SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így változik a vagina az évek során

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-06-15
Az életkor előrehaladtával a szervezet egyre kevesebb ösztrogént kezd termelni. A nőgyógyászok szerint teljesen természetes folyamat, hogy a női nemi szerv külseje is megváltozik az évek során.

Így változik a női nemi szerv az évek során


Az első változás pubertáskorban jelentkezik

Az öregedés az élet természetes velejárója. Az évek múlásával megereszkedik a bőrünk, ráncosodni kezdünk, és nem marad ki a sorból a vaginánk sem, ami szintén megváltozik. A kor előrehaladtával az állapota és a külseje is átalakul, de emiatt egyáltalán nem kell aggódnunk.

Sherry Ross nőgyógyász a health.com-nak beszélt ezekről a folyamatokról. Mint mondja, az első változás pubertáskorban jelentkezik: ekkor jelenik meg a fanszőrzet, megnőnek a szeméremajkak, a hüvely pedig elkezd váladékot termelni. 


Szülés után így változik meg a vagina

A következő változás akkor történik, amikor a nők világrahozzák az első gyermeküket - ez általában a 20-as, 30-as éveikben következik be. A hüvelyi úton történő szülés egyik következményeképp a medencefenék izmai megnyúlnak, ezen kívül pedig apró szakadások is megjelenhetnek, amik megváltoztathatják a nemi szerv külsejét. Szülés után ingadozhat az ösztrogénszint, emiatt hüvelyszárazság is felléphet. 


Perimenopauza: a klimax előtti időszak

A következő időszak az úgynevezett perimenopauza időszaka, ez a klimax előtti 5-10 évet fedi le. Ilyenkor csökken az ösztrogénszint, emiatt a vagina szövetállományában csökken a kollagén szintje, ez pedig hüvelyszárazsághoz is vezethet. 


A változókor problémái

Menopauza után megnyúlhatnak a szeméremajkak, valamint zsugorodhat a vagina és a csikló. Felléphet úgynevezett vaginális atrópia, ami miatt a szexuális együttlét fájdalmassá válhat. 

A vagina szövetállományának rugalmasságában nagy szerepet játszik a rendszeres nemi élet. A komfortérzeten síkosító és ösztrogénes krém is sokat segíthet. 

Fontos kiemelni, hogy ezek a változások teljesen természetesek, így nem kell megijednünk, ha szembesülünk velük. Ha azonban valami szokatlant tapasztalunk és bizonytalanok vagyunk, mindenképp forduljunk orvoshoz!

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja