SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi történik a testeddel a fogamzásgátló abbahagyása után?

Lakatos Dóra [cikkei] - 2022-03-25
Babát terveztek, vagy egészségügyi okok miatt abbahagynád a tabletta szedését? Van néhány dolog, amire számítanod kell a fogamzásgátló abbahagyása után!

Mi történik a fogamzásgátló tabletta abbahagyása után?

Mindenki máshogy reagál

Nem szabad elfelejtenünk, hogy mindannyian mások vagyunk, és mindannyiunk teste máshogy reagál a változásokra. Amikor hormontartalmú fogamzásgátlót kezdünk szedni, sokan tapasztalunk különböző mellékhatásokat, mint például a hányinger, ingerültség, hízás.

Nincs ez másképpen akkor sem, amikor leállunk a hormon szedésével. Észlelhetünk puffadást, hányingert, rosszullétet, alhasi fájdalmat. Az, hogy a fogamzásgátló abbahagyása utáni tünetek milyenek lesznek, szinte teljesen egyénfüggő, de összeszedtük azokat, amik a legtöbbször előfordulnak a nőkkel ilyen esetben.


Hamarabb teherbe eshetsz, mint gondolnád!

Vajon a fogamzásgátló hatása meddig tart az abbahagyása után, meddig véd még a terhesség ellen? Bár az mindenki számára egyértelmű, hogy a fogamzásgátló abbahagyása után teherbe eshet, azzal azonban nagyon sokan nem számolnak, hogy ez mennyire hamar bekövetkezhet.

A legtöbb nő úgy gondolja, hogy a gyógyszer abbahagyása után még nagyon sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy egyáltalán teherbe tudjon esni, ez azonban egyáltalán nem igaz! Egy nemzetközi felmérés szerint a fogamzásgátló szedését abbahagyó nők fele teherbe esik a gyógyszer abbahagyása után fél éven belül. Bár ez elég nagy időintervallumnak tűnhet, érdemes lehet odafigyelni rá, mert akár már a fogamzásgátló elhagyása után pár nappal is termékeny lehetsz! Amennyiben nem szeretnétek még gyermeket, érdemes lehet rögtön más fogamzásgátlási módszert (pl. óvszer) választani.


Megváltozhat a menstruációd

Ha már jó ideje fogamzásgátlót szedtél, hozzászokhattál, hogy a menstruációd szinte óramű pontossággal, fájdalommentesen vagy csak kisebb fájdalommal jelentkezik, azonban a fogamzásgátló abbahagyása után a menstruáció megváltozhat. Nem véletlenül, hiszen a hormontartalmú fogamzásgátló szedésekor a menstruációnk nem valódi, csupán mesterséges!

A fogamzásgátló elhagyásával azonban a menstruációnk nagyon is valódi lesz, ezzel egyidőben pedig sok minden megváltozik. Előfordulhat például, hogy rendszertelen, nagyobb mennyiségű vagy fájdalmas lesz a vérzésünk.

Az is megeshet, hogy a gyógyszer abbahagyása után vérzéskimaradás jelentkezik - ebben az esetben legtöbbször csak idő kell, amíg újra helyreáll a hormonháztartásod, de ha túlságosan hosszú ideig nem jelentkezik a menstruációd, érdemes felkeresni a nőgyógyászodat!


Visszatér a PMS

A fogamzásgátló szedése közben a hormonjaid egyensúlyban vannak, így nincsenek szélsőséges hangulatingadozásaid, azonban a tabletta abbahagyásával ez újra vissza fog térni, ami a PMS - azaz premenstruációs szindróma - egyik tipikus tünete.


Újra lesz ovulációd - és ezt lehet, hogy érezni is fogod

A legtöbb fogamzásgátló tabletta szedése mellett azért nem esel teherbe, mert megakadályozza az ovulációt, azaz a peteérést. Mivel a petesejt nem lökődik ki a petefészekből, így nem is tud megtermékenyülni.

A gyógyszer abbahagyásával azonban újra ovulálni fogsz, és ezt lehet, hogy észre is fogod venni, jelentkezhet ugyanis az úgynevezett középidős fájdalom, ami a ciklusod közepén, peteéréskor van jelen, és kisebb hüvelyi folyás is kísérheti. Ezektől a tünetektől nem kell megijedned, hiszen csak azt jelzik, hogy a tested visszatért a normális kerékvágásba.


Megnőhet a libidód

A fogamzásgátló szedése sok nőnél a szexuális étvágy csökkenését idézi elő, a szedés abbahagyásával azonban ez is újra a régi lesz.


Pár kilóval kevesebb leszel

Azok a nők, akik elkezdenek fogamzásgátlót szedni, gyakran tapasztalhatják, hogy híznak pár kilót. A fogamzásgátló abbahagyása után inkább fogyás a jellemző, a plusz kilók ugyanis a tabletta elhagyásával szintén eltűnnek.


Változások az arcbőrödön

A fogamzásgátló szedése mellett sokszor szól az, hogy kevesebb pattanás lesz az arcon (legalábbis ezt reméli az, aki szedi). Amennyiben neked valóban segített a fogamzásgátló az akne eltűntetésében, lehet, hogy az elhagyásával újra megjelennek a pattanásaid. Érdemes lehet jobban odafigyelni ilyenkor a bőrápolásra, és egy stabil bőrápolási rutint felépíteni - akár bőrgyógyász segítségével.

Az arcbőrödön azonban olyan változások is beállhatnak a fogamzásgátló elhagyása után, amiknek örülni fogsz: a kellemetlen szőrösödés, amit a gyógyszer szedése mellett tapasztalhatsz, el fog múlni.


A fejfájásnak is búcsút mondhatsz

A fogamzásgátló egyik mellékhatása lehet a fejfájás. Ha hajlamosabb voltál rá a gyógyszer szedése mellett, a fogamzásgátló elhagyása után valószínűleg kevesebb fejfájásban lehet részed.


A fogamzásgátló abbahagyása után bizonyos tünetek normálisak lehetnek, és idővel valószínűleg elmúlnak, azonban fontos, hogy ha úgy érzed, valami nincs rendben, esetleg elhúzódnak a tünetek, feltétlenül fordulj orvoshoz! Rengeteg problémát megelőzhetünk, ha hallgatunk a saját testünk jelzéseire, megérzéseinkre, és nem halogatjuk a szakemberhez való fordulást!

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja