SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Trombózis-hajlam esetén óvatosan a fogamzásgátlókkal!

Családinet [cikkei] - 2010-09-10
Mélyvénás trombózisról akkor beszélünk, ha leginkább az alsó végtag úgynevezett mélyvénás rendszerének valamely ágában vérrög (trombus) képződik. Előfordulhat, hogy a vérrög egy része leszakad, a vérárammal továbbsodródik egészen a tüdő ereibe, ahol egy nála kisebb érszakaszhoz érve megakad és elzárja azt - ez a tüdőembólia. A vénás trombózis megelőzésének lehetőségeiről dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical angiológusa beszélt.
Trombózis-hajlam esetén óvatosan a fogamzásgátlókkal!

Veszélyes vérrögök
A vénás trombus kialakulásában különböző tényezők játszanak szerepet, mint például az érfal sérülése, a véráramlás meglassulása vagy a véralvadás fokozódása. Gyakorlati szempontból ezek a tényezők lehetnek veleszületettek illetve szerzettek. Előbbiekre példa a Leiden faktor mutációja, vagy bizonyos fehérjék hiánya. Szerzett faktornak számítanak a különböző csonttörések, izomsérülések, műtétek, a fogamzásgátló tabletták vagy női hormonpótló tabletták szedése, a terhesség, az idős kor, a tartós fekvés, a tumoros megbetegedések, a túlsúly és a nagyfokú visszeresség. Igazán jelentőssé akkor válik a trombózis kialakulásának veszélye, amikor ezek a tényezők együttesen fordulnak elő, például fogamzásgátló tabletta szedése mellett valaki dohányzik, vagy egy tengerentúli repülőúton vesz részt és mindehhez esetleg családi trombózishajlam is társul. Léteznek kiküszöbölhető kockázati tényezők, illetve olyan életvezetés, mellyel a mélyvénás trombózis kialakulásának esélye csökkenthető. 

Trombózis nem csak a mélyvénákban, hanem a látható, úgynevezett felületes vénákban is kialakulhat. Ez sokkal kevésbé veszélyes, mint a mélyvénás rendszer elzáródása, mert tüdőembóliával csak abban az esetben társulhat, ha a trombus a combhajlatig felkúszva beterjed a mélyvénás rendszerbe. Felületes véna gyulladás esetén, a vénák csíkszerűen kötegessé, pirossá és igen fájdalmassá válnak, a mélyvénás trombózisra inkább a lábszár vagy a láb duzzanata, feszülése, fájdalma jellemző.


A megelőzés rajtunk is múlik
Mélyvénás trombózis bárkiben előfordulhat, de a felsorolt hajlamosító tényezők hiányában ritka, éppen ezért ha bizonyos állapotok fennállnak, meg tudjuk tenni a megelőzést szolgáló lépéseket. A megelőzés számos esetben a szakemberek feladata például a traumákhoz, műtétekhez, betegségekhez kapcsolódóan, vannak azonban olyan lépések, amiket bárki megtehet a vénás trombózis elkerülésére. 
 
  • Először is nézzünk utána, hogy előfordult-e már családunkban ez a betegség. Amennyiben igen, akkor az ösztrogéntartalmú fogamzásgátló tabletta szedése előtt beszéljünk a nőgyógyásszal, angiológussal. Előfordulhat, hogy további vizsgálatok válnak szükségessé az örökletes hajlam tisztázására, vagy a visszerek állapota miatt az ösztrogéntartalmú tabletták szedése ellenjavallttá válik. 
  • Fogamzásgátló tabletta szedése esetén kerüljük a dohányzást. 
  • A kezeletlen visszeresség, a túlsúly jelentősen fokozza a vénagyulladás lehetőségét, ezek ellen is fel kell lépni.
  • 4-5 órát meghaladó repülőút, vagy szárazföldi utazás esetén javasolt a kompressziós zokni viselése, illetve az óránkénti járkálás, lábtorna. A gyakori tévedéssel szemben az acetilsalicilsav tartalmú tabletták ilyenkor nem védenek a vénás trombózis ellen, erre szükség esetén a heparintartalmú, bőr alá adott injekciók szolgálnak. 
  • A visszértágulatok kialakulása hosszas folyamat, a korán elindított kezelés, megelőzés számtalan későbbi problémától óvhat meg minket, így nemcsak a trombózistól, hanem a vénás fekélytől is. A vénás torna, a kompressziós harisnya viselése, a melegvizes fürdők kerülése, a rendszeres úszás és a megfelelő testmozgás mind a megelőzést szolgálják. 
Forrás: www.oxygenmedical.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja