SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A krónikus alváshiány betegségeket okoz

Családinet [cikkei] - 2007-03-18
A túl keveset és a rosszul alvók nagy árat fizethetnek a pihentető órák elmaradásáért. Az alváshiány egyaránt kihat mindennapi megjelenésünkre, egészségünkre, biztonságunkra és pénztárcánkra is.
A krónikus alváshiány betegségeket okoz

Alváshiány számtalan okból jelentkezhet. A mindennapok során átélt stressz, testi és lelki problémák egyaránt nehezíthetik a nyugodt pihenést. Gyakori eset, hogy munkánk, vagy épp a szórakozással, kikapcsolódással töltött órák nyúlnak hosszan az éjszakába, s általuk kerülünk későn ágyba.

 

Fontos tudnunk, hogy az alváshiány hátterében ugyanakkor gyakran valamilyen fel nem ismert rendellenesség áll. A nap közben jelentkező fáradtságérzetet leginkább a munkahelyi, családi körülményeinkkel indokoljuk, a legritkább esetben sem gondolunk arra, hogy alvási problémáink vannak. Így lehetséges, hogy sokan éveken át diagnosztizálatlan betegként küzdenek olyan tünetekkel, melyekre valójában létezik megoldás.

 

Az alváshiány csökkenti teljesítőképességünket, éberségünket. Rontja memóriánkat, gondolkodási és információ befogadási, feldolgozási képességünket. A krónikus fáradtság hatással van életminőségünkre, gátolja társasági életünket, növeli a munkahelyi és közlekedési balesetek kockázatát.

 

A rossz alvás egészségünket sem kíméli, számtalan betegség előidézője lehet. Hosszú távon okozhat magas vérnyomást, szívinfarktust, szívelégtelenséget. Vezethet stroke kialakulásához, elhízáshoz, figyelemzavarhoz, lelki betegségekhez, de jelentkezhet magzati, vagy gyermekkori fejlődési visszamaradás képében is.

 

Vizsgálatok adatai alapján a naponta kevesebb, mint 6-7 órát alvók körében magasabb a halálozási arány. Egyes kutatások eredményei szerint az alváshiány nagyobb halálozási kockázati tényező, mint a dohányzás, a magas vérnyomás, vagy a szívbetegségek.

 

Az elegendő alvásidő a sikeres fogyókúra elengedhetetlen feltétele. Ennek hiányában nem csak a plusz kilóktól nehezebb megszabadulnunk, de a hízás is könnyebben következik be.

 

Az American Sleep Disorders Association szervezet adatai alapján több, mint 85 féle alvási zavar létezik. A rendellenességek egy részét.az alvás során jelentkező légzési problémák alkotják.

 

A krónikus horkolás rendszerint valamilyen szív-, vagy az agy területét érintő betegséggel áll összefüggésben. Az alvási apnoé, vagyis az alvás közben jelentkező légzéskimaradások gyakori oka diabétesz, vagy asztmás betegség megléte. A betegség ezzel együtt jelentősen növeli a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, rontja a vezetési képességeket.

 

Pihentető alvásra tehát szükségünk van. Az elmulsztott órák súlyos egészségügyi problémákhoz és azok szövődményeihez vezethetnek. Szánjunk egy kis időt szervezetünk regenerálására, s ha hétközben nem is megoldható, de hétvégén pihenjünk többet.

 

A hír alapjául a „Sleep: More Important Than You Think” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja