SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Folyton visszakérdez a gyermek? Savós középfülgyulladás is okozhatja

Családinet [cikkei] - 2024-09-16
Ha a gyermek sokszor visszakérdez, nem reagál kéréseinkre, beszédfejlődésével gondok adódnak, vagy figyelmetlen és szétszórt az iskolában, akkor érdemes hallásvizsgálatra vinni - tanácsolja dr. Augusztinovicz Monika, a Gyermekgyógyászati Központ allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész orvosa, aki a savós középfülgyulladás egy kevéssé ismert szövődményére hívja fel a figyelmet.
Folyton visszakérdez a gyermek? Savós középfülgyulladás is okozhatja

A gyermek óvodapedagógusaitól vagy tanáraitól érkező visszajelzések sokszor olyan problémákra hívhatják fel a figyelmet, amelyeket a szülők korábban nem vettek észre, vagy nem tulajdonítottak nekik jelentőséget. A szétszórt, figyelmetlennek tűnő és gyakran visszakérdező gyermek viselkedését személyiségbeli jellemvonásnak tudják be, pedig könnyen elképzelhető, hogy egy tartósan fennálló fül-orr-gégészeti probléma húzódik meg a háttérben, amely kezelés híján beszédfejlődési és magatartászavarokhoz vezethet.

A savós középfülgyulladás nem feltétlenül jár fájdalommal

A náthás betegségek szövődményeként jelentkező középfülgyulladás igen gyakori kórkép a gyermekek körében, különösen az őszi-téli szezonban. Kialakulását a középfület az orrgarattal összekötő csatorna (fülkürt) elégtelen működése okozza. Mint dr. Augusztinovicz Monika mondja, kisgyermekek esetében a fülkürt működése gyulladás esetén károsodhat, ami meggátolja a középfül megfelelő szellőzését. Mivel ilyenkor a nyomáskiegyenlítés zavart szenved, a dobüregben negatív nyomás alakul ki, emiatt az érhálózatból savós váladék szivárog ki.

A savós heveny középfülgyulladás kezdetben fülfájással, dugulásérzettel és halláscsökkenéssel jár; ám a tünetek mérsékeltebb formában, alig észrevehetően is jelentkezhetnek, sőt gyermekkorban nem egyszer találkozunk fülfájás nélküli esetekkel is. A krónikus – 3 hónapon túl is fennálló – savós középfülgyulladás az akut fülgyulladást követően a dobüregben visszamaradó savós folyadék okozza. Ennek mennyisége folyamatosan nő, míg végül az egész dobüreget kitölti. A felgyülemlett folyadék csökkenti a dobhártya és a hallócsontocskák mozgékonyságát, ez az oka annak, hogy idővel halláscsökkenés alakul ki. Ideális esetben csak enyhe, átmeneti jellegű állapotról van szó, ami addig áll fenn, amíg a folyadék nem szívódik fel vagy nem ürül ki. Mivel az életkor előrehaladtával a fülkürt működése javul, a savós középfülgyulladás kialakulásának esélye idővel csökken. Ha azonban a gyulladás elhúzódik, akkor tartós halláscsökkenés is kialakulhat.

Mikor gyanakodhatunk halláscsökkenésre?

A krónikus savós középfülgyulladás a fül teltségérzetével jár, majd a füldugulás érzése állandóvá válik. Ritkábban fülzúgás, szédülés is kialakulhat. A romló hallás tüneteit azonban – különösen az óvodás korosztályban – sokszor nehéz tetten érni, leginkább a halláscsökkenés okán kialakult magatartászavarok és a beszédfejlődés elmaradása hívja fel a szülők és a környezet figyelmét arra, hogy valamilyen mögöttes probléma húzódhat meg a háttérben.

- Amikor a szülők elhozzák ezeket a gyermekeket a rendelésre, gyakran elhangzanak a figyelmetlen, szétszórt, szeleburdi szavak. Az is kiderül, hogy a gyermek viselkedését általában életkorbeli sajátosságnak, „szelektív hallásának” tudja be a környezet. Az óvodapedagógusoktól és tanároktól kapott jelzések szerint a gyermek gyakran visszakérdez, lemarad az órai munkával, nem reagál a kérésekre, túlságosan aktív vagy épp ellenkezőleg, rettentően zárkózott. A szülőknek általában az tűnik fel, hogy gyermekük nehezen érti meg a halk, suttogó beszédet (különösen nehezen hallja a szavak elején és végén hallható hangokat), esetleg hangosabban néz mesét.

A tartósan fennálló savós középfülgyulladás következményei

A beszédfejlődés egy hosszú folyamat, ami másfél éves kortól vesz nagy lendületet. Így tehát ha ebben az érzékeny életszakaszban tartósan fennálló középfülgyulladások alakulnak ki, a középfülben huzamosabb ideig felhalmozódó savós váladék miatt a gyermek nem hallja jól környezetét. Ez pedig a beszédfunkcióra is negatív hatással lesz, és a hangok pontos ejtését is akadályozni fogja. Ha az óvodában észlelik a problémát, akkor az esetlegesen elkezdett logopédiai fejlesztés sem vezet eredményre, az iskolakezdésig elhúzódó rendellenesség pedig az írás-olvasás elsajátítását és a társas kapcsolatokat is akadályozni fogja.

- A szülőknek azt tanácsolom, hogyha halláscsökkenést, tartósan fennálló magatartásproblémákat, figyelemzavart tapasztalnak, vagy az oktatási intézmény ad jelzést ezekről a tünetekről, forduljanak fül-orr-gégész szakorvoshoz. Ilyen esetben fontos a kiváltó ok feltárása és kezelése, hiszen a nátha mellett számtalan elváltozás (pl. orrmandula megnagyobbodás, kezeletlen allergia) is okozhat középfülgyulladást, emellett a felgyülemlett folyadék eltávolítására is szükség lehet. Nagyon ritkán, de előfordulhat az is, hogy a középfülben hosszú ideig jelen lévő folyadék besűrűsödik, a dobhártya és a hallócsontocskák tartós károsodást szenvedhetnek, amit később már műtéti beavatkozást igényelhet.

Forrás: Gyermekgyógyászati Központ (www.gyermekgyogyaszatikozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja