SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Influenza: te beviszed a gyereked az oviba?

Bischof Jusztina [cikkei] - 2011-02-10
Szinte minden családban vagy ismeretségi körben akad olyan kicsi vagy nagy, akit ledöntött a lábáról a szezonális kór. Bár sokan az utolsó pillanatig halogatják a döntést - elsősorban a munkáltató intoleráns viselkedése vagy egyszerűen a munka diktálta tempó miatt-, érdemes egy pillanatra megállni, és végiggondolni, mikor és miért nem érdemes óvodába vinni gyermekünket.

Hirtelen támad

Egyre gyakoribbak az óvodában is az influenzás megbetegedések. A 3-7 éves gyerekek között bizony akadnak olyanok, akik egyik óráról a másikra képesek belázasodni. Amikor ez megtörténik, akkor igyekeznek az óvó nénik minél előbb ”elérni” a szülőket, addig pedig elkülöníteni (óvodai betegszobában, ha van) és felügyelni a lázas kisgyereket. Óvodai házirendtől függően – s ahol tudják, van-e gyógyszerallergiája a kicsinek – orvosságot is kaphat. Fontos, hogy minden esetben mihamarabb elkülönítsék a társaitól a további fertőzés megelőzése érdekében.

Egyikről másikra

A nap nagy részében együtt, egy helyiségben tartózkodó gyerekek között gyorsabban terjednek a vírusos megbetegedések! Még most tanulják azokat a higiéniai szokásokat (helyes zsebkendőhasználat tüsszentéskor, köhögéskor, gyakoribb kézmosás), amelyek segíthetnének a vírusos fertőzés terjedésének meggátolásában. Óhatatlan, hogy az egymás közelében legózó, vagy a kisasztalnál együtt gyurmázó, rajzoló, körjátékot játszó kisgyerekek ne érintkezzenek egymással közvetlen módon. Így a továbbfertőzés ”adott”, és egymástól sorban elkaphatják a betegséget. Ezért javaslom, hogy – bár tudom, nem igazán örülnek a kisgyerekes szülők munkahelyén – ha már este vagy óvodába indulás előtt a szokottnál nyűgösebb a kicsi, fájlalja hasát, kezét, lábát, szemei gyanúsabban csillognak (kezdődő láz jele), étvágytalan, akkor inkább mérjék meg a lázát, és forduljanak vele orvoshoz! Most különösen fontos ez!



Ne vigyük be!

Gyakori jelenség, hogy több szülő hasonló helyzetben gyógyszert ad kicsijének (”Hátha kibírja még ezt a napot…”), sóhajt egy nagyot, és beviszi az oviba. Efféle esetben szinte biztosított a továbbfertőzés folyamata a csoportban, és a nap kezdetén belázcsillapítózott apróságnak már 3-4 óra múlva magas láza lehet. Ezért is tartom fontosnak, hogy minden szülő most még fokozottabban figyeljen gyermeke egészségi állapotára a járvány miatt, és felelősséggel döntsön a saját és a többi kisgyerekek egészsége érdekében.
 
Mikor nem érdemes óvodába vinni a kicsi gyereket?

  • Lázas, vagy begyógyszerezett állapotban semmiképpen sem. Ha nem megoldható, akkor ezt beszélje meg az óvónővel – főleg, ha  lázcsillapítót, antibiotikumot kapott!
  • Ha erős orrfolyása van a kicsinek, ha csúnyán köhög (száraz vagy hurutos), mert még nem mindegyikőjük képes arra, hogy a szája elé tegye a kicsi kezét, vagy zsebkendőbe fújja az orrát, megelőzve ezzel a kórokozó terjedését.
  • Ha fejét, torkát, manduláját fájlalja, hangja rekedtté vált, ha szeme vagy füle begyulladt, közérzete rossz, étvágytalan, nyűgös.

Bischof Jusztina
Ovisvilág tanácsadója
http://ovisvilag.blog.hu/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja