SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ízületi panaszokat a civilizációs betegségek okozzák!

Családinet [cikkei] - 2023-02-27
Tévhit, hogy ízületi fájdalmakat a tavaszi időjárás okozza! Ezt kell tudni az ízületi panaszok megelőzéséről és gyógyításáról!
Az ízületi panaszokat a civilizációs betegségek okozzák!

Az időjárás felerősítheti az ízületi fájdalmakat

Vajon tényleg létezik a tavaszi ízületi fájdalom? Dr. Kessler-Rosivall Andrea, az Affidea Magyarország ortopéd-traumatológus-fizioterápiás szakorvosa szerint ez ma már nem jellemző: ”Elképzelhető, hogy 30-40 évvel ezelőtt, amikor még nem volt ennyire változékony az időjárás, és az évszakok sokkal jobban elkülönültek, a tavaszi légnyomás különbségek valóban felerősítették az ízületek gyulladásos fájdalmát. Manapság azonban két-három naponta változik a hőmérséklet, változnak a frontok, a légnyomás, így a probléma nem csak tavasszal, de bármikor jelentkezhet. Az ízületi fájdalom így nem évszakfüggő, hanem időjárásfüggővé vált.” A szakember azonban kiemelte, hogy nem az időjárás okozza az ízületi problémákat, hanem főként a civilizációs betegségek.

A mozgásszervi probléma a második leggyakoribb krónikus betegség

A túlsúly az egész világot és Magyarországot is érinti, és ez sajnos nem csupán esztétikai probléma, hanem ez tehető felelőssé leggyakrabban az ízületek túlterheléséért. Az egészségtelen táplálkozás következtében kialakuló cukorbetegség, a szintén a helytelen táplálkozással összefüggő köszvény egyaránt árt az ízületeknek. Utóbbi egyértelműen az ízületi porcokat rongálja. Ehhez társul általában a mozgásszegény életmód, ami szintén fontos oki tényező. Ezen túl léteznek olyan traumás állapotok, sérülések is, amelyek szintén súlyosbítják az ízületek állapotát. Az ízületekre ható egyéb anyagcsere vagy genetikai betegségek, a csontanyagcsere problémák jóval ritkábban fordulnak elő. A túlsúly okozta ízületi betegségek tulajdonképpen népbetegséggé váltak, ráadásul a COVID-járvány és a home office sokat rontott a helyzeten. A lakosság egészségügyi állapotát vizsgáló 2019-es ELEF felmérés szerint a mozgásszervi problémák a magas vérnyomás után a második leggyakrabban előforduló krónikus betegségnek számítanak Magyarországon. A lakosság egyötöde (a férfiak 17, a nők 22%-a) küzd derék- és hátfájással, 15%-a (a férfiak 13, a nők 17%-a) pedig ízületi porckopással (arthrosissal).1

Mi történik egy ortopédiai szakrendelésen?

A mozgásszervi betegségekkel a reumatológia és az ortopédia foglalkozik.  Dr. Kessler- Rosivall Andrea hozzátette: „A betegek első körben a reumatológust keresik fel, amikor a konzervatív kezelések már nem hatnak, akkor kerülnek tovább az ortopédushoz. Az Affidea Magyarországnál egy ortopédiai szakrendelésen először anamnézist veszünk fel, azaz kikérdezzük a beteget a panaszairól, például volt-e műtétje korábban, sportol-e, van-e valamilyen krónikus betegsége. Ezt követi az ízületek fizikai vizsgálata, majd a legtöbbször röntgen képalkotó diagnosztika. Bizonyos esetekben szükség lehet CT vagy MR-felvételekre is a probléma pontos meghatározásához.”

Ezt kell tudni az ízületek gyógyításáról

A porcoknak a kopása egy korral együtt járó normál degeneratív folyamat, csak nem mindegy, hogy ez mikor jelentkezik és milyen gyorsan megy végbe. Az ízületek gyógyítása rendkívül szerteágazó. Kezdetben a rendszeres mozgás is sokat segíthet, amely javítja az ízületi vérkeringést – beleértve a porcok és a lágy részek vérellátását is - támogatja a sejtszintű anyagcserét, az erős izmok pedig stabilizálják az ízületeket. Az elmúlt két évtizedben több hatékony porcerősítő gyógyszer vált elérhetővé, így a glükozamin- és a kondroitin-szulfát tartalmú készítmények, illetve a hialuronsavat és kollagént tartalmazó termékek. Érdemes megemlíteni az injekció formájában az ízületbe adható hialuronsavat is, amely kiválóan pótolja az évek múlásával egyre kevésbé termelődő kenőanyagot az ízületekben, azaz az ízületi belnyálkahártya által termelt folyadékot. A műtéti eljárásokat két nagy csoportra lehet osztani: az ízületet nem megtartó, protézis beültetéses műtétek, illetve az artroszkópos ízületi tükrözéses eljárásokat, amelyek során nem nyitják meg az adott érintett ízületet, hanem különböző módszerekkel javítják annak állapotát.

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja