SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a különbség az árpa és a jégárpa között?

Családinet [cikkei] - 2024-07-30
Amikor egy kisebb duzzanat jelenik meg a szemünkön, általában arra gondolunk, hogy nagy valószínűséggel egy árpa okozza a kellemetlenséget. Azzal azonban talán már kevesebben vagyunk tisztában, hogy az árpának két típusa létezik: az árpa (hordeolum) és a jégárpa (chalazion). De vajon milyen tünetekről ismerhetők fel, miben különböznek és hogyan kezelhetőek? A legfontosabb kérdésekre Dr. Gaál Zsuzsanna, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa válaszolt.
Mi a különbség az árpa és a jégárpa között?

„A szemhéjszéli mirigyek, az úgynevezett meibom mirigyek olajos anyagot termelnek, ami a szemünk felszínét fedő természetes könnyfilm fontos alkotóeleme. Ezeknek a mirigyeknek az elzáródása miatt alakul ki az árpa és a jégárpa" – kezdi Dr. Gaál Zsuzsanna.

Mi az a szemárpa?

Az árpa (más néven hordeolum) egy kis, vörös, fájdalmas csomó, amely a szempilla tövében, vagy a belső szemhéjon alakul ki. A legtöbb esetben bakteriális fertőzés miatt jelenik meg. Az árpa megjelenhet a szemhéj külső, látható oldalán, de többnyire a kötőhártya felőli részen alakul ki.

Mi az a jégárpa?

A jégárpa (chalazion) egy nagyobb, nem fertőző duzzanat a szemhéjon, amely gyakran több hét/hónap alatt alakul ki. Az árpa nem tud kifakadni, betokosodik, és a duzzanat állandósul. A jégárpa nem fájdalmas, és általában a felső szemhéjon fordul elő. Ez valószínűleg azért van így, mert a felső szemhéjon anatómiailag több mirigy található (kb. 50, míg az alsó szemhéjon csak 25). A tünetek közé tartozhat a szemhéj lógása, bőrpír, és a szemhéj duzzanata.

Milyen tünetekre figyeljünk?

Az árpa tünetei a következők lehetnek:

  • Nagyon fájdalmas, piros dudor a szemhéj széle mentén, a szempillák tövében. Az egész szemhéj megduzzadhat.
  • Általában egy kis gennyes folt a dudor közepén a szemhéj belső oldalán.
  • Olyan érzés, mintha valami lenne a szemünkben.
  • Fényérzékenység.
  • Könnyezés az adott szemen.
  • A duzzanat, ödéma az alsó szemhéj alá is terjedhet.

A jégárpa anélkül is megjelenhet, hogy bármiféle tünetet észlelnénk magunkon. Különösen nehéz észrevenni, ha a szemhéj belső felén alakul ki, ilyenkor csak a szemhéj kifordításával észlelhető.  Ha vannak tünetek, ezek a következők lehetnek:

  • Dudor a szemhéjon, amely néha vörös és duzzadt. Esetenként érzékeny lehet.
  • Ritkán teljesen megduzzadt szemhéj.
  • Homályos látás, ha a jégárpa elég nagy ahhoz, hogy nyomja a szemgolyót.
  • Lógó szemhéj.


Mi okozhatja az árpa és a jégárpa kialakulását?

A gyakori kockázati tényezők közé tartozik az akne, rosacea, a szemhéjak krónikus gyulladása, a rossz szemhéj higiénia, a meibom mirigyek működési zavara és a folyamatosan poros közegben végzett munka.

Hogyan lehet megszabadulni az árpától és a jégárpától?

  1. Meleg borogatással: Áztassunk egy tiszta anyagot meleg (de nem forró) vízbe, és tartsuk a szemhéjunkhoz 10-15 percig, naponta 3-5 alkalommal, majd finoman masszírozzuk át a pillatöveknél a bőrt. A jégárpa esetében ez a meleg borogatás segít, hogy az eltömődött olajmirigyben elfolyósodjon a váladék, a finom masszírozásnak köszönhetően pedig ki is tud tisztulni.
  2. Antibiotikumokkal: A szemészorvosunk antibiotikumot írhat fel a gyulladt árpa kezelésére.
  3. Kisebb beavatkozással: Ha az árpa vagy a jégárpa befolyásolja a látást, vagy hosszú idő után nem múlik el, akkor szükség lehet annak eltávolítására. Ezt a műtétet általában helyi érzéstelenítéssel végzik.

Ha az árpa vagy a jégárpa újra és újra visszatér, szemészorvosunk biopsziát vehet belőle. Ilyenkor egy apró szövetdarabot távolítanak el és vizsgálnak meg. Ez segít annak megállapításában, hogy komolyabb probléma áll-e fenn. Ha poros közegben dolgozunk, akkor az árpa visszatérését úgy lehet legkönnyebben megakadályozni, hogy fokozottan figyelünk a szemhéjszélek tisztítására.

„Nagyon fontos, hogy ne nyomjuk össze, és ne próbáljuk kifakasztani sem az árpát, sem pedig a jégárpát. Ez ugyanis fertőzést generálhat, ami átterjedhet a szemhéjra vagy a szemfelszínre is. Ha zavaró a probléma, és néhány nap alatt nem múlik el meleg borogatás hatására, akkor érdemes szemész szakorvost felkeresni" – figyelmeztet Dr. Gaál Zsuzsanna.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
A szerkesztő ajánlja