SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyító ételek- A chili

Kókai Kata [cikkei] - 2006-08-06
A méltán népszerű chili nem csak aromája, erőteljes íze miatt kedvelt növény. A gyógyászatban is fontos szerepet tölt be.

„Kicsi a bors, de erős”- a mondás akár a chilire is igaz lehetne. Nem csak íze, de gyógyhatása is fantasztukus. Ki gondolná, hogy ez az apró paprika képes megelőzni a rákot, a szívbetegséget, de még a fogyókúrázók is előszeretettel használják. A chilinek számtalan fajtája létezik, melyek mindegyike különleges hatással bír. Még a gyengébb paprika is nagy C-vitamint tartalommal rendelkezik, a bordó színű chili pedig béta-karotint is tartalmaz, mely nagyszerű antioxidáns.

Chili a gyógyításban

Capsaicint tartalmaz, mely erős antioxidáns hatással bír, így a méregtelenítési folyamatokat is segíti. A Pittsburghi egyetem kutatói arra is rájöttek kísérleteik során, hogy a különleges anyag hatására a rákos sejtek önmagukat pusztítják el, az ép sejtekben azonban nem történik károsodás, tehát a rákbetegség kezelésében, de megelőzésében is fontos szerepet játszik.

A chili alkalmas a szívbetegségek kezelésére is. Capsaicin tartalma miatt csökkenti a koleszterin szintet, s fájdalomcsillapító hatású. Amellett, hogy antioxidáns hatással, és magas vitamintartalommal rendelkezik, antibakteriális hatással bír. Természetesen a jóból is megárt a sok, így nem szabad napi 1-2 chilinél többet fogyasztani.

A mértéktelen fogyasztás károkat okozhat

Túlzott fogyasztása gyomorégéssel, legrosszabb esetben gyomorrákkal járhat. Kereskedelmi forgalomban feldolgozott formában is kapható, melynek leírásában szerepel a napi ajánlott mennyiség.

Chili szerepe a fogyókúrában

Amerikában már több fogyókúra étlapján központi helyet foglal el a chili. Nem véletlenül, hiszen amellett, hogy egészséges, a súlyvesztést is elősegíti. Csökkenti a túlzott étvágyat, így a fogyókúrázók észrevétlenül adhatják le felesleges kilóikat. Antioxidáns és vitamintartalma a diéta mellett is segít az egészség megőrzésében, ráadásul helyreállítja az emésztést is. Dán kutatók vizsgálata szerint az étkezés előtt fél órával elfogyasztott capsaicin tartalmú üdítő után a fogyókúrázók kevésbé kívánták az ételt, és nem fordult elő, hogy többet ettek, mint amennyit szervezetük valójában igényelt.

Melyik chilit válasszuk?

A chilinek számtalan fajtája létezik, van piros és zöld, létezik kisebb és nagyobb.
- A kisebb chili erősebb, mint a nagyobb.
- A vörös chili több capsaicint tartalmaz, mint zöld társa.
- A vörös chili nagyobb cukortartalommal rendelkezik, így ételekben jobb ízhatás érhető el vele.
- Minél több ér halad a paprikában, annál erősebb.

Elővigyázatosság a feldolgozás során

Ha chilivel dolgozunk, mindig legyünk elővigyázatosak. Nyersen nagyon erős, ezért ha szembe, vagy nyílt sebbe kerül, maró hatása lehet. Ha valahogy nyersen szánkba kerülne, ne igyunk rá vizet, kizárólag tejet!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja