SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alattomos kór: a chlamydia

Családinet [cikkei] - 2010-05-21
Több mint huszonötféle, nemi úton terjedő betegséget ismerünk, amelyek közül az egyik legelterjedtebb a Chlamydia trachomatis. A fertőzés a nők 70, a férfiak 50 százalékánál rejtőzködik, és sok esetben semmiféle tünetet nem okoz.

Azonban ha nem kezeltetjük, súlyos következményekhez vezethet, akár meddőséget is okozhat. - figyelmeztet dr. Hintalan Albert, az Oxygen Medical nőgyógyász szakorvosa.


Egy apró kórokozó

A Chlamydia trachomatis egy vírusszerűen viselkedő parazita, rendszertanilag a baktériumok és vírusok közé sorolható, amely a gazdaszervezet citoplazmájában szaporodik. Az egyik legelterjedtebb nemi úton terjedő betegség, amely azonban idejében felfezezve gyógyítható.
Legnagyobb veszélye azonban - a terjedésén túl - abban áll, hogy sokszor már csak valamilyen szövődmény kapcsán terelődik rá a gyanú
A 25 évnél fiatalabb, szexuálisan aktív nők közül tízből egy személy chlamídiával fertőzött. 20 éves kor alatt a védekezés nélküli nemi élet miatt meglehetősen nagy a kockázat, később pedig a gyakori partnerváltások teszik indokolttá a rendszeres ellenőrzéseket. De a fertőzés nem csak a nőket érinti, a 20 és 30 közti férfiak is a kiemelten veszélyeztetett csoportba tartoznak.


Uszodában nem fertőz

A Magyarországon 2-10 százalékos előfordulású fertőzés nem kizárólag szexuális aktus során terjed, bár ez a legnagyobb kockázatot jelentő forrás - ide értve az orális szexet és a közösen használt szexuális segédeszközöket is. Azonban egy fertőzött anya szülőútjain áthaladva az újszülött is megfertőződhet. Nem kell tartani azonban attól, hogy egy ölelés, csókolózás, evőeszköz- vagy wécéhasználat, esetleg uszodai úszás során kerülnénk kapcsolatba a chlamydiával. Azonban fertőző lehet még a madarak által terjesztett Chlamydia psittaci, amely a tojáson lévő egyéb baktériumokkal is bevihető a szervezetbe.
Mindent összevetve mivel nemi úton terjedő vírusról van szó, a leghatékonyabb megelőzés a védekezés. Az óvszeren kívül alkalmas lehet még helyi fogamzásgátló és antibakteriális hatású hüvelytabletta vagy krém is. A tévhitekkel szemben a gyakori hüvelyöblítés sem tesz jót, hiszen kimossa az egészséges baktériumflórát is. A monogám kapcsolatok azonban valóban erősen lecsökkentik a fertőződés veszélyét.


Tünetek férfiaknál, nőknél

Az esetek döntő többségében a chlamydia fertőzés nem okoz semmiféle panaszt, így a legtöbben észrevétlenül esnek át rajta. Azonban a nőknek mindenképpen fel kell figyelniük, ha esetleg gyakori vizelési ingert, fájdalmas vizeletürítést tapasztalnak, esetleg szokatlan hüvelyi folyás, vagy menstruációk közti vérzés, esetleg az aktus során fellépő fájdalom jelentkezik. Amennyiben orális vagy anális közösülés történt, a garat és a végbél is produkálhat tünetet: például fájdalommal és váladékozással járó betegséget. A férfiak esetében is létezik néhány gyanakvásra okot adó jel, például a vizelés közbeni égő, fájó érzés, esetleg a vörös pénisznyílás, vagy éppen a herén jelentkező vöröses, fájdalmas duzzanat.


Diagnózis és kezelés

Ha fertőzésre gyanakszunk, vagy csupán a gyakori partnerváltás ad okot az aggodalomra, a háziorvosunktól vagy a nőgyógyásztól kérhetünk beutalót a legközelebbi kórház STD (nemi úton terjedő betegségek)-ambulanciájára. (A házi használatú tesztek veszélye az, hogy negatív eredmény esetén, az esetleges panaszok fennállásakor az orvosi vizsgálat jelentős késedelmet szenvedhet, és más típusú fertőzésekre sem derülhet fény.) Gyakran elég egy egyszerű vizeletanalízis, de a hüvelykenet és a vér elemzése nem mindig elégséges, előfordulhat, hogy a húgyutak, a méhnyak, a végbél és a torok váladékát is elemezni kell, és a szemet is vizsgálhatják.


Nem fájdalmas a szűrés, csak kellemetlen

A betegség antibiotikummal jól kezelhető, azonban visszafertőződés megelőzése érdekében a partnert is minden esetben kezelni kell. Ha egyszer a chlamydiát sikeresen kiirtottuk, nem tér vissza többet, hacsak újabb fertőzést nem szedünk össze.
Ha nem sikerül kikúrálni a chlamydia fertőzést, komolyabb és jóval nehezebben kezelhető problémákkal nézhetünk szembe. Nőknél igen gyakori szövődmény a medencegyulladás, de előfordulhat petevezeték-elzáródás miatti meddőség, méhen kívüli terhesség, vetélés és koraszülés is. A férfiaknál a legtipikusabb szövődmény a heregyulladás, amely nem csak fájdalmas, de a nemzőképesség csökkenéséhez is vezethet. Ritkábban merül fel a Reiter-szindróma is lehetősége, amely ízületi-, húgyúti- és szemgyulladás formájában jelentkezik.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: JerzyGorecki / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja