SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 tünet, ami szívelégtelenségre utalhat

Családinet [cikkei] - 2024-09-18
A szívelégtelenség egy komoly betegség, amelynek oka, hogy romló pumpafunkciója miatt a szív nem képes elég vért és oxigént juttatni a testbe. Emiatt sokféle panasz jelentkezhet, amelyek mind arra hívják fel a figyelmet, hogy valami nem megfelelően működik a testben. Dr. Müller Gábor, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus a legjellemzőbb tüneteket vette számba, amelyek megléte esetén mindenképpen szükséges a kivizsgálás.

A szívelégtelenségnek több típusa ismert

- A szívelégtelenségnek különböző típusai vannak, így a szisztolés- és a diasztolés szívelégtelenség, valamint a bal oldali -, a jobb oldali - és a globális szívelégtelenség, amelyek mind különböző kezelést igényelnek. Már csak a differenciáldiagnózis miatt is nagyon fontos idejében orvoshoz fordulni bármilyen gyanús tünet esetén, még ha csak egy látszólag megszokott fáradtságról vagy köhögésről van is szó. A kikérdezésen, fizikális vizsgálaton túl szükséges lehet a laborvizsgálat, a mellkasröntgen, az EKG, a szívultrahang, esetleg az akár 7 napos Holter EKG, a terheléses EKG és a terheléses szívultrahang is. Amennyiben pedig az eredmények alapján megszületik a szívelégtelenség diagnózisa, meg kell kezdeni a gyógyszerekre és a megfelelő életmód felépítésére irányuló kezelést – hangsúlyozza dr. Müller Gábor, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus.

Ezekkel a tünetekkel fordulj orvoshoz!

Ödéma, lábdagadás

A szívelégtelenség jellegzetes vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma. (Ez csak a járóképes betegeknél jelentkezik, ugyanis a tartósan ágyban fekvő betegeknél a gravitáció miatt az ödéma a mélyen fekvő területeken, és nem a bokánál jelentkezik.) A páciensek sokszor arra panaszkodnak, hogy a zokni nagyon mélyen bevág a lábszárukba, bokájukba és a cipőjük estére szűknek tűnik. Az ödémát minden esetben megelőzi a tüdőben jelentkező, és a fizikális vizsgálat során a fonendoszkóppal hallható pangásos zörej. Az ödéma oka a szövetekben pangó folyadék, amit csak fokoz, hogy a vesék kevésbé képesek a víz és a nátrium tárolására, így fokozódik a folyadék visszatartás a szövetekben.

Gyakori éjszakai vizelés

Az éjszakai gyakori vizelés hátterében több betegség, így például szívelégtelenség is állhat. A szív csökkent teljesítőképessége miatt nem képes teljes mértékben ellátni feladatát, ami nem csupán a friss vérnek az artériákba történő pumpálása, hanem a vénákban lévő vér visszaszívása is. Ha ez nem működik tökéletesen, a vér a lábakban pangani kezd, vizenyő alakul ki. Éjszaka, fekvés közben a lábak kötőszöveteiben felhalmozódott ödéma hirtelen elkezd felszívódni, több folyadék áramlik a szív felé, javul az erekben a keringés. Az érpályákban a nappali állapothoz képest viszonylagos folyadékfelesleg képződik, amit a vesék kiválasztanak, és ezért vizelési inger keletkezik.

Légszomj, nehézlégzés

Főként mozgás, fizikai aktivitás közben érzékelheti a beteg, hogy nehezebben tud levegőt venni, mélyebben, gyakrabban kell lélegeznie, de az is előfordulhat, hogy alvás közben jelentkezik a légszomj, amikor levegőért kapkodva ébred. A tünet oka, hogy a vér pang a tüdő ereiben, mert a szív nem tudja elég hatékonyan végezni a munkáját. Emiatt folyadék szivároghat a tüdőbe, ami nehézlégzést okoz. (Ha egy már ismert, diagnosztizált betegnél jelentkezik fekvő pozícióban a légzési nehézség, érdemes megemelni a felsőtestet.)

Hurutos köhögés, zihálás

A hurutos vagy produktív köhögés akkor jelentkezik, ha a reflexes mechanizmus váladékot hoz föl az alsó légutakból. A beteg ilyenkor átlátszó, véres vagy sárgás árnyalatú köpetet ürít. Az orvosnak már a szín is utalhat az eredetre, ami lehet akár légzőszervi fertőzés, krónikus tüdőbetegség vagy akár szívprobléma is. A diagnózis felállításakor a kísérő tünetek is árulkodóak lehetnek, így be kell számolni az esetleg légszomjról, zihálásról, a köhögéssel járó, vagy a légzésnél jelentkező hangokról is. Előfordulhat ugyanis, hogy a produktív köhögésnek kardiológiai oka van. A pangásos szívelégtelenség során ugyanis a szív nem tud elég vért pumpálni a testbe. Amikor pedig ez a gyenge pumpafunkció a szív bal oldalán mutatkozik meg, előfordul, hogy folyadék szivárog a tüdő légzsákjaiba, ami hurutos köhögést, habos köpetet, zihálás, sípoló légvételt okozhat. A szívelégtelenség miatti váladékozás jellegzetesen rózsaszínű.

Erős szívdobogás érzés

Az erős, gyors szívverés azért alakul ki, mert a szív így próbálja normalizálni a vérkeringést. A palpitáció során a beteg úgy érezheti, hogy erősen zakatol a szíve.

Szokatlan kimerültség, fáradtság

Előrehaladottabb stádiumban a betegnek gyakran már a mindennapos tevékenység is fárasztó, egy lépcsőzés vagy bevásárlás is komoly megterhelést jelenthet. Mivel a szív gyengesége miatt a szervekbe és az izmokba sem jut elég vér, ez nyilván megnehezíti a fizikai aktivitást.

Étvágytalanság, hányás

Ha az emésztőrendszer nem jut elég vérhez, a beteg úgy érezheti, nem tud enni, telítődött, akár hányingert, hányást is tapasztalhat.

Zavarodottság, feledékenység

Sokszor a hozzátartozók veszik észre, hogy a beteg zavarosan kezd gondolkozni, sok mindent elfelejt. Ez a vér összetételének megváltozására utalhat, hiszen például a nátriumhiány okozhat memóriazavart, zavartságot, ingerlékenységet.

Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja