Terjed a lepkehimlő - egyre több óvodás betegszik meg
Terjed a lepkehimlő
A pirosodás egy pillangót formál az arcon
Gyakori vírusfertőzésről van szó, és általában nem okoz súlyos tüneteket a lepkehimlő - mondta el az Info Rádióban Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
"A betegség legjellegzetesebb tünete a kiütés, ami elsősorban a két orcán, néha pedig az orrnyergen jelentkezik, innen is kapta az elnevezését, hiszen a pirosodás egy pillangót formál. A szakértő hozzátette, miután a szél is kifújhatja a gyermek arcát, de mástól is kipirulhat, ezért ha a bőrből nem kiemelkedő, apró elemű kiütéseket talpasztalunk testszerte, akár a végtagokon – amelyek általában alig viszketnek –, jó eséllyel lepkehimlős a gyermek" - mondta a szakember.
Hozzátette, hogy a betegség már a tünetek megjelenése előtt fertőz, a jó hír azonban az, hogy ezt csak egyszer kapjuk el az életünk során. Az első tünet általában a hőemelkedés, ami még a kiütések megjelenése előtt jelentkezik. A lappangási idő 4-20 nap.
A kiütések általában pár napon belül elmúlnak.
A szakember azt javasolja, hogy a várandósok kerüljék a lepkehimlős gyerekeket.
Hozzátette, hogy a lakosságnak több mint a fele már gyerekkorban átesik rajta. A lepkehimlő általában nem igényel gyógyszeres kezelést, ha azonban súlyosabbra fordul és más tünetek is jelentkeznek, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz.
Ezek a lepkehimlő tünetei gyerekkorban
- láz,
- vörösség a két arcfélen,
- csipkeszerű kiütés, ami a törzs felől a végtagok felé terjed,
- hányinger,
- orrfolyás,
- fejfájás,
- sápadtság.
Felnőttkorban nem jellemző az arcpír, azonban a napokig vagy akár hetekig is elhúzódó ízületi fájdalom hívhatja fel a figyelmet a betegségre.
Indexkép: Victoria képe a Pixabay-en
Közösségi hozzászólások: