SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Fájdalmas menstruáció kínoz? 7 dolog, amit tehetsz ellene

Családinet [cikkei] - 2022-06-22
 [X]

Közel minden negyedik nőt érinti a probléma, mégsem beszélünk róla eleget: a fájdalmas menstruáció olyasmi, ami valósággal megkeserítheti az életünket. Egy kevés fájdalom még akár természetesnek is mondható, ám sok nő esetében ez sajnos nem merül ki ennyiben. A görcsök szinte elviselhetetlenek, hozzájuk pedig rosszullét, hányás és hasmenés is társulhat. A következőkben eláruljuk, hogy milyen praktikák válhatnak be a hónap legnehezebb napjai alatt – ha te is ezzel küzdesz, itt megtalálhatod a megoldást.

Mi állhat a fájdalom mögött?

Mielőtt rátérnénk a praktikákra, ismerkedjünk meg egy kicsit közelebbről a menstruációs fájdalommal, szaknyelven dysmenorrhoeával. Ennek alapvetően két típusát különböztethetjük meg – mégpedig a fájdalom kiváltó oka szerint. Az elsődleges típus általában a fiatalkorúaknál jelenik meg, és idővel mérséklődik. Ebben az esetben nincs többről szó, mint hogy a méhösszehúzódások túlzottan aktívak, azaz gyakoriak és erősek. A biológiai okok túlzott részletezése nélkül: az összehúzódások miatt olyan vegyületek szabadulhatnak fel, amelyek fájdalomérzetet okoznak.

A másodlagos típusba tartozni már sokkal kellemetlenebb: itt ugyanis valamilyen betegség, elváltozás okozhatja a problémát. A kóros állapot gyakran lehet endometriózis, adenomiózis, petefészek-ciszta, méhnyálkahártya-polip, kismedencei gyulladás vagy mióma, de hormonális problémák is felmerülhetnek. A sort persze még folytathatnánk, egy valami azonban biztos: ezek egytől egyig fájdalmas menstruációhoz vezetnek minden egyes hónapban.

7 tipp fájdalmas menstruáció ellen

A fájdalmas menstruáció olyasmi, amivel egyáltalán nem kell együtt élned – sőt! Érdemes mihamarabb tenni ellene, hogy ez a kondíció ne nehezítse meg a mindennapjaidat legyen szó iskoláról, tanulásról, a munkáról vagy a szabadidőd eltöltéséről.

Vitaminok, étrend-kiegészítők

A modern kor egyik előnye, hogy számtalan problémára találhatunk megoldást a gyógyszertárak és a bioboltok polcain. Ez a menstruációs fájdalom esetén is igaz, van ugyanis jó néhány olyan vitamin, amelynek szedése elébe mehet a tüneteknek, egyes étrend-kiegészítőket pedig kifejezetten erre fejlesztettek ki. A fokozott kalcium- és magnézium-bevitel, a B1-, B6- és E-vitaminok mind-mind enyhíthetik a fájdalmat, ha a menstruáció alatt nagyobb arányban viszed be a szervezetedbe.
Emellett megoldást – azaz enyhülést – kínál az úgynevezett barátcserje-kapszula is, ami a görcsök mellett még a premenstruációs tünetekre is jó hatással van, így megkönnyítve a megelőző napokat is.

Melegítés

Sok nőnél beválik, ha egy melegvizes palackkal vagy kifejezetten erre kifejlesztett melegítő párnával, esetleg egy forró zuhannyal helyileg nyugtatja a fájdalmas részeket. Ez azért jó megoldás, mert a melegnek alapvetően lazító, gyulladáscsökkentő hatása van.

Életmódbeli változtatások

Ezeket a nehéz napokat megkönnyítheti, ha általánosságban változtatsz egy kicsit az életmódodon. Végezz rendszeres testmozgást, egyél egészséges, könnyű, friss, rostban gazdag ételeket, fogyassz kevesebb alkoholt és koffeint! Ennek köszönhetően energizálhatod a tested, erősítheted az immunrendszered és még a vízháztartásodat is szabályozhatod. Ezek mellett pedig ne feledkezz meg a vitaminbevitelről és a barátcserje-kapszula szedéséről se!

Relaxáció, jóga

A stressz a mindennapokban is megkeserítheti az életet, de még nehezebbé teszi a menstruáció napjait is, amikor alapvetően ingerlékenyebbek, feszültek lehetünk. Éppen ezért érdemes beiktatni az életedbe a jógát vagy egyéb relaxációs gyakorlatokat, például a meditációt!

Masszázs

Az alhas finom masszírozásával is nagy eredményeket érhetsz el, főleg, ha aromaterápiával kombinálod ezt! A gyömbérolaj és a majorannaolaj olyan esszenciális olajok, amelyek fájdalomcsillapító hatással bírnak. Bátran kombinálhatod őket nyugtató, stresszoldó olajokkal is, például levendulával.

Gyógytea

Az egyes gyógyfüvek áldásos hatása már évszázadok óta ismert, csak úgy, mint a teakészítés nyugtató szertartása. Készíts kamilla-, zsurló- vagy cickafark-teát! De ma már kifejezetten olyan gyógytea-keverékeket is találhatsz, amelyek a menstruációs bajok megoldására lettek kifejlesztve. Tégy egy próbát velük!

Víz vízzel

A napi vízbevitel mindig fontos, de a nehéz napokon különösen. Általában 2,5-3 liter a megfelelő napi folyadékmennyiség, de a menstruáció során ezt nyugodtan megemelheted, ilyenkor ugyanis fokozott a szervezet vízvisszatartó hajlama. Erre figyelned kell akkor is, amikor koffeintartalmú italokat iszol vagy nagyon fűszeres, sós ételeket fogyasztasz, hiszen ezeknek is van vízvisszatartó képessége.

Ha semmi sem segít...

Sajnos az is előfordulhat, hogy a fent említett technikák, praktikák, tippek és étrend-kiegészítők közül a te esetedben egyik sem válik be. Ez sajnos arra utal, hogy valamilyen komolyabb orvosi problémával állsz szembe, amelyet minél hamarabb ki kell vizsgáltatnod. Tudjuk, hogy ez elsőre borzasztóan félelmetesnek hangzik, de minél előbb fény derül a probléma valódi okára, annál hamarabb oldódhat meg ez a kellemetlen és fájdalmas gond. Idővel – és megfelelő kezeléssel – pedig fájdalommentesen élheted majd meg a hónap minden egyes napját!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja