SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Maradj formában az ünnepek alatt is!

Családinet [cikkei] - 2010-12-03
Az ünnep közeledtével eszünkbe jutnak a finomabbnál finomabb karácsonyi ételek: mákos és diós bejgli, töltött káposzta, halászlé és természetesen a változatos ízű szaloncukrok. Ezek az elmaradhatatlan ünnepi "kiegészítők" azonban nem csak kellemes, de gyötrő pillanatokat is okozhatnak. Hiszen a gyomorégés, a rossz közérzet, a fájdalmas teltségérzés, puffadás még a legmeghittebb ünnepi hangulatot is elronthatják.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy plusz kilók és különösebb panaszok nélkül vészeljük át az ünnepeket? Dr. Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont szakorvosa a következőkben hasznos tanácsokkal lát el minket.

„A változatos ünnepi kínálatnak gyakran még azok sem tudnak ellenállni, akik egész évben gondosan ügyelnek az egészséges táplálkozásra. A mértéktelen evés mindenki, de főként az ő számukra okozhat kellemetlen órákat, vagy akár napokat. A sütemények, levesek és sültek zsír-, és cukortartalma általában elég magas, így szervezetünk csak nehezen tudja megemészteni ezeket az ételeket. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy kerülnünk kell a fogyasztásukat, hanem inkább arra kell figyelni, hogy mértékletesen fogyasszunk belőlük” - mondta a doktornő.

A kellemetlen tüneteket elkerülhetjük, ha például az ételek elkészítése során előnyben részesítjük a zsírszegény módszereket, mint például a grillezés, gőzölés vagy párolás. A húsok mellett tálaljunk halból készült ételeket: a hal a szervezet számára könnyen emészthető, valamint a benne található fehérje, kalcium, foszfor, jód és B vitamin, valamint Omega 3 és az Omega 6 zsírsavak rendkívül fontosak a szervezet számára. Az ünnep ideje alatt se feledkezzünk meg az ízletes és egészséges salátákról, amelyeket akár magában, de a főételek mellé köretként is fogyaszthatunk. Arról nem is beszélve, hogy a zöldségek magas C és E vitamin, valamint ásványi anyag tartalma pótolja a szervezet számára szükséges napi mennyiség egy részét, amely télen különösen fontos.  Az édességek jelentik talán a legnagyobb kísértést mindenki számára, ezért igyekezzünk elkerülni a folyamatos nassolást: a sütemény és szaloncukor legyen az étkezés utáni desszert.


Az ételek mellett az italok fogyasztásakor is érdemes odafigyelnünk. Mivel az alkohol ilyenkor ugyanúgy megtalálható az asztalokon, mint az üdítő vagy az ásványvíz, ebben az esetben is nagyon fontos a mértékletesség és a minőség. Vizet azonban bőven fogyasszunk, a napi 2-3 liternyi folyadékbevitelről az ünnepek alatt sem szabad megfeledkeznünk!

„Amellett, hogy odafigyelünk az étkezésre és a megfelelő folyadékbevitelre, nem szabad elhanyagolnunk a rendszeres testmozgást sem. A vacsora utáni nagy séta, a szánkózás és a hógolyózás - hóhiány esetén pedig akár a párnacsata - nem csak egészséges, de igazán kellemes program az egész család számára” - tette hozzá a doktornő.

Forrás: morpho.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja