SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

Családinet [cikkei] - 2024-12-04
A stressz hatékony kezelése nemcsak mentális jóllétünk, hanem emésztőrendszerünk egészsége szempontjából is elengedhetetlen. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.
Az igazi karácsonyi grincs: a reflux

A karácsonyi mumus

A karácsony az öröm szimbóluma, az év egyik várva várt pillanata, amikor az ünnepi asztalt megoszthatjuk családunkkal és szeretteinkkel. Ez az időszak azonban gyakran egyet jelent a túlzásba vitt evéssel és annak valamennyi kellemetlen következményével is. Az ünnepek környékén megszaporodik a halszálka-balesetek száma, de nagy riadalmat kelthet a reflux kiváltotta mellkasi szorító érzés is, ami megtévesztésig hasonlíthat a szív koszorúsérszűkület okozta fájdalmához. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav közvetve a szív működését is megzavarhatja, vagyis a refluxbetegség reflexes úton maga is kiválthat szívritmuszavart. A panaszokat tehát minden esetben komolyan kell venni, és ki kell vizsgálni, hogy kizárhassuk a szív eredetű problémákat!

– A klasszikus megközelítés szerint a reflux tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara, melynek során a gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, illetve akár a garatba és a szájüregbe is felkerül. A típusos tünetek is jól ismertek: a mellkas középvonalában jelentkező (a lapockák és a karok felé is kisugárzó) gyomorégést, illetve a savas felböfögést jellemzően az étkezéssel összefüggésben tapasztalják az érintettek, de lehajláskor, fekvő helyzetben vagy a hasi nyomás fokozódásakor (pl. egy szorosabb ruhadarab viselésekor) is jelentkezhetnek. Azt gondolhatnánk, hogy a szerteágazó tüneteket a gyomorsav okozta nyelőcső irritáció váltja ki. Arról azonban kevesebb szó esik, hogy létezik a refluxnak egy olyan típusa is (ez az ún. nem erozív reflux), amelyben nem azonosíthatók jellegzetes nyálkahártya-eltérések az endoszkópos vizsgálattal, ugyanakkor a betegségre jellemző típusos tünetek mégicsak jelen vannak.  Pászthory doktornő tapasztalatai szerint előfordulhat, hogy ilyen esetben a hagyományos gyógyszeres kezeléssel nem, vagy csak kis mértékben tudnak enyhíteni a beteg panaszain.

Az ünneppel járó stressz is kiválthat panaszokat

Szomorú tapasztalat, de sajnos a karácsonyi előkészületek gyakran nem a nyugodt ráhangolódásról, sokkal inkább a végeláthatatlan ajándéklistákról, a családi vacsorák és az ünnepi menü megszervezésével járó stresszről szólnak. Ugyanakkor általános megfigyelés az is, hogy az ideges, szorongó vagy depressziós emberek körében magasabb arányban fordul elő a reflux, mint az átlag népesség körében. A reflux ez esetben tehát nem betegség, hanem egy pszichoszomatikus eredetű tünet, egyfajta tükörképe érzelmi állapotunknak. Könnyen lehet tehát, hogy refluxos panaszait nem a töltött káposzta és a diós bejgli, hanem az ünneppel járó idegeskedés vagy a magánytól való félelem okozza? Mint dr. Pászthory Erzsébet mondja, egyre több figyelem irányul az emésztőrendszer és az idegrendszer közötti különleges információs kapcsolatra, amit bél-agy tengelynek is hívunk.

– Dióhéjban arról van szó, hogy a bél és az agy kölcsönösen összehangolja egymás működését, vagyis agyunk hatással van a gyomor és az emésztés működésére, és a bélben zajló folyamatok is formálják érzelmeinket, hangulatunkat és magatartásunkat. A stressz például többféleképpen is hathat emésztésünkre: székrekedést, hasmenést, étvágytalanságot vagy épp ellenkezőleg, fokozott étvágyat okoz; kísérheti, gyomorgörcs és hányinger. És bizony ott van e változatos tünetek sorában a reflux is. A stressz által kiváltott idegrendszeri válasz nehezítheti a gyomor ürülését, gyengítheti a nyelőcső alsó záróizmának (LES) funkcióját is, emellett a nyelőcső receptorai érzékenyebben reagálhatnak a gyomorsavra (ezt zsigeri túlérzékenységnek nevezzük). Amikor feszültebbek vagyunk és nehezebb időszakot élünk meg, a nyálkahártya természetes védelmében szerepet játszó hormonszerű anyagok (prosztaglandinok) szintje is csökken. Ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy intenzívebben tapasztaljuk a savas reflux hatásait. Végül meg kell említeni, hogy az életmódbeli tényezőkkel is jelentősen súlyosbíthatjuk refluxos panaszainkat. Figyeljük meg magunkat, hogy mennyire másképp viselkedünk, amikor stresszesek, feszültek vagyunk. Ilyenkor önkéntelenül is olyan ételeket és italokat választunk (kávé, energiaital, zsírosabb és fűszeresebb ételek, alkohol), amelyek miatt ellazul a gyomorszáj, és megjelennek refluxos tüneteink. A stressz hatására a dohányosok is gyakrabban gyújtanak rá, ami szintúgy provokáló hatással lesz tüneteikre.

Hogyan állíthatom meg vagy mérsékelhetem a stressz okozta refluxot?

A reflux holisztikus megközelítést igénylő kórkép, ahol a lokális szervi panaszok és a táplálkozásbeli tényezők mellett a lélekre is érdemes figyelmet fordítanunk. A kezelés alappillérei tehát a következők:

Mértékletes, kiegyensúlyozott étrend

Tudjuk, hogy az étrendünk jelentős szerepet játszik abban, hogy szervezetünk miként kezeli a stresszt. A kiegyensúlyozott étrenddel „karbantartott” bélmikrobiom legfőbb szövetségesünk lesz abban, hogy könnyebben birkózzunk meg a feszültségekkel és nehézségekkel. Refluxos panaszok esetén a cukros finomságok, a nehéz, zsíros, fűszeres, valamint magas savtartalmú ételek és az alkohol, kávé is kerülendők. Monspart Sarolta, nemzetközi hírű tájfutó világbajnokunk tanácsa, miszerint 60 éves kor után csak kistányér legyen otthon, a refluxos betegek számára is megszívlelendő az ünnepi asztalnál. A kis adagokban történő gyakoribb étkezéssel elkerülhetővé válik a túlevés okozta kellemetlen tünetek kialakulása.

Stresszoldó technikák

Légzőgyakorlatok, jóga, meditációs technikák rendszeres alkalmazása rendkívül hatékony módja az elme megnyugtatásának, a stressz és a szorongás csökkentésének.

Stresszűző mozgás

A fizikai aktivitás, rendszeres sport – a stresszhormonok csökkentése, valamint a természetes hangulatjavító endorfin termelése révén – egy másik kulcsfontosságú tényező a stresszkezelésben, ami a gyakran társuló alvási nehézségekre is gyógyírt jelenthet.

Alvás

A napi 7-8 órányi pihentető alvás segíti a test és az elme megújulását, hatással van az immun- és idegrendszerre, anyagcserénkre, míg az alváshiány sebezhetővé tesz bennünket a stresszel és a napi kihívásokkal szemben.  

– A karácsony az emberek többsége számára az év legfontosabb ünnepe, de nem kell minden apró részletnek tökéletesnek lennie ahhoz, hogy élvezhessük a családunkkal és a barátainkkal eltöltött időt! Tervezzünk és készülődjünk lehetőségeink szerint, együnk mértékkel, szervezzünk közös szabadtéri programokat és örüljünk mindennek, amit az ünnep kínál. Ez a rendszeresen ismételt tanács utat mutathat a refluxos panaszok megelőzéséhez is – tanácsolja dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztoenterológiai Központ orvosa.

Forrás: Gasztroenterológiai Központ (www.gasztroenterologiaikozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja