SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor tér vissza a szaglás koronavírus-fertőzés után?

Családinet [cikkei] - 2021-10-27
 [X]

A szagok megkülönböztetése nagyon fontos, hiszen ez a tulajdonságunk akadályozza meg a romlott élelmiszerek fogyasztását, jelzi a káros anyagok szivárgását, stb. A COVID-19 egy olyan vírus, amihez gyakran párosul szaglásvesztés. Összegyűjtöttünk néhány információt és hasznos ötletet a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Mindannyian másképp érezzük az illatokat, mint ahogy alkotóik megálmodták: például az illatszerekben az aldehidek (olyan vegyületek, amelyekkel a parfümőrök tiszta fehérnemű vagy fagyos frissesség érzést keltenek) jobban érezhetőek azok számára, akik túlérzékenyek a szagokra.

Tökéletes minta lehet a Comme Des Garcons 2 nevű parfüm, ami a https://makeup.hu/categorys/3/ linkre kattintva megtalálható több más illatszerrel együtt. Általában citrusos gyógyírként szokták nevezni, viszont az illatokra túlérzékeny személyek sokkal jobban fogják érezni az aldehid-frissességet, más jegyek nélkül.


Meddig tart a szagláshiány?

Az orvosok még nem adtak egyértelmű választ arra, meddig tart a szaglás teljes helyreállítása koronavírus után. Több hetes időintervallumot szoktak mondani, de esetenként a rehabilitáció hónapokig is eltarthat. Kezdjük ott, hogy az orrüregre és az agykéregben működő idegsejtekre ható COVID-19 képes teljesen megváltoztatni a szaglást.

Néha a koronavírus-betegség “eredményeként” friss kenyér, mosogatószer, fehér tea, kávé vagy romlott hús utóillatokat érezhetünk... Vagyis helytelenül határozzuk meg az aromákat. Ilyenkor a vírus megfertőzi az orrnyálkahártyát és a szinuszokat, ahol nyálka és genny halmozódik fel. Leküzdése ügyességet, kitartást, egy kis odafigyelést kíván maga után - és egy kiváló gyógytornászt. Viszont ne feledjük: először a gyulladástól kell megszabadulni! Ellenkező esetben az egész csak időpocsékolás lesz.


Keressünk ismerős illatokat

Hozzunk létre egy gyermekkortól ismerős illatpalettát - vásároljunk például rózsa, eukaliptusz, szegfűszeg, levendula illóolajokat. Nyissuk ki egyesével és lélegezzük be 20 másodpercen át. Próbáljunk emlékezni erre az illatra, összpontosítsunk rá teljesen. Például az eukaliptusznak fűszeres, friss és enyhén balzsamos, stb. illata van. 20 másodperc múlva zárjuk be, vegyünk néhány mély lélegzetet, és lépjünk tovább egy másik aromához.

illóolaj

Figyelem! Nem érdemes túl élénk dolgokat “szaglászni” abban reménykedve, hogy sikerül gyorsan regenerálni az érzékszervünket. Felejtsük el a fokhagymát vagy az ecetet! Az éles aromák megsértik az orrnyálkahártyát, amit a vírus már amúgy is gyengébbé tett. A fahéj, bors, citrom, narancs tökéletes választás a feladatra. Tudományosan bizonyított, hogy gyorsabban visszanyerték a szaglásukat azok, akik citrusfélékkel “gyakoroltak”. Ha esetleg kellemetlenséggel tölt el a mandarin vagy a grapefruit illata, jobb elkerülni a minden citrusfélét. Az emberi agy úgy van kitalálva, hogy egy tárgy látványa, az azzal való érintkezés segít érzékelni az illatát. Így a szaglórendszer fokozatosan kapcsolatba kerül a külvilággal. Tudósok ezért azt javasolják, hogy gyakran szimatoljunk gazdag és számunkra kedves aromákat, legyen szó sült csirkéről, friss fűszernövényekről, pékárukról, stb.

Reméljük, ez az összeállítás a Makeup-tól segít a minél gyorsabb gyógyulásban. Sok sikert, tartsuk be a koronavírus elleni intézkedéseket és ismerkedjünk jobbnál jobb illatokkal!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja