SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Együttes felelősség gyermekeinkért - Azonnali szívhalál

Családinet [cikkei] - 2010-02-02
Magyarországon a hirtelen szívhalál a vezető halálokok között szerepel. A szív azonnali megállása nemcsak az idősebb, hanem igaz nagyon csekély mértékben a fiatalabb korosztályt is érintheti.

A kamaszok hirtelen szívhalálát gyakran genetikailag meghatározott rendellenességek okozzák. Egy szívleállásból, esetleg egy tragikus szívhalálból nem szabad azt a következtetést levonni, hogy a sportolás veszélyes.

Dr. Mogyorósy Gábor, a Magyar Kardiológusok Társasága Gyermekkardiológiai Szekciójának elnöke elmondta, a kisgyermekeknél és a kamaszoknál nagyon ritka a hirtelen szívleállás, a szívroham kockázata. A statisztikai adatok alapján 100 ezerből csupán 3-4 gyermeknél fordulhat elő. A betegségek hátterében gyakran genetikailag meghatározott rendellenességek vagy szívizomgyulladás áll. Éppen ezért, ha a családban fiatal korban előfordult már szívinfarktus vagy azonnali szívhalál, akkor érdemes odafigyelni és az érintett gyerekeknek kardiológiai kivizsgáláson részt venni.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a figyelmeztető jeleket sem, minden esetben orvoshoz kell fordulni, ha valamilyen fokozott igénybevétel hatására, legyen az akár egy tornaóra, vagy edzés - eszméletvesztés fordul elő. A megfelelő figyelem a szülő részéről megkérdőjelezhetetlen, azonban a pedagógusoknak is meg kell tenniük mindent, hogy elkerüljék a tragédiát. Különösen igaz ez a testnevelésszakos tanárokra, edzőkre, hiszen ők azok, akik intenzívebb megterhelés közben kísérhetik figyelemmel a gyerekek reakcióit. Amennyiben fizikai stresszhelyzet alatt veszti el az eszméletét egy fiatal, az jele lehet annak, hogy a háttérben komolyabb szívbetegség húzódik meg.

Ebben a járvány dúlta időszakban pedig különösen oda kell figyelni az esetleges rosszullétekre. Egy magas lázzal járó vírusfertőzés ugyanis szívizomgyulladást is eredményezhet, ez a szövődmény pedig könnyen tragédiához vezethet - hangsúlyozta Mogyorósy doktor. Ilyenkor a háziorvosnak is jobban kell ügyelnie, egy vírusfertőzés után komolyan kell vennie a fiatal felgyorsult szívdobogását, fáradékonyságát, „elesettségét”. Ki kell derítenie, hogy ezek az árulkodó jelek csak és kizárólag a vírusfertőzésnek tulajdoníthatóak, vagy esetleg valamilyen szívprobléma okozza ezeket.

Bármilyen edzés, vagy testnevelés óra alkalmával megtörténhet az azonnali szívleállás, amelyet követően az első 4-5 percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés. A szívhalált követő 10. percig még van esély az újjáélesztésre, ám ekkor már valószínűleg nem kerülhető el az agy visszafordíthatatlan károsodása, a 10. perc után pedig már sajnos minimális az életben maradás esélye. 


Mogyorósy doktor véleménye szerint a tanárok, edzők, csapat- és osztálytársak nagyban növelhetik az életben maradás esélyeit, még akkor is, ha nem ismerik pontosan a szakszerű újraélesztés technikáját. Ebben az esetben elég lehet egy élet meghosszabbításához, ha kellő erővel és megfelelő gyakorisággal nyomást gyakorolunk a beteg mellkasára. Ezzel akár 5-10 percet is nyerhetünk addig, amíg a mentők a helyszínre érnek. Igaz ugyan, hogy a szívet pusztán ezzel a módszerrel nem lehet újraindítani, viszont a vérkeringés fenntartásával megelőzhetjük a komoly agykárosodás kialakulását, és nem utolsó sorban megmenthetjük a beteg életét.

Amennyiben a szülő, vagy bármelyik érintett tapasztal olyan tüneteket, amelyek egy esetleges jövőbeni szívleállást eredményezhetnek, úgy minél előbb el kell vinni a gyermeket a háziorvoshoz, majd a gyermekkardiológushoz. A szakember a fiataloknál is pontosan ugyanazokat a korszerű vizsgálati módszereket használja, mint a felnőtt betegeknél. Az EKG, a mellkasröntgen, vagy a szívultrahang segítségével, biztonsággal megállapítható, hogy van-e bármilyen szívbetegségre utaló jel, vagy csak téves riasztásról van szó.  Mogyorósy doktor véleménye szerint nem szabad egy szívleállásból, esetleg egy tragikus szívhalálból azt a következtetést levonni, hogy a sportolás veszélyes. A sport nemcsak a szívbetegségek megelőzése, a túlsúly elkerülése szempontjából fontos, hanem - orvosi kontroll mellett - még ismert szív- és érrendszeri betegség mellett is ajánlott.

Amennyiben a fiatal rendszeres sporttevékenységet végez, versenyszerűen sportol, abban az esetében kiemelt jelentőségű a rendszeres sportorvosi ellenőrzés. Való igaz, hogy egy tragédiát nem lehet százszázalékosan kivédeni, azonban a folyamatos kontrolnak igen nagy jelentősége van.

Mindenképpen oda kell figyelni az árulkodó jelekre, ugyanakkor a sportot és az egészségesebb életet kell választani. A gyorséttermi, valamint a magas cukor- és zsírtartalmú ételek fogyasztásnak kerülése, a dohányfüst-mentes életmód mind-mind elősegíthetnek egy hosszabb, teljesebb életet. Ez utóbbit pedig már gyerekkorban meg kell alapozni, hiszen ahhoz, hogy valaki egészséges felnőtt legyen, előbb egészséges gyermeknek kell lennie.

Diamond Agency

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja