SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért nem hall jól a gyerekem?

Családinet [cikkei] - 2009-11-30
Szinte nincs is olyan gyermek, aki ősszel, télen ne lenne legalább egyszer náthás. Könnyű kis betegség ez, következménye azonban akár tartós halláscsökkenés is lehet, ha nem kezeljük időben és megfelelő módon.
Miért nem hall jól a gyerekem?

Miért nem hall jól a gyerekem? - a tartós nátha halláscsökkenést okozhat

Miért a gyerekek?

Az őszi-téli időszak szinte el sem múlhat nátha, felsőlégúti hurut, köhögés nélkül az óvodás, kisiskolás gyermekek, bár ezek a betegségek a felnőtteket és az kisebb gyerekeket sem kímélik. A kicsik immunrendszere 6-7 éves kor körül éri el a felnőttkori érettséget, nem csoda hát, hogy ha könnyebben betegednek meg. Gyakran vesszük észre, hogy egy-egy elhúzódó nátha után a gyermek kiabál, hangosabban hallgatja a mesét. Előfordul, hogy óvodai logopédiai szűrés mutat rá esetleges hallásproblémákra. Szerencsére ezen esetek legnagyobb része jól gyógyítható.- mutat rá dr. Csányi Márta, a Budai Allergiaközpont fül-orr-gégész szakorvosa.

A tartós nátha halláscsökkenés okozhat

A középfül üregrendszere, a dobüreg az orr ugyanolyan melléküregének tekinthető, mint az arcüreg, a homloküreg. Egészséges esetben a dobüreg az orrgarat felől egy kis csövecskén, a fülkürtön keresztül szellőzik. Ha a tartós nátha, arcüreg gyulladás miatt duzzadt nyálkahártya vagy egy megnagyobbodott orrmandula elzárja a fülkürt nyílását, a dobüregben egy idő után nyomáscsökkenés, majd folyadékkiválás következik be. Legtöbbször éppen ez a kiválasztódó steril savó okozza a hallásproblémákat, ugyanis akadályozza a dobhártya rugalmas mozgását, a hallócsontocskák finom mozdulását.


A dobüregben tartósan meglévő folyadék előbb-utóbb károsítja a dobüregben lévő rendkívül érzékeny képletek valamelyikét is, és súlyos, hosszantartó, esetleg csak komoly műtéttel javítható krónikus középfülgyulladást okoz.

Otthoni és szakorvosi lehetőségek

 A következmények ismeretében érthető, miért fontos az orr gyakori és alapos leszívása, még akkor is, ha csemeténk nem fogadja kitörő örömmel. Sajnos azonban a legjobb szándék mellett is kialakulhat az említett savós középfülgyulladás, amely a nátha elmúltával 1-2 hét alatt spontán is gyógyulhat.
Amennyiben a nátha nem múlik, arcüreggyulladás alakul ki, aminek gyerekeknél sokszor egyetlen tünete a makacs köhögés vagy később a nem szűnő nátha és a rosszabb hallás. Fontos, hogy az arcüreggyulladás terápiáját orvos határozza meg, ugyanis szükség lehet antibiotikumokra, speciális orrcseppekre, helyi kezelésekre vagy esetenként az arcüreg átöblítésére /felszúrására/. Sokat segíthet azonban egy ötletes eljárás, ami Proetz-kezelés néven ismeretes. Az eljárás lényege, hogy az orrmelléküreg-szájadékok megfelelő kitágítása után /erre többféle módszer is létezik/ - a szakorvos a nővér segítségével, lógó fejtartásban az egyik orrfélbe jó tempóban fiziológiás sóoldatot fecskendez, és ezzel egy időben erős vákuummal szívja a másik orrfelet. Ha jól csinálják, a fizika törvényei szerint az orrban keringő folyadék gyorsabban áramlik és a vákuummal kiszívható az arcüregből és az orrgaratból a nem odavaló váladékot. Csányi doktornő tapasztalata szerint nem túl kellemes, de nagyon hatásos eljárásról van szó, amelynek hatása már egy kezelés után is érezhető, és 3-4 kezelés után meg is oldódhat a probléma – mindez pedig dobüregi nyomásméréssel is ellenőrizhető. A járulékos halláscsökkenés szerencsés esetben 1-2 héttel az arcüreg gyógyulása után szintén rendeződik.
A lényeg, hogy makacs nátha vagy gyanús halláscsökkenés esetén ne habozzunk szakorvoshoz fordulni!

www.allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja