SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Családinet [cikkei] - 2024-12-03
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Ilyen az egészséges vizelet

A napi vizelet mennyisége áltagosan kb. 1,5 liter, de ezt számos olyan tényező befolyásolja, mint a hőmérséklet, a fogyasztott folyadék mennyisége, a fizikai aktivitás. Szagát a benne található ammónium adja, színét az urokron nevű festékanyag, valamint az urobilin és a porfirinek határozzák meg. A vizeletvizsgálat során az orvosok figyelik a minőségi mutatókat, pontos mennyiségi meghatározást pedig a 24 óra alatt gyűjtött vizeletből lehet végezni. A vizelet fontos minőségi mutatói a szín, a szag, az átlátszóság, a fajsúly, a vegyhatás.

  • Szín, átlátszóság: az egészséges vizelet színe szalmasárga, tiszta, átlátszó. Minél „sűrűbb” a vizelet, annál sötétebb a színe, sok folyadék fogyasztása fokozza az átlátszóságot. Bizonyos idejű állás után a nyákszerű anyagok kicsapódása miatt kissé zavarosabbnak tűnik. A gennysejtek és a vér is okozhatnak zavarosságot.
  • Fajsúly: a jelen levő krisztalloidok mennyisége határozza meg. Egészséges vese a vizelet fajsúlyát 1001-1035 között képes változtatni.
  • Vegyhatás: pH: 4,5-8,5 között változhat, általában savas, de vegetáriánusoknál lúgos is lehet.

Milyen anyagokat lehet elemezni a vizeletben?

A vizeletben számos anyag található, amelyek mennyiségbeli eltérése akár betegségre is utalhat, ilyen lehet a vér, a cukor, a fehérje, a genny és az üdelékes anyagok.

  • Fehérje: normál esetben is jelen van a vizeletben minimális mértékben, megnövekedett mennyisége betegség jele lehet.
  • Cukor: egészséges ember vizeletében nem található, ha viszont a laborban kimutatják, további vizsgálatok is szükségesek a cukorbetegség és a vesebetegségek kivizsgálása miatt. (Cukorbetegség esetén aceton is megjelenhet a vizeletben, de tudni kell, hogy ezt éhezés, szomjazás is indokolhatja.)
  • Epefesték: friss vizeletben egészséges esetben van urobilinogén, azonban a hiánya az epeutak elzáródására, magas szintje pedig vashiányra utalhat. Amennyiben a bilirubin szintje magas, az hepatitis gyanúját veti fel.
  • Üledék: A centrifugálásnak nevezett eljárás után vizsgálható az üledék, amely lehet többek közt vér, genny, ún. cylinder, kristályok.

Tüneteknél és évente is érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni

- Az éves kivizsgálásnak optimális esetben része kell, hogy legyen a nagylabor vizsgálat, amely a vér- és vizeletelemzést is magában foglalja – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – A rutinellenőrzésen túl minden olyan esetben érdemes elvégeztetni ezt az egyszerű vizsgálatot, ha valamiféle panaszt, változást tapasztalunk, mint például a vizelés gyakoriságának vagy a vizelet mennyiségének változása, az ezzel kapcsolatos kellemetlenségek – nehéz indulás, akadozó vizelés, égő, csípő érzés, stb. -, a vizelet színének, szagának megváltozása, hasi, deréktáji fájdalom, sápadtság, ödémák megjelenése esetén. A vizeletelemzésből nagyon sok fontos és hasznos információ kinyerhető, bizonyos esetekben diagnózis is felállítható belőle, más esetekben eldőlhet, mi legyen a további vizsgálatok iránya.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

A szerkesztő ajánlja