeres gyermekvállalás időpontját, márpedig aki évek óta vágyik gyermekre, az pontosan tudja, hogy akár a havonta jelentkező menstruáció időpontja is milyen fokozott lelki megterhelést jelent.

Milyen speciális csoportok léteznek a fogamzási problémákon belül?

S.Á. Én főként azokkal a párokkal, illetve egyedülálló nőkkel találkozom, akik idősebbek, egyedülállóak, donációs programban vesznek részt, vagy valamilyen speciális nehézségük van. Egy meddőségi programban részt venni sosem könnyű, hiszen a vágyott baba nem intim körülmények között fogan meg, hanem sok kivizsgáláson és beavatkozáson kell keresztülmenni, de ezeknek a speciális csoportoknak talán még nehezebb a helyzetük. Az Ő számukra különösen fontos a lelki támogatás ahhoz, hogy végigcsinálják ezt a hosszú programot.

Férfiak, vagy nők jelentkeznek gyakrabban?

S.Á. Egyértelműen nők jelentkeznek, azt látjuk, hogy ha a férfiak is igénybe veszik a konzultációs alkalmat, akkor sokszor a párjuk kérésére, kívánságára ülnek be. Nagyon ritka az, amikor egy férfi idejön, és el meri mondani a problémáját, ehhez hatalmas bátorság szükséges az adott kulturális feltételek mellett. Még mindig az a felfogás látszódik, hogy egy férfinak egyedül kell megoldani a lelki problémát, még akkor is, ha kiderült a vizsgálatok során, hogy férfi meddőség áll a gyermektelenség hátterében. Arról sem szabad azonban megfeledkezni, hogy a férfiak számára is súlyos teher, ha kiderül, hogy miattuk nem fogan meg a várva-várt gyermek, emiatt önértékelési problémájuk alakulhat ki, és az addig jól működő szexuális élet és a párkapcsolat egyensúlya is zavart szenvedhet.

Miben segíthet egy pszichológus?

S.Á. Ha a folyamatokat nézzük, akkor nagyon fontos a befogadás, elfogadni az újat, fontos a szülővé válás, a szülő-gyermek kapcsolat tudatosítása. Ilyenkor sokszor visszanyúlunk a régmúlthoz, hogy a páciens gyerekként hogyan élte meg a szülővel való kapcsolatot, mik azok a részek, amik beépültek az életébe, mi az, amit szívesen tovább visz, és amit nehezen tudott elfogadni. A mi feladatunk, hogy egy olyan tükröt tartsunk, amiben meg tudja találni saját erőforrásait, és olyan támogatást nyújtsunk, ami mellett képes feldolgozni a múlt eseményeit. Ez abból a szempontból is nagyon fontos, hogy jövendőbeli édesapaként és édesanyaként biztos alappal tudjanak indulni egy szülő-gyerek kapcsolatba. Fontos a párkapcsolatban létrejött szokások, esetleg problémák realizálása is, bár sokan úgy jönnek ide, hogy nem akarnak a múlttal, régi dolgokkal foglalkozni, azonban a tapasztalat az, hogy ha ezeket a régi sérelmeket elzárják magukban, akkor ez hátráltatni fogja az Ő teljes felszabadulásukat, befogadóképességüket akár szimbolikusan a baba befogadását is megnehezíti.

Milyen terveink vannak a jövőben?

S.Á. A célkitűzéseink közé tartozik, hogy a fogamzási problémával küzdők felismerjék, hogy ez a nehéz helyzet igenis alkalmat ad arra, hogy saját maguk és párkapcsolatuk is fejlődjön. Ehhez persze az szükséges, hogy a párok is tudjanak arról, hogy miben tudunk segíteni, ne féljenek tanácsot kérni, a folyamatok során felmerülő kérdéseket pedig merjék megbeszélni. A közeljövőben indítunk egy speciális fogamzási problémával küzdő nők számára induló csoportot is, ahol a gyermekre vágyók egymással találkozva kicserélhetik tapasztalataikat, megbeszélhetik félelmeiket, pozitív megerősítést kaphatnak egymástól, és lelkileg is megnyílhatnak a gyermekáldás felé. Emellett reményeink szerint a közeljövőben elérhetővé válik egy speciális relaxációs hanganyag is a pácienseink számára, amelyhez hasonló a külföldi tapasztalatok alapján nemcsak az IVF program nehézségeivel való megküzdésben, hanem az eredményesség növelésében is fontos segítséget jelenhet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja