SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szabad-e hepatitiszes betegnek alkoholt innia?

Családinet [cikkei] - 2024-08-02
Az alkohol alapvetően toxikus hatással bír a májra, és a korábbi, szívesen hangoztatott mondásokkal ellentétben, mára bebizonyosodott, hogy nincs is még egészségesnek mondható alkoholmennyiség. Mindez nem jelenti azt, hogy alkalmanként nem lehet koccintani egy-egy pohárral, de májbetegséggel élőknek nagyon körültekintőnek kell lenniük ezen a téren. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus arról beszélt, van-e olyan mennyiség, amit még elfogyaszthatnak a hepatitiszes betegek, befolyásolja-e ez a kezelést, illetve milyen tünetek esetén kell mindenképpen orvoshoz fordulni.

Hogyan hat az alkohol a májra?

Az alkohol alapvetően károsítja a májat, jelentősen hozzájárulva a májzsugor és májdaganat kialakulásának kockázatához. Ugyanakkor a rendszeres ivás a szervezetben lévő kórokozók számát is megnövelheti. Vagyis a hepatitisszel, vagyis májgyulladással élők saját érdekükben jól teszik, ha lemondanak az alkoholfogyasztásról, vagy legalábbis annyira visszaszorítják, amennyire tudják.

Arra a kérdésre, hogy létezik-e még egészséges mennyiség, a válasz: nem. A még tolerálható mennyiség azonban meghatározható: hepatitisz esetén a betegek legfeljebb napi egy egység alkoholt fogyaszthatnak, legalább három egység nem alkoholos folyadék fogyasztása mellett. Emellett is ajánlott folyamatosan monitorozni a szervezet reakcióit. Akinél viszont májzsugor vagy daganat áll a diagnózisában, annak egyáltalán nem lenne szabad innia.

Mennyi az az egy egység?

A még alkalmanként megengedhető egy egység alkohol nem feltétlenül jelent egy pohár, különösen nem egy üvegnyi alkoholt. Az egység azt jelenti, hogy mennyi alkoholt tartalmaz az adott ital. Egy alkohol egység 8-12 gramm etil-alkohollal egyenlő, ez az a mennyiség ugyanis, amennyit egy átlagos ember mája egy óra alatt képes lebontani. De végülis mit jelent ez a gyakorlatban? Átlagosan 1 egységnyi alkohol található 1 dl borban, 1 pohár sörben, illetve 3 cl égetett szeszesitalban.

Ennyi tehát még beleférhet egy májbeteg életmódjába, de vannak bizonyos jelek, amelyek megléte arra figyelmeztet, hogy teljesen le kellene mondani a fogyasztásról. Ezek az alábbiak:

  • állandó fáradtság,
  • alhasi és/vagy jobb oldali fájdalom, gyomorfájás,
  • nehézség a mennyiség korlátozásával és elvonási tünetek (például remegés és szorongás),
  • alvászavarok,
  • növekvő stressz- és agresszió-szint,
  • csökkenő teljesítmény.

El lehet-e kezdeni a hepatitisz kezelését alkoholfogyasztás mellett?

- Természetesen minél inkább képes egy beteg lemondani az alkoholfogyasztásról, annál jobbak az esélyei, de az ajánlások szerint akkor is meg kell kezdeni a kezelést, ha valaki alkohol- vagy drogfogyasztó – ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Vonatkozik ez a mindennapos ivókra és szerhasználókra és azokra is, akik alkalmi nagyivók, vagyis akikre az úgynevezett binge drinking a jellemző, amikor akár eszméletvesztésig isznak. Az alkoholos májbetegség stádiumairól tudni kell, hogy az első fázis, az alkoholos zsírmáj még nem jár tünettel, viszont fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálattal már diagnosztizálni lehet. Kezelés nélkül ez elvezethet a második szakaszhoz, az alkoholos májgyulladás kialakulásához. A hosszú időn keresztüli alkohol túlfogyasztás miatt alakul ki az az állapot, amely már az érintettnek is feltűnik, és bár enyhe formájában még ekkor is megállítható a folyamat, a súlyos alkoholos májgyulladás már életveszélyes is lehet.  A májzsugor (cirrhosis) fázisában a máj már súlyos károsodásokat szenvedett el, és a tünetek is feltűnőek. Ez már nem visszafordítható stádium, de ha valakinek sikerül felhagyni a fogyasztással, megelőzheti a további károkat és javíthat az életkilátásain. Ha ez az állapot tovább romlik, májdaganat vagy a máj működésének leállása lehet a végső állomás.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja