SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekbalesetek - A fulladás 2. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-13
Mit tegyünk vízbefulladás, vagy betegségek okozta fulladás esetén?

Teendők vízbe fulladás esetén

A vízbefúlás nem csak nyílt vízben vagy medencékben fenyegeti a gyerekeket, de akár a fürdőkádban is előfordulhat, ugyanis ha a gyermek feje víz alá kerül, az első reakció gyerekeknél – a felnőttekkel szemben -  a sírás, amihez mélyen beszívja a levegőt, ezzel együtt pedig a vizet is, amely a tüdőbe jut. Egy csecsemő akár néhány centis vízbe is belefulladhat, ezért nagyon fontos, hogy csecsemőt és kisgyermeket soha ne hagyjunk egyedül a fürdőszobában. Ha mégis megtörtént a baleset, vegyük ki a gyereket a vízből. Ha eszméleténél van, vigasztaljuk és nyugtassuk meg. Tartsuk melegen és hívjuk fel az ügyeletet, vagy a háziorvost, és kérjünk tanácsot.  Fontos lehet, hogy a gyereket orvos lássa,  mert a tüdőbe került víz később tüdőgyulladást okozhat.

Amennyiben eszméletlen a gyerek, ellenőrizzük, hogy lélegzik-e. Ha van légzése, fektessük stabil oldalfekvésbe, takarjuk be és hívjunk mentőt. Ha nincs légzése, tisztítsuk ki a száját és kezdjük meg a mesterséges lélegeztetést. Hívassunk mentőt és folytassuk a lélegeztetést addig, amíg a mentők meg nem érkeznek, vagy meg nem indul a spontán légzés.

A stabil oldalfekvés az elsősegély legfontosabb műfogása, és azért fontos ismerni, mert biztosítani lehet vele az eszméletlen sérült  szabad légzését, megakadályozhatjuk nyelve hátra csúszását, valamint azt, hogy vér, váladék vagy hányadék elzárja a légutakat.
Így végezzük: Először a hátán fekvő sérült hozzánk közelebb eső kezét derékszögben behajlítjuk. Majd távolabbi kezének tenyerét arcához helyezzük. Távolabbi lábát térdénél felemeljük, majd magunk felé fordítjuk. Ezt a fej hátra szegése követi, amely a szabad légutakat biztosítja. Végül felső lábának behajlításával stabilizáljuk.

Betegségek okozta fulladás

A légúti eredetű fulladásokkal kapcsolatosan külön ki kell emelni a kisgyermekek speciális helyzetét. Immunrendszerük még nem teljesen érett, kevésbé tudnak reagálni bizonyos behatásokra, például fertőzésekre. Légútjaik átmérője piciny, és hajlamos a vizenyő – ödéma – képződésére. Ezért könnyen létrejöhet nehézlégzés, fulladás. Ennek okán sokszor még egy kis, ártalmatlannak hitt vírus- vagy bakteriális fertőzés is ijesztő tüneteket produkálhat: ugató köhögést, nyálcsorgást, húzó belégzési hangot; mindezt a betegség egyéb velejárói – láz, kiütés – mellett.

A kisgyermekeket – akár fertőzés, akár félrenyelés okozza panaszaikat – fontos mielőbb kórházba, szakrendelőbe szállítani (sürgős esetben mentővel, mert akkor már a szállítás során is szakemberek tudnak segíteni rajtuk.). Sajnos vannak visszatérő fulladásos rohamok, mint a tüdőasztmánál, illetve a kruppnál. Ilyen esetekben egy gyakorlott szülő – aki ismeri csemetéjét és a betegség természetes lefolyását is – „szimpla” esetben elláthatja gyermekét. Beadhatja az előírt szereket, kúpokat, spray-t alkalmazhat, kitárhatja az ablakot, hogy friss levegőt engedjen be, s megnyugtatja rémült, beteg gyermekét.

Ha azt látjuk, hogy valaki fulladozik, először is figyeljük meg az adott körülményeket – helyzet, életkor, pillanatnyi tevékenység, betegség, gyógyszerszedés –, ezután mielőbb összegezzük a tényeket, és hozzunk döntést, ami akár életet is menthet!

1. rész
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja