Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyöngyvirág
Májusnak a legszebb virága a gyöngyvirág, mely a többi virággal nem hasonlítható össze. Virágai harang alakúak, bókolóak, csodálatos illatúak és termése piros bogyós. A laza humuszos talajt kedveli. A madarak szeretik csipegetni, miután azonban megemészteni nem tudják, amerre repülnek, arra szórják szét magjait, melyek által szaporodik.
A néphit szerint, ha a fiatal lányok arcukat gyöngyvirággal mossák meg, akkor az mindig üde és bársonyos marad, és szemük is tovább marad egészséges. Régen még tüsszentőpor készítésére is használták (Schneeberger tüsszentőpornak nevezték). A régi korok orvosai nagy becsben tartották agyideg- és szíverősítő hatása miatt. A mai természetgyógyászatban is igen kedvelt növény, hiszen a gyöngyvirág leveleiből készített teát vérnyomás-csökkentésre és szíverősítésre, szesszel készített kivonatát reumatikus panaszok kezelésére is használják.
Hatóanyagai:
Convallamarin, convallarin, convallatoxin, asparagin, továbbá illóolaj és a virágban található sárga festékanyag
.
A gyöngyvirágból otthon gyógytea készítése nem ajánlott, mert mérgező is lehet. Ha valaki a levelét, virágát, vagy a szép piros termését fogyasztja, gyomor és bélgörcsök, szívelégtelenség lehet a vége A növény egyes jótékony hatóanyagait ugyan hasznosítja a gyógyszeripar, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy önmagában minden része mérgező!
Nagyon veszélyes a kisgyermekekre, akik megehetik fehér csengettyűi vagy a szárát, vagy beleisznak a vízbe, amelyben a gyöngyvirágcsokrot tartják. A mérgezés tünetei: szájüreg-irritáció, gyomorfájdalmak, erős nyálképződés, émelygés, hányás, hasmenés, aluszékonyság, szédülés, görcsök, reszketés, fokozott vizelet-kiválasztás.Ha valaki ilyen tüneteket észlel, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Előfordulhat még szívritmus zavar is,ilyenkor lassul vagy fölgyorsul a szívműködés,és gyakran légzési zavarok lépnek fel..
Mérgezés esetén azonnal forduljunk orvoshoz, a házi ápolás nem lehetséges.
Közösségi hozzászólások: