SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Candida

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-15
A Candida egy élesztőgomba, amely mindenki szervezetében jelen van, és ha elszaporodik súlyos egészségügyi problémákat, okozhat. Előfordulhat nem csak nők körében, de a férfiaknál és a gyermekeknél is.


Mi a candidadis?    

A Candida egy élesztőgomba, amely mindenki szervezetében jelen van, de csak akkor okoz gondot, ha elszaporodva felborítja az egészségügyi egyensúlyt.  A gombák elszaporodását a hibás táplálkozási szokások, a helytelen étrend is előidézheti. Az tévhit, hogy csak a nők körében fordul elő a gombás megbetegedés, mivel a Candida fő élőhelye a bélcsatorna, így egyaránt érint nőket, férfiakat, és gyermekeket egyaránt. Hajlamosító tényező a túlterheltség, a tartós antibiotikum kezelés, nőknél a fogamzásgátló szedése. Veszélyeztetettek azok is, akik valamilyen allergiás betegségben szenvednek, emésztési problémákkal küszködnek, vagy túlzott stressznek  vannak kitéve. Ezek az egészségügyi problémák, betegségek, legyengítik az immunrendszert, felborítják a szervezet egyensúlyát, melynek hatására hajlamosabbá válik a gombás fertőzésekre. A Candida túlszaporodását elősegíti a szervezet hiányos fehérjemérlege is, a túl zsíros ételek fogyasztása, illetve a túl sok hideg és nyers táplálék.  A Candida az egészséges szervezetben is megtalálható, ezért nem könnyű megállapítani, hogy kórosan elszaporodott-e, vagy csupán a természetesen jelenlévő gombák tenyésztek ki a táptalajon. Candidiasis gyanúja esetén vérvizsgálat elvégeztetése is javasolt.

 

 

A Candida tünetei

 

Emésztőrendszer

Főbb tünetek: bélgázok, gyomorgörcs, étkezés utáni hasi puffadás, váltakozó hasmenés vagy székrekedés, gyomorhurut, kínzó éhségérzet, túlzott édesség – és szénhidrátfogyasztás, fogyókúrás diéta ellenére jelentkező makacs túlsúly, élelmiszer-allergia.

 

Idegrendszer

Főbb tünetek: állandó fáradtságérzet, krónikus kimerültség, koncentrációs zavarok, alvászavar, hullámzó kedélyállapot, ingerlékenység, depresszióhajlam, fejfájás, migrén.

 

 

Bőr

Főbb tünetek: ismeretlen eredetű bőrkiütések, ekcéma, pikkelysömör, kiújuló csalánkiütés, különböző körömfertőzések, túlzott izzadás, háztartási vegyszerekkel szembeni túlérzékenység.

 

Húgyutak és nemi szervek

Nőknél a leggyakrabban előforduló problémák a változó intenzitású hüvelyi folyás, visszatérő hólyaghurut, húgyúti fertőzések, nemi vágy csökkenése, szexuális problémák. Férfiaknál elsősorban kiújuló prosztatagyulladás, kiütések a nemi szerven.

 

Belső elválasztású mirigyek

Az immunrendszer, az idegrendszer és a belső elválasztású mirigyek szoros kapcsolatban állnak egymással, a pajzsmirigynek és mellékvesének pedig ebben kitüntetett szerepe van. A pajzsmirigy-elégtelenség és a túlműködés is szoros összefüggésben állnak a gombák elszaporodásával.

 

 

Egyéb gombákkal is összefüggésbe hozható:

- krónikus nyálkahártya-gyulladás az orr és a garatrégióban, asztma

- nem tipikus izom- és ízületi bántalmak, merev nyak

- nehézlégzés, hörghurut, gégegyulladás, náthaszerű orrdugulás, fülgyulladás

- száraz bőr, zsíros haj

- tisztálkodás ellenére jelentkező kellemetlen testszag, lábszag

- lerakódás a nyelven, kellemetlen szájszag

 

 

A candidiasis kezelésében fontos az emésztés helyreállítása, az étrendi kiegyensúlyozatlanság megszüntetése. Bármilyen típusú kezelést is válasszunk, az nem lesz tartós, ha nem tartunk mellette több hónapos (3-6 hónap) szigorú diétát.

A diéta legfontosabb alapelve a sejtek működéséhez és szaporodásához elengedhetetlenül szükséges glükóz (szőlőcukor) csökkentése.

 

Candida diéta

 

Mi az, amit tilos fogyasztani?

- minden élesztőtartalmú élelmiszer (kenyér, péksütemények, kelt tészták)

- cukor, méz illetve minden cukorral, mézzel készült étel, ital

- aszalt és kandírozott gyümölcsök, magas cukortartalmú gyümölcsök (szilva, szőlő, datolya,    dinnye) illetve gyümölcskészítmények (gyümölcslevek, üdítőitalok)

- Tej- és gombakultúrával készült tejtermékek

- Konzervek, levesporok, félkész ételek

 

Kerülendő a fogyasztásuk

-cukortartalmú ételek

-dohánytermékek

-alkoholtartalmú italok / bor, pezsgő, sör /

-ecetes élelmiszerek / mustár, ecet, uborka, kefir,

-élesztő tartalmú élelmiszerek

-cukor, méz

-aszalt gyümölcsök

-gyümölcslevek, üdítők

-tej és gombakultúrával készült ételek

-konzervek

 

 

Fogyaszthatunk

-halat

-hagymaféléket

-savanyú káposzta

-friss zöldségek / ha lehet ne főzzük őket, hanem pároljuk /

-fűszerzéshez használjunk: sáfrányt, rozmaringot, gyömbért, köménymagot, bazsalikomot

-natúr müzli

-félbarna kenyér, Abonett, durumtészták

-alma, málna, ribizli, egres, szilva, narancs

-olajos magvak, diófélék

-tejtermékek közül: ízesítetlen joghurtok, gomolyatúró, Óvári, Anikó, Feta, Edami sajtok

 

A Candida albicas gombák ki irtása teljesen,nem biztos, hogy sikerül, de megfelelő diétával és esetleg gyógyszeres kezeléssel, életmódváltással, jó eredmény érhető el.

 

 

 

Forrás:www.patika.com

             www.nicofe.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja