SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barna folyás: mit jelent és mikor kell aggódni?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-06-20
A női ciklus során számos változást tapasztalhatunk, amelyek közül az egyik leggyakoribb a barna folyás. Sokan aggódnak, amikor ilyen jelenséget tapasztalnak, hiszen nem mindig egyértelmű, hogy mi állhat a háttérben.

Minden, amit a barna folyásról tudni érdemes

Számos oka lehet annak, ha valaki barna folyást tapasztal. Az, hogy mikor tapasztaljuk, és milyen kísérő tünetek társulnak hozzá, segíthetnek megérteni, hogy mi is történik a szervezetünkben.

A barna folyást komolyan kell venni, mert bár általában hormonzavar okozza, de méhtestrák (esetleg méhnyakrák) első jele is lehet. Ha nálad is jelentkezik, fordulj orvoshoz - hívja fel a figyelmet Dr. Petróczi István szülész-nőgyógyász szakértőnk.

Most azonban nézzük a lehetséges okokat. Miért jelenhet meg barna folyás terhesség alatt? Mit jelenthet, ha a menstruáció előtt, helyett vagy után tapasztaljuk? Mennyire normális ez a változókorban? Ezeknek jártunk most utána. 

Barna folyás terhesség alatt

Barna folyás a terhesség jele? 

A barna folyás lehet a terhesség egyik korai jele. Az implantációs vérzés, amely a megtermékenyített petesejt méhfalba történő beágyazódásakor jelentkezik, gyakran okozhat barna vagy rózsaszínű folyást. Ez általában a fogamzás után 6-12 nappal fordul elő, és sok nő összetéveszti a menstruációval.

Barna folyás terhesség alatt

Terhesség alatt a barna folyás akár normális is lehet, különösen az első trimeszterben. Azonban minden esetben érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárják a lehetséges komplikációkat, mint például a vetélést vagy a méhen kívüli terhességet. A hormonális változások, a méhnyak irritációja vagy egy korábbi hüvelyi fertőzés is okozhat barna folyást.

Barna folyás a menstruáció környékén

Barna folyás menstruáció előtt

Sok nő tapasztal barna folyást közvetlenül a menstruáció előtt. Ez a jelenség gyakran a menstruáció kezdetét jelzi, amikor a méhnyálkahártya már elkezd leválni, de még nem indult el a teljes menstruációs vérzés. Ez normális és általában nem ad okot aggodalomra.

Barna folyás menstruáció helyett

Ha a barna folyás a menstruáció helyett jelentkezik, az különböző okokból következhet be, mint például hormonális egyensúlyhiány, stressz vagy súlyosabb esetekben policisztás ovárium szindróma (PCOS). Ha a menstruáció helyett ismétlődően csak barna folyást tapasztalunk, érdemes orvosi kivizsgálást kérni.

Barna folyás menstruáció után

A menstruáció utáni barna folyás szintén gyakori jelenség. Ez általában azt jelzi, hogy a méh még mindig tisztul a menstruációs vértől. Általában 1-2 napig tart, de ha hosszabb ideig fennáll, vagy kellemetlen szaggal és fájdalommal jár, érdemes orvoshoz fordulni, mivel fertőzés vagy más egészségügyi probléma is állhat a háttérben.

Barna folyás és pecsételő vérzés

Barna folyásom van, de nem jön meg a menstruációm

Ha barna folyást tapasztalunk, de a menstruáció nem érkezik meg, az több dolgot is jelezhet. Lehet, hogy csak késik a menstruáció, de az is előfordulhat, hogy terhesség áll a háttérben. Emellett hormonális egyensúlyhiány, stressz vagy táplálkozási problémák is okozhatnak ilyen tüneteket.

Pecsételő barna folyás

A pecsételő vérzés vagy barna folyás a menstruációs ciklus bármely szakaszában jelentkezhet. Ez lehet normális jelenség, különösen, ha csak rövid ideig tart, de ha gyakran fordul elő, érdemes orvosi tanácsot kérni. A pecsételő vérzés mögött állhatnak hormonális változások, fogamzásgátló tabletták mellékhatásai vagy méhnyaki polipok is.

Barna folyás változókorban

A változókor során a hormonális ingadozások miatt a barna folyás is gyakori lehet. Az ösztrogén és progeszteron szintjének változása hatással van a méhnyálkahártya leválására, ami pecsételő vagy barna vérzést okozhat. Ha a változókor alatt gyakori vagy szokatlanul erős barna folyást tapasztalunk, mindenképp konzultáljunk orvosunkkal.

A barna folyásnak számos oka lehet, és gyakran normális jelenség a női ciklus különböző szakaszaiban - de komoly bajt is jelezhet, ezért minden esetben érdemes azonnal orvoshoz fordulni. A korai diagnózis és kezelés segíthet elkerülni a súlyosabb egészségügyi problémákat.
 

A cikket lektorálta Dr. Petróczi István szülész-nőgyógyász szakértőnk:

Dr. Petróczi István

Indexkép: Silvia képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja