SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tévhitek a dohányzásról való leszokással kapcsolatban

Családinet [cikkei] - 2012-02-03
A jövedékiadó-emelés miatt az év végére egyes dohánytermékek ára akár 100 forinttal is emelkedhet. Egészségünk mellett tehát a pénztárcánk is jól jár, ha a füstmentes életet választjuk. A dohányzásról való leszokással kapcsolatban dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyászt kérdeztük.
Tévhitek a dohányzásról való leszokással kapcsolatban

Honnan ered a dohányzás?

A dohányzás őshazája Közép-Amerika, itt már az ősi indiánok, mayák és aztékok templomainak dombormű maradványain is láthatjuk a pipázás szertartásának mozzanatait. A Újvilág felfedezése során, a XVI. század közepén a dohány eljutott Európába is. A kezdeti tiltások ellenére a XIX. században már elfogadottá vált a dohány termesztése, a dohányzás, pipázás, tubákolás és szivarozás.

Dohány - gyógynövény, vagy méreg?

Jean Nicot francia orvos a dohányleveleket sebek kezelésére, a dohánypor belélegzését pedig fejfájás megszüntetésére használta. A későbbi századok során azonban bebizonyosodott a levelek egészségkárosító hatása is, és a dohányméreg is a francia orvos „tiszteletére” kapta a „nicotin” nevet.

Mit is lélegzünk be?

A nikotin a cigarettafüst legerősebb hatású összetevője, mely legintenzívebben a vérnyomás-, vércukorszint-, pulzusszám emelkedés tüneteiben nyilvánul meg, magyarázza a Dr. Laslo Tüdőközpont orvosa. Az égő cigarettában közel 4000 vegyület keletkezik, közülük is a legismertebb a szénmonoxid. A belélegzett szénmonoxid csökkenti az egyes szövetek oxigén ellátottságát, így növelve az érelváltozások, a vérrögképződés, a szívinfarktus és stroke kockázatát.

A dohányzás 43 rákkeltő anyagot tartalmaz, vagyis minden elszívott szállal nagy mértékben növeljük a rákos sejtek megjelenésének veszélyét.

Betegségek, melyek kialakulását dohányosként elősegítjük

Az összetevők alapján már sejthető, hogy a dohányzás okozta betegség listája nem lehet rövid. Nézzük tehát a felsorolást: tüdőrák, szájüregi rákok, gégerák, hasnyálmirigy-, gyomor- és húgyhólyag daganat, szívinfarktus, magas vérnyomás, agyvérzés, CODP, asztma, szénanátha, érelmeszesedés, cukorbetegség, immungyengeség, látászavarok.
A súlyosabb betegségek elkerülésén kívül, esztétikai okokból is érdemesebb a füstmentes élet mellett döntenünk, így elkerülhető a korai ráncosodás, a fogak besárgulása és a rossz lehelet.

A leszokáshoz vezető úton…



A dohányzásról leszokni nehéz. Egyes tanulmányok szerint a nikotin, függőséget kiváltó hatása erősebb, mint a kokainé, vagy a heroiné, mégis sok esetben már az elhatározásnál félelmeink kerekednek felül. Mi tarthat vissza a leszokástól?

1. El fogok hízni.
A nikotin valóban felgyorsítja a természetes anyagcserét, így ennek hiányában a fokozott táplálékbevitel zsír formájában raktározódik. Ennek kiváló ellenszere, ha a leszokás egyben életmódváltást is jelent, és a füstmentes életvitelt rendszeres mozgással párosítjuk. Bizonyos ételek elhagyása, mind a testsúly megőrzésének érdekében, mind pedig a kísértés ellen hatékony lehet. A kávéfogyasztás mellőzése, az édességek, a nassolás kerülése csökkentheti a cigaretta utáni vágyat.

2. A tovább dohányzó barátaim hatására visszaszokom.
A dohányzásról való leszokást sok esetben valóban nem könnyíti meg a baráti társaság, akik hajlamosak figyelmen kívül hagyni elhatározásunkat. Érdemes ezért őket is rábeszélnünk, hogy hagyjanak fel káros szenvedélyükkel, azonban ha ez mégsem sikerül, kérjük szakember segítségét! Dohányzásról leszoktató kezeléseken olyan csoportok tagjai lehetünk, akik ugyanazokkal a nehézségekkel bírkóznak meg, így könnyebb a tapasztalatok átbeszélése, egymás támogatása.

3. A dohányzás megnyugtat, ha leszokom, feszültebb leszek.
Sokan így érzik, de valójában a nikotin a stimulánsok közé tartozik. Felgyorsítja a szervezet működési folyamatait és szaporábbá teszi a szívverést. Szakszerű segítség mellett hozzájuthatunk azokhoz a gyógyszerekhez, táplálékkiegészítőkhöz, amelyek segítségével a leszokás okozta stressz és a dohányzás káros hatásai is csökkenthetőek.

Mit nyerhetünk?

A füstmentes élet előnyeit már 5 perccel az utolsó elszívott szál után érezhetjük.

  • 5 perc múlva: a szív oxigénnel való ellátottsága nő
  • 20 perc múlva:a pulzusszám és a vérnyomás csökken, a végtagok hőmérséklete emelkedik.
  • 24 óra múlva: a szívinfarktus veszélye csökken, a szervezet fizikai terhelhetősége nő.
  • 48 óra múlva: az íz és a szagérzékelés jelentősen javul, a lehelet dohányfüstszaga megszűnik.
  • 3 hónap múlva: az agyvérzés veszélye csökken, a köhögés csökken.
  • 9 hónap múlva: egykori dohányzása már nem veszélyezteti születendő gyermekét.
  • 1 év múlva: a szívinfarktus és a gyomorfekély veszélye a dohányosokéhoz képest a felére csökken.
  • 5 év múlva: a műtéttel nem gyógyítható tüdőrák valószínűsége a felére csökken.
  • 10 év múlva: a műtéttel nem gyógyítható tüdőrák és más daganatok valószínűsége ugyanaz, mint a nemdohányzók esetén.
  • 15 év múlva: a szívinfarktus kockázata megegyezik a nemdohányzókéval.

Nincs több holnap

A füstmentes élet megvalósítása elhatározás kérdése. Senkit sem lehet leszoktatni, ha nem akarja. Amint meghoztuk a döntést, ne habozzunk letenni a cigarettát. Nem kell hozzá különösebb alkalom, tegyük meg ott és akkor, és azt is eltervezhetjük, mire költjük ezután a korábban dohányzásra fordított összeget…

Forrás: www.tudokozpont.hu
Fotó:
Steven88: Smoking Kills

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja