SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyerekkori szemölcsök

Gaba Medical Center orvosai [cikkei] - 2008-11-24
Gyakran fordulnak hozzánk kisgyerekek kezén, ujján, arcán, talpán, de a test bármely pontján kialakuló kicsiny, kiemelkedő, nem fájdalmas bőrelváltozásokkal.
Gyerekkori szemölcsök
Ezek a szemölcsök, melyeket az úgynevezett HPV (Humán Papilloma Vírus) különböző típusai okoznak.

Általában fertőzés útján terjednek; emberről, tárgyról, sőt akár állatról is. Ezek a kis szemölcsök bárhol elkaphatók, uszodában a leggyakoribb (pl. papucs nélküli tusolás, járás az uszoda kövén, más törölközője, más ruhája által).

Gyakran a köröm rágása, vagy az ujj szopása által okozott hámsérülés lehet a behatolási kapu.

A vírus általában a legyengült ellenállású szervezetben könnyebben tapad meg. Így bármely betegség, sérülés, akár a cipő nyomása is elősegítője lehet a betegség kialakulásának.

A szemölcsök, ha felszínük megsérül, szinte az egész testen szétszóródhatnak. Kiirtásuk történhet konzervatív és sebészi úton:
  • Konzervatív gyógymódok: a különböző, patikákban recept nélkül kapható szemölcsirtó szerek. Ezek általában maró anyagok, melyek a felszíni hámot elpusztítják. Az eredménytelenség oka lehet, hogy nem jól alkalmazzák, vagy kevés ideig; nem távolítják el elegendő mélységig az elpusztult hámréteget és a vírus (a szemölcs „szeme”) továbbra is bent marad.
     
  • Ugyanakkor óvatosan kell alkalmazni ezeket a szereket, mert az ép bőrt is felmarja, mely igen fájdalmas, és gyulladást okoz.

     
  • A sebészi eltávolítás helyi érzéstelenítésben, kicsiny injekcióval történik. Fagyasztással, égetéssel és úgynevezett Volkmann kanalas kifordítással végezzük. Igen kicsiny, de hatásos beavatkozás.

Gyakori, hogy az elsőként keletkezett szemölcs kiirtásakor a többi visszahúzódik, eltűnik. Mindez szakorvosi vizsgálatot igényel.

Kisgyermekkorban nagymennyiségű szemölcs esetén szóba jöhet az altatásban történő eltávolítás is, melyet kórházban végeznek.

Dr Nagy Zsuzsanna
Proctologus, sebész főorvos
Gaba Medical Center
1158 Budapest, Apolló u. 61.
Előzetes bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés és információ: 06 1 416-0886
www.gabamedical.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja