SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A célzott táplálkozásterápia megkönnyítheti a teherbeesést

Családinet [cikkei] - 2010-08-18
Ha két év védekezés nélküli házasélet után sem jön össze a baba, mindkét félnek érdemes elkezdeni egy meddőségi kivizsgálást.

A nőgyógyászok gyakran küldik tovább endokrinológushoz a páciensüket, és sokszor valóban hormonális eltérések állnak a meddőség hátterében. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa azonban holisztikus szemléletű természetgyógyász, reflexológusként az életmódbeli és a lelki okokat is kutatja.  


Elsődleges vizsgálatok
Egy egyszerű vérvétellel számos hormon szintjét lehet ellenőrizni mindkét félnél, ebből már kiderülhet például, ha baj van az agyalapi miriggyel, a petefészekkel, a pajzsmiriggyel vagy a mellékvesével – ilyenkor mágneses rezonanciavizsgálatra vagy egy komplett hormontükörre is szükség lehet. Ehhez a vérvizsgálat mellett a hölgyeknél fel kell térképezni a bioritmust, vagyis a ciklus adott napjain mintavétel szükséges vérből, vagy nyálból. Ha nincs szabályos menstruációs ciklus, akkor szabadon választott időpontokban történik az ellenőrzés. Szükség esetén hüvelyi vagy kismedencei ultrahanggal is meg lehet róla bizonyosodni, hogy a petefészekkel minden rendben van-e, bár sok esetben ezt már a nőgyógyász elvégzi. Szóba jöhetnek még a szimulációs-gátlós próbák, amelyek megmutatják, milyen tartalékokkal rendelkezik a női szervezet, milyen a reakcióképessége 
Ez a vizsgálat szintén vérvétellel jár. A serkentő, vagy gátló hatóanyagot tablettával vagy injekcióval juttatják a szervezetbe és megadott időpontokban: (0 percnél, 30, 60 és 120 perc elteltével) vérvételt végeznek a hormontartalékok meghatározására. A férfiaknál ugyanilyen részletességű kivizsgálásra lehet szükség, például a hereműködésről, a tesztoszteron termelődéséről – ez mind ellenőrizhető a vérből. Ezek az elsődleges vizsgálatok nagyjából egy hónap alatt zajlanak le.


Mire jó a megtekintés és a kikérdezés?
A tapasztalt endokrinológus akár már megtekintés alapján eldöntheti, hogy szükséges-e egy úgynevezett sella röntgen, amely megmutatja, hogy az agyfüggelék-mirigy méretében durva eltérés van-e. Az avatott szem felfigyel néhány jellegzetes külső jegyre: ilyen lehet például a szőrnövekedés, vagy épp a szőrzet hiánya, férfiaknál a túlzottan sima, puha szőrtelen bőr, nőknél a tejcsorgás, amikor nem szoptatnak. Aki tehát eddig nem tapasztalt változást, akár csak szokatlan pattanásosságot észlel, gondolnia kell arra, hogy valamiféle hormonális eltérés állhat a háttérben.    
- "A meddőség holisztikus szemléletű megközelítésénél ugyanilyen fontos számomra a kikérdezés. Utánajárok azoknak a magánéleti és munkahelyi nehézségeknek, amelyeket a szervezetnek naponta le kell küzdenie, tolerálnia, szabályoznia kell. Biztos vagyok benne, hogy a jól bevált sémák mellett mindenkit csak egyénileg lehet kezelni. Különösen azért, mert hozzám általában a nehezebb, problémásabb esetek kerülnek" – mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, természetgyógyász. 
Talán furcsán hangozhat, de a kikérdezésnek ki kell terjednie még a székelési szokásokra is, hiszen ebből is fény derülhet a gyenge emésztésre, vagy például a krónikus székrekedés segítheti a petefészek rendellenességek (cysták) kialakulását , és a pajzsmirigy problémák is okozhatnak székelési gondokat és együtt járhatnak kismedencei kóros folyamatokkal 


A célzott táplálkozásterápia segíthet
A szakember szerint a meddőséggel küzdő pároknál az étkezés is kritikus pont lehet, olyannyira, hogy egy megfelelő táplálkozásterápia akár még sikertelen inszemináció esetén is segíthet. A nyilvánvaló dolgokon kívül, mint a cigaretta vagy az alkohol, problémát okozhat még a túlzott tejfogyasztás is. Manapság egyre többen küzdenek laktóz-intoleranciával, illetve tejallergiával puffadásos, székrekedéses, vagy éppen hasmenéses tüneteket észlelve magukon. Emögött az áll, hogy a tejben lévő  kazein egy nagy molekulájú fehérje, mely lebontásáért egy kazeináz nevű enzim felelős, amellyel a csecsemőkor után már nem rendelkezünk. Így a tej megemésztése igen energiaigényes folyamat és még nyálkaképződéssel is jár. Az energiaegyensúly alapján nyilvánvaló, hogy ha valamire nagyon sok energia megy el, akkor ez valahonnan el kell venni. Ha tehát a lombikbébi nem sikerül, minden nagy energia-elvonással járó táplákozást be kell szüntetni, így például a napi nagy mennyiségű tejfogyasztást is, sőt, van, akinél teljesen ki kell iktatni a tejet. 
Ezen kívül érdemes még figyelmet fordítani egy glutamát nevű tartósító ízfokozószerre, amely szinte minden ételízesítőben, felvágottban, készételben, tartós élelmiszerben benne van. Ez az anyag megemelheti a prolaktin szintet, ami akadályozza a teherbeesést. Bár a glutamát (E620-628 közt) a véragy-gát miatt nem jut át az agyba, de van egy terület, amely ezen a védettségen kívül esik: az agyfüggelék-mirigy. Ráadásul bizonyos esetekben átjárhatóvá válnak ezek a rendszerek, sőt az ízlelőbimbókon keresztül a glutamát mindenképpen egy izgató jelet küld a központi idegrendszernek. Érdemes tehát házi készítésű ételeket fogyasztani, és a lehető legkevesebb ételízesítőt használni, valamint elolvasni az élelmiszerek összetevőit. Mivel a mesterséges édesítőszerek is többlet feladatot adnak a májnak, ezeket is érdemes elhagyni.    


Testi-lelki felkészülés
Ha valaki babát szeretne, mindenképpen jót tesz a fogantatás előtt egy kis méregtelenítés, a szervezet áthangolása, a testi-lelki megtisztulás. 3 hónappal a tervezett fogantatás előtt abba kell hagyni a fogamzásgátlók szedését, az eltorzított hormonális környezetet ennyi idő alatt képes helyrehozni a szervezet. A férfiaknál ez a 3 hónap pedig ideális a cigaretta letételére. Meddőség esetén a testsúlyt is érdemes rendezni, hiszen mindkét véglet káros lehet: a túl alacsony testsúly, de az elhízás is okozhat hormoneltolódást. 
Ha egy nő életet szeretne adni, először magát kell rendbe hoznia. A lelki stressz természetes módon hat a fizikai síkra. Először minden nőnek el kell fogadni, hogy képes anyává válni, sőt, magát a női létet kell átélni, megélni. Testet, lelket, szellemet egységben kell vizsgálni és rendbe hozni ahhoz, hogy szülővé válhassunk.   
 
www.endokrinkozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja