SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tourette-szindróma, tikelés - 5 tény a különös betegségről

Családinet [cikkei] - 2022-07-19
Mindannyian találkoztunk már Tourette-szindrómás emberrel, azonban csak kevesen ismerik a betegség valódi lefolyását: a többség furcsa, rossz szokásnak, rosszabb esetben mentális problémának véli a tüneteket. A Mindennapi Pszichológia Magazin legújabb számában Hajnal Gergely, a Magyar Tourette-szindróma Egyesület Elnöke foglalta össze, mi az, amit feltétlenül tudni érdemes mindenkinek a tikekről.
Tourette-szindróma, tikelés - 5 tény a különös betegségről

Homlokráncolás, krákogás

Akaraton kívüli mozgások és hangadások, mint például homlokráncolás, orr húzogatás, hümmögés, dünnyögés, krákogás. Az ilyen, ismétlődő cselekedetek a tikek.  Tourette-szindrómáról akkor beszélünk, ha több mozgásos és legalább egy hangadásos tik jelentkezik és ez az állapot már egy éve fennáll.

Apró jelekkel kezdődik

A legtöbb esetben szinte észrevehetetlen apró tünetekkel jelentkezik a Tourette-szindróma, a szülők gyakran rossz beidegződésnek vélik a jeleket, ha egyáltalán észreveszik azokat. Sokszor azt is remélik, hogy a gyerek kinövi ezeket a szokásokat. Akkor sem könnyű a helyzet, ha a családok időben felismerik a problémát, mert a tapasztalatok szerint a tourette-sek fele közel kétévnyi kálvária után jut el a helyes diagnózisig.

Olaj a tűzre a tiltás

A lehető legrosszabb egy Tourette-szindrómában szenvedő egyén számára, ha – gyerek esetén – a szülők, vagy a tanárok rászólnak, büntetik miatta. Az önkéntelen cselekedetek amúgy is stresszt okoznak, a feszültségtől pedig a tikek még erősebben, még gyakrabban jelentkeznek, negatív spirált indítva el.

Tanítható az agy

Bár a tikek elsőre befolyásolhatatlannak tűnnek, hosszabb-rövidebb időre elnyomhatók. Nagyon fontos az önmonitorozás, a betegség lefolyásának ismerete. Hosszas munkával megtanítható például az agynak, hogy a tiket kiváltó ingerre ne hümmögés, hanem például egy kevésbé látható, hallható izommozgás legyen a válasz.  

Így segíthetünk

Egyértelmű gyógymód sajnos nem létezik a Tourette-szindrómára, azonban fontos a betegség felismerése, az információgyűjtés és a támogató közeg, amelyben a tourette-es személy kevésbé érzi magát feszélyezve, ami az állapotára is pozitívan hat.

Az alábbi linken megtalálható a teljes cikk további tudnivalókkal a szindrómáról: https://mipszi.hu/cikk/220705-amit-tourette-szindromarol-tudni-erdemes

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja