SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Agyalapi mirigy műtét

Családinet [cikkei] - 2009-06-02
Agyalapi mirigyünk hormon és vegetatív idegrendszerünkért felelős. A babszem nagyságú kicsi szervecske az egész test működését befolyásolja. Operációja az idegsebészet egyik csúcspontjának számít.

A növekedési hormon túltermelődése, azaz az akromegália nevű betegség által érintett páciens hízik, szőrnövekedése fokozott, izzadása roppant kellemetlen testszaggal jár, sokszor verejtékezik, lábai-kezei nagyobb méretűek és duzzadtak, hangja mélyebbé válhat, csontjai deformációnak indulnak, arca eltorzul, ízületi fájdalmak gyötrik. Gyakran jelentkezik a pácienseknél magas vérnyomás illetve diabétesz, erős fejfájás, látászavar. Férfiaknál impotencia, nőknél meddőség, menstruáció akadozás-elmaradás jelentkezhet. Amennyiben a betegség gyerekeket érint ők csonttorzulás nélkül nagy testmagasságot érnek el. (Náluk a baj elnevezése óriásnövés.) Mivel az agyalapi mirigy a hormonrendszer vezéreként az egész testre kihat számos különböző tünetet produkálhat. Ezen ezerarcú tünetegyüttesek az egyik okai annak, hogy a mai világban is a betegek gyakran évek, évtizedek múlva jutnak megfelelő szakorvoshoz, pedig kezelhetőek, hiszen az agyalapi mirigy most említett - illetve egyéb - daganatai csaknem mindig jóindulatú elváltozások.

A hipofízis operációk mindig speciális szaktudást igényelnek az idegsebésztől és a műtéti eredményességet meghatározza az orvos gyakorlati tapasztalata. A beavatkozás különleges az orvostudományon belül, mégis tapasztalt idegsebész által nagyfokú biztonsággal végezhető. A műtétet idegsebész végzi, míg a test hormonrendszerének vizsgálatát, kezelését endokrinológus orvos felügyeli. Az agyalapi mirigy kutatása és kezelése terén több magyar orvos lett világszerte elismert. A hipofízis daganatok világszerte alkalmazott osztályzását hazánkfia Kovács Kálmán (torontói pathológus-endokrinológus) professzor alkotta meg. A műtéti eljárások biztonságosabbá tételében Prof. Dr. Czirják Sándor (MTA doktora, idegsebész főorvos) szerzett érdemeket. Ő nemzetközileg is kiváló eredményekkel operálja az agyalapi mirigy daganatban szenvedőket kollégáival együtt az Amerikai úton található Országos Idegsebészeti Tudományos Intézetben.



További információk, hírforrás: http://www.hipofizis.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja