SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen: A gyömbér

Németh Ági [cikkei] - 2004-05-31
Napjainkban kevésbé ismert gyógynövény, pedig a kismamáknak szinte nélkülözhetetlen, émelygős, nehéz napjaikban. Több betegségre is gyógyító hatással van, és még kulináris élvezeteket is nyújt. Kitűnő fűszernövény.

Dél -Kínában és Indiában már ősidők óta ismerik a gyömbért. Európába az időszámításunk kezdetén jelent meg, és kurriózumnak számított. A kínai tengerészek is évezredek óta gyömbért rágcsálnak tengeri betegség ellen. Különböző kutatásokat végeztek, és azok kimutatták, hogy a gyömbért fogyasztók hosszabb tengeri utat képesek megtenni, émelygés nélkül. Ausztráliai kutatók szintén arra az eredményre jutottak, hogy hatásos émelygés ellen, és kísérleteik sorozata kimutatta, hogy a gyömbérnek azonos a hatása a B6 vitaminnal. A kismamák, akik ezt a vitamint szedték émelygés ellen, ezentúl választhatnak a vitamin és a gyömbér között. Ha a hányásnak / hányás, émelygés, átmeneti rosszullét, terhesség, utazás, stressz, gyógyszeres kezelés mellékhatása/  nincs toxikus hatása, akkor ez gyógyhatású fűszernövény orvosolja a problémát. Nálunk általában vadon terem, szereti a nedves területeket.

Hatóanyaga: gein gliycosida, illóolaj, / A növény hatása az illóolajban rejlik, mely nyugtatja a gyomrot / eugenol, szegfűolaj, csersav és keserűanyag, ginshogaol

A hatóanyagok közvetlenül a héj alatt vannak, ezért nagyon vékonyan szabad hámozni, vagy kefével megtisztítani a gyökeret.

Mire használják:

  • gyulladáscsökkentő, izületi gyulladások, megfázásos lázas betegség
  • hörghurut, koleszterin és magas vérnyomás csökkentése, és a szívinfaktust
  • kiváltó vérrög  megelőzése, növeli az immunrendszer ellenálló képességét,
  • véralvadásgátló, javítja a memóriát, emésztési problémák kiváló gyógyítója

Teakészítés: 2 teáskanál gyömbér port, vagy reszelt gyökeret leforrázunk  2 dl forró vízzel és 10 percig állni hagyjuk, majd szűrjük le. Langyosan fogyasztjuk.

Gyógyszerek mellék hatásaként jelentkező hányingerre, naponta legalább 3 csésze ajánlott.

Kemoterápiás betegek mindig kérjék ki kezelő orvosuk véleményét a fogyasztás elött.!

Emésztési problémákra tea: kocka nagyságú gyömbért reszeljünk le, és 2,5 dl forró vízzel forrázzuk le, ötperc állás után szűrjük le.

Izületi gyulladásra: néhány csepp gyömbérolajt keverjünk össze 15 csepp mandulaolajjal - és ezzel kenjük be a fájós részt.

A gyömbér nagyon sokoldalú növény, nem csak a gyógyászatban használják, hanem az illatszer ipar egyik alapanyaga is. Általában férfikölnik készítéséhez használják. A rómaiak idejében a borokat fűszerezték a gyömbérrel, az amerikai gyarmatokon pedig  sört készítetek belőle. Ez volt a mai gyömbérsör elő futára. A gyömbérnek édeskés íze van és a háziasszonyok nagyon finom gyömbéres süteményeket készítenek az ízesítésével. Az indiai konyhának pedig elengedhetetlen fűszere. Nálunk régebben savanyúságok tartósítására használták. A gyömbér segít a zsíros nehéz ételek emésztésében.

Egy indiai bölcs szerint "minden, ami jó minőségű, az tartalmazz gyömbért."                 

Forrás: www.vital.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja