Minden negyedik magyar gyermek szenved rendszeres fejfájástól
A kutatás során beérkezett szülői válaszok alapján a magyar gyerekek gyakran számolnak be fejfájásról. A kiskorúak 5 százalékának heti, 20 százalékának havi rendszerességgel fáj a feje, 35 százalék évente néhány alkalommal panaszkodik emiatt, 33 százalék pedig ennél is ritkábban tapasztal fejfájást. A gyakran jelentkező probléma miatt fontos, hogy a szülők odafigyeljenek gyermekük panaszaira, jelzéseire, hiszen ők még nem tudják olyan pontosan leírni a fájdalmat, mint egy felnőtt. Habár a fejfájás csak ritkán jelzi komolyabb betegség meglétét, mégis az egyik leggyakoribb fájdalomtípus a gyermekeknél, és jelentősen kihathat a mindennapjaikra, ha hosszabb ideje fennállnak a tünetek.
A fejfájás hatására a gyerekek fáradtabbak, ingerlékenyebbek lehetnek, mint máskor, emiatt gyengül a motivációjuk, koncentrációs képességük, ez pedig akár a tanulmányi eredményekre is kihathat. Csaknem minden ötödik szülő tapasztalt már valamilyen negatív változást az iskolai teljesítményben és a diákok 27 százalékának kellett már otthon maradnia a fejfájás miatt. A folyamatos képernyőidő negatív hatással lehet a gyermekek egészségére, ugyanis az online oktatás hatására közel minden tizedik gyermeknél (9%) vált gyakoribbá a fejfájás, a szülők beszámolója alapján.
A magyar szülők tudatosak a témával kapcsolatban, a megkérdezettek 78 százaléka válaszolta azt, hogy komolyan veszi, amikor gyermeke fejfájásról számol be. Kifejezetten e probléma miatt a válaszadók 18 százaléka fordult már gyermekorvoshoz is. A szakértők szerint a gyermekkori fejfájás mögött ritkán húzódik krónikus betegség, így a fájdalom sem tartós. Ha mégis jelentkezik fejfájás, a szülők sokat segíthetnek, ha odafigyelnek a fiatalok jelzéseire és komolyan veszik a panaszokat. A hatékony kezeléssel visszatérhet a gyerekek jókedve, motivációja és az iskolát sem kell kihagyniuk.
„A fejfájás gyermekek esetében a legtöbbször könnyen kezelhető a tünetek felismerésével és a fájdalom okának feltérképezésével. A szülők a megelőzésért is könnyen tehetnek, olyan egyszerű életmódbeli változtatások is segíthetnek, mint a rendszeres testmozgás bevezetése, több zöldség és gyümölcs fogyasztása és a megfelelő pihenés. Amennyiben ezek nem segítenek, gyerekek igényeinek megfelelő fájdalomcsillapító gyógyszerkészítmények is rendelkezésre állnak. Ha viszont a tünetek az otthoni kezeléssel nem javulnak, fontos, hogy forduljanak orvoshoz” – tanácsolja Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész.
1 A Reckitt Benckiser Kft. kutatását az Opinio Institute készítette online megkérdezéses adatfelvétellel 2023 májusában. A felmérés 1494 fős mintája a 15 és 59 év közötti magyar lakosságra nézve reprezentatív. A cikkben található összes adat forrása a Reckitt Benckiser Kft. kutatása.
2 Ez a cikk általános tájékoztató jellegű, és nem az orvosi tanács helyettesítésére szolgál. Az ezeken a weboldalakon bemutatott összes információ nem diagnosztizálásra vagy kezelési előírásra szolgál. Minden egészséggel kapcsolatos kérdésben mindig forduljon egészségügyi szakemberhez!
Nyitókép: depositphotos
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: