SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen - A gyöngyvirág

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-09
Kertjeinkben megjelent a csodálatos illatú gyöngyvirág, melynek minden része kardiotonikus hatású, és nem is gondoljuk róla, hogy mérgező.

Májusnak a legszebb virága a gyöngyvirág, mely a többi virággal nem hasonlítható össze. Virágai harang alakúak, bókolóak, csodálatos illatúak és termése piros bogyós. A laza humuszos talajt kedveli. A madarak szeretik csipegetni, miután azonban megemészteni nem tudják, amerre repülnek, arra szórják szét magjait, melyek  által szaporodik.

A néphit szerint, ha a fiatal lányok arcukat gyöngyvirággal mossák meg, akkor az mindig üde és bársonyos marad, és szemük is tovább marad egészséges. Régen még tüsszentőpor készítésére is használták (Schneeberger tüsszentőpornak nevezték). A régi korok orvosai nagy becsben tartották agyideg- és szíverősítő hatása miatt. A mai természetgyógyászatban is igen kedvelt növény, hiszen a gyöngyvirág leveleiből készített teát vérnyomás-csökkentésre és szíverősítésre, szesszel készített kivonatát reumatikus panaszok kezelésére is használják.

 

Hatóanyagai:

Convallamarin, convallarin, convallatoxin, asparagin, továbbá illóolaj és a virágban található sárga festékanyag

 

.

A gyöngyvirágból otthon gyógytea készítése nem ajánlott, mert mérgező is lehet. Ha valaki a levelét, virágát, vagy a szép piros termését fogyasztja, gyomor és bélgörcsök, szívelégtelenség lehet a vége A növény egyes jótékony hatóanyagait ugyan hasznosítja a gyógyszeripar, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy önmagában minden része mérgező!

Nagyon veszélyes a kisgyermekekre, akik megehetik fehér csengettyűi vagy a szárát, vagy beleisznak a vízbe, amelyben a gyöngyvirágcsokrot tartják. A mérgezés tünetei: szájüreg-irritáció, gyomorfájdalmak, erős nyálképződés, émelygés, hányás, hasmenés, aluszékonyság, szédülés, görcsök, reszketés, fokozott vizelet-kiválasztás.Ha valaki ilyen tüneteket észlel, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Előfordulhat még szívritmus zavar is,ilyenkor  lassul vagy fölgyorsul a szívműködés,és gyakran légzési zavarok lépnek fel..

Mérgezés esetén azonnal forduljunk orvoshoz, a házi ápolás nem lehetséges.

 

 

 

 

 

                        

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja