SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne vegyük félvállról, ha gyermekünk tompalátó!

Családinet [cikkei] - 2021-02-24
A gyermekkorban kialakult tompalátás legtöbbször befolyásolhatatlan látásromlás, ezért annak megelőzését a legkomolyabban kell venni. A szülő feladata és felelőssége, hogy segítsen - akár az egészen pici - gyermekének, és az őt körülvevő közösségnek megérteni, hogy a kezeletlen tompalátás az egész felnőttkorra kihat, és életre szóló látásproblémával jár.
Ne vegyük félvállról, ha gyermekünk tompalátó!

Tompalátásról (amblyopia) akkor beszélünk, amikor a látásfejlődés kritikus időszakában az agy, a szemek és a látóidegek nem tanulják meg feldolgozni a környezetből érkező információt, ezért az egyik szem – vagy akár mindkettő – nem éri el a teljes látás képességét, a két szem együttes használata is sérülhet. Ebben az esetben a szem elgyengül, ellustul, kancsalíthat, és ha nem kezelik, akkor ez így is marad. A tompalátás nem csak a látásélességet, hanem a látás egészét (térlátás, kontrasztérzékenység stb.) és a neuroszenzoros érést is érinti. Felnőtt korban beszűkülhetnek a pályaválasztási lehetőségek és a társas kapcsolatok. A jól látó szem sérülése miatti aggodalom extra szorongást is okozhat.

A tompalátás megelőzhető

Mivel a tompalátóság a látásfejlődés zavara, ezért a megelőzésen van a hangsúly. A gyerekkori tompalátás leggyakrabban azért alakulhat ki, mert a gyerekek nem viselik a fénytörési hibájuknak megfelelő szemüveget. Ezenkívül bármely szemészeti kóros eltérés, amely akadályozza, hogy a fény a látóhártyára jusson, szintén visszavetheti a látásfejlődést. A kancsalság például olyan helyzetet teremt, mikor a két szem eltérő képet juttat a látókéregbe, ezért azok feldolgozása nem megfelelő.

A tompalátás 6-8 éves kor előtt gyógyítható igazán hatékonyan, később már csak enyhe látásjavulás érhető el, illetve mai tudás szerint 12 éves kor után a folyamatot már egyáltalán nem lehet visszafordítani. A látásfejlődés ugyanis tizenéves kor körül befejeződik, és ha az agy addigra nem tanulja meg a teljes látás képességét, utána már nem lehet javítani a tompalátó szemen.

A kezelés során a lusta szemet meg kell tanítani látni. Ennek egyik módszere a jobban látó szem takarása. Ilyenkor a jól látó szemet kikapcsoljuk (szupresszió), a lusta szemet pedig munkára késztetjük. Amikor a tompalátás már egészen kicsi korban jelentkezik – és a gyerek szemét el kell fedni –, az a szülő és a gyerek számára is egy terhelt időszakot jelenthet. A problémát azonban nem szabad félvállról venni. A gyerekek gyakran nehezen viselik a szemüveghasználat kényszerét, pláne, ha a jól látó szemüket letakarják, így korlátozva őket a megszokott vizuális ingerek megszerzésében. Ilyenkor fontos feladat hárul a szülőre, meg kell értetni a gyermekkel, miért fontos elviselni az ideiglenes szemtakarást. Arra is érdemes lehet figyelni, hogy a gyermek közvetlen környezete tisztában legyen a letakart szemüveg használatának szükségességével. A kicsik legtöbbször azért nem szívesen hordják a matricás szemüveget, mert társaik csúfolják őket. Szülőként ügyesen elejét vehetjük ennek a problémának azzal, hogy az óvodában, iskolában a nevelők segítségét kérve edukáljuk gyermekünk közvetlen környezetét a szemüvegtakarás és a látás fontosságáról. Érdemes apró, játékos trükköket is bevetni annak érdekében, hogy a gyerkőc ne kellemetlen nyűgnek fogja fel a látásjavító segédeszközt. Szakorvosi konzultációt követően a takarást bizonyos esetekben kiválthatjuk szemcseppekkel, homályosító lencsékkel vagy speciális szemüvegekkel is.

Kinek kell észrevenni, hogy tompalátó a gyerek? 

Az alapellátás részeként a védőnő 1-6 éves kor között évente végez egyszerű látásvizsgálatot. Ha ennek során problémát tapasztal, tovább küldi a gyermeket szemészeti szakrendelésre. A kicsi gyerekek azonban gyakran nem együttműködőek egy ilyen vizsgálatnál, így azt sokszor nem sikerül maradéktalanul elvégezni, éppen ezért érdemes a gyerekeket legkésőbb először 3 évesen, majd 6 évesen, iskolakezdés előtt újra szemészeti vizsgálatra vinni, akkor is, ha semmilyen látásproblémát nem tapasztalunk náluk. A tompalátás a gyerekek alkalmazkodóképességének köszönhetően sokszor nem jár tünetekkel, egy szemészeti vizsgálaton azonban nagyon könnyen kiszűrhető.
 

Amikor a tompalátás tartós

"Ha a teljes látásélességet nevezzük 100%-os látásnak, akkor minden olyan esetben, amikor ez nem érhető el a látásfejlődés kritikus időszakában sem szemüveggel, sem kontaktlencsével – és a teljes látórendszerben nincs kimutatható kóros elváltozás –, akkor tompalátásról beszélünk. Felnőttkorban a tompalátáson semmiképpen nem javít a szürkehályog-műtét, a látásjavító lencseműtét vagy a lézeres szemműtét. A tompalátó szemen csak a korábbi, legjobb korrigált látásélesség adható vissza, ami gyerekkorban fejlődött ki" – szögezi le Dr. Barcsay-Veres Amarilla a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Kép: Budai Szemészeti Központ

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
A szerkesztő ajánlja