SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Utazási trombózis: Ön veszélyeztetett?

Családinet [cikkei] - 2009-06-29
A téli-nyári időszakban egyaránt népszerűek az egzotikus nyaralóhelyek, sokan pedig munkájuk miatt utaznak távoli országokba. Az úticél elérését sok esetben akár 10-12 órás, repülőút előzheti meg. A tartós egy helyben ülés trombózis kialakulásához vezethet

A hosszú ideig egy helyben történő ülés és a csökkent mozgás hatására, az erre hajlamos egyénekben az alsó végtagok vénáiban vérrög képződhet, mely a tüdőbe jutva létfontosságú ereket zárhat el és ezzel egy életveszélyes állapothoz, tüdőembóliához vezethet.
 
Normális esetben, járás közben az izompumpa segíti a vér visszaáramlását a visszerekben a lábaktól a szív felé. Tartós mozdulatlanság, egy helyben ülés, hosszabb, főként a 6 órát meghaladó repülőutak alatt azonban akár órákra is kieshet az izompumpa működése, emiatt az alsó végtag vénáiban a vér pangása alakul ki, különösen a kitágult visszerekben. -mondta el dr. Kósa Éva, az Oxygen Medical belgyógyász, angiológus orvosa. A pangás miatt, különösen az erre hajlamos egyénekben, kisebb-nagyobb vérrögök alakulhatnak ki az alsó végtagok vénáiban, mélyvénás trombózishoz vezetve. A mélyvénás trombózis lehet tünetmentes, de jellemzően a láb fájdalmas feszülése, dagadása formájában jelentkezik. A visszerekben képződött vérrögök az érkezés után, a mozgás hatására elmozdulhatnak, vagy egy részük leszakadhat és a keringésben a tüdő erekbe jutva azok elzáródásához vezethetnek. A vérrög nagyságától, illetve az elzáródott ér méretétől függően a tüdőembólia tünetei is változhatnak az enyhe köhögés és mellkasi fájdalomtól kezdve a teljes keringésleállásig, életveszélyes állapothoz vezetve. A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia minden esetben sürgősségi ellátást igénylő állapotok.
 

Kik a veszélyeztetettek?

A már tágult vénákban, visszerekben eleve lassabb a véráramlás, így az ezzel párosuló tartós egy helyben ülés és mozdulatlanság könnyebben trombózis kialakulásához vezethet.
A visszeresség mellett utazási trombózisra hajlamosító további tényezők a fogamzásgátló vagy női hormonpótló tabletták szedése, a dohányzás, terhesség, a vele született és szerzett fokozott véralvadási hajlam, a jelentős túlsúly, az idős kor, a szív-és érrendszeri betegségek, daganatos megbetegedések, utazás előtt nem sokkal végzett nagyobb műtétek, vagy utazás előtt nem sokkal történt végtagtörés (láb) és mindenekelőtt a hat óránál hosszabb egy helyben ülés, mozgáskiesés.
A rizikócsoportba tartózó személyek már a hosszabb utazás tervezésekor keressék fel kezelőorvosukat, aki eldönti milyen feltételekkel alkalmasak a hosszabb légi vagy szárazföldi utazásra. Az egyén állapotától függően szükség lehet például fásli, kompressziós harisnya viselésére vagy véralvadást gátló injekció alkalmazására is. A felsorolt kockázati tényezők különböző mértékben de növelik az utazási trombózis kockázatát, azonban a megfelelő szakorvosi kontroll mellett ennek kialakulása nagymértékben csökkenthető, megelőzhető.
 
Trombózis megelőzés mindenkinek

A tartós mozdulatlanság korra és egészségi állapotra való tekintet nélkül minden esetben a vérkeringés lelassulásához vezet az alsó végtagok vénáiban. Minden utazó számára ajánlott a következők betartása az utazási trombózis megelőzésének érdekében:
-Utazás közben mozgassuk, tornáztassuk lábainkat, lábkörzéssel, a lábfej feszítésével, hajlításával működtessük a láb izompumpáját. Ne üljünk keresztbe tett lábakkal, utazás közben lehetőleg óránként álljunk fel, sétáljunk.
-Igyunk sok folyadékot, lehetőleg ásványvizet, kerüljük az alkohol és kávéfogyasztást az utazás során.
-Utazáshoz viseljünk laza ruhát, kényelmes cipőt.
-A trombózis megelőzésére viselhetünk kompressziós harisnyát, azonban ennek megválasztása minden esetben az egyén állapotától, visszeresség súlyosságától függ, így ezt bízzuk inkább szakorvosra.

www.oxygenmedical.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja