SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Központban a mozgásszervi betegségek az áprilisi Semmelweis Egészség Napokon

Családinet [cikkei] - 2021-04-16
Melyek a leggyakoribb ortopédiai műtétek? Milyen sportot űzhetnek a csípőprotézissel élők? Mi állhat sportolóknál a hirtelen szívhalál hátterében? Hogyan végzik a mai modern vállműtéteket? Ki lehet parasportoló? Hogyan alakítsuk ki a home office környezetet? - mindezekről a kérdésekről is szó lesz a Semmelweis Egészség Napok április 29-i online programján. A mozgásra és a mozgásszervi betegségekre fókuszáló rendezvényen 21 konzultációval egybekötött előadással és tornával várják az érdeklődőket a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika, a Fizioterápiai Tanszék, a Sportorvostan Tanszék és az Egészségfejlesztési Központ szakemberei.

Az előadások révén az orvosok és gyógytornászok bepillantást engednek többek között abba, hogyan történik a csípőprotézis beültetése, miként zajlik az ezt követő rehabilitáció és hogyan adja vissza ez a beavatkozás a fájdalommentes mozgás lehetőségét. Szó lesz arról is, hogy a térdízületi fájdalom nemcsak az idős embereket sújtja, hanem a fiatalokat is érintheti, melynek a mozgásszegény életmód éppúgy oka lehet, mint a túlterhelés.

Térdízület-rehabilitáció

A rendezvényen két előadás is foglalkozik a vállbetegségekkel. Az érdeklődők megismerhetik a vállartroszkópiát (ízületi tükrözés), amely a modern vállsebészet technikai fejlődésének köszönhetően terjedt el, és kisebb műtéti fájdalommal jár, valamint gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé. Emellett a vállbetegségek fizioterápiájáról is szó esik majd, beleértve, hogy mely mozgásformák hasznosak és kerülendők vállpanaszok esetén.

Több prezentáció is kitér a mozgássérült gyermekek diagnosztikus lehetőségeire, a számukra rendelkezésre álló terápiás gyakorlatokra, a konduktív fejlesztésre, az ortopéd sebészeti ellátásra és a gyógytornára.

A legtöbb érintett esetében valamilyen szülés körüli agyi károsodásra vezethető vissza a mozgássérülés, ami csecsemőkorban nehezen észlelhető, ugyanakkor fontos, hogy minél korábban felfedezzék ezeket az eltéréseket, és elkezdődhessen a terápia. Sokszor műtéti megoldást javasolnak a szakorvosok, akik kiemelt feladatuknak tekintik a szülők operációval kapcsolatos félelmeinek eloszlatását is, melyről ugyancsak beszélnek majd a szakemberek a program során.

A rendezvényen az élsportolók életébe is bepillantást nyerhetnek az érdeklődők, és egyebek mellett megtudhatják, miért a hirtelen szívhalál a sportolók körében előforduló leggyakoribb halálok, milyen összefüggés van a vashiány és a sportteljesítmény között, és hova vezethet a túledzés. Az összeállításból a parasport sem marad ki, hiszen a sport mindenki számára hasznos, és fizikai, szellemi, szociális képességek fejlesztésre, illetve azok fenntartására szolgál, valamint a rehabilitáció csúcsa. Miről szól a parasport? Hogyan válhat valaki parasportolóvá? Kiknek drukkolhatunk közülük a világversenyeken? – erre is fény derül.

Az előadásokon és a hozzájuk kapcsolódó konzultáción túl gyógytornával, derékpanaszok megelőzésére szolgáló mélyizom tréninggel és a home office munkavégzés során hasznos átmozgató gyakorlatokkal is várja az érdeklődőket a Semmelweis Egészség Napok áprilisi eseménye, melyen a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz között. A részletes program és a regisztrációs felület itt érhető el.  

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja