SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 tipp a válogatós gyerekek egészséges étkezéséért

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-10
A gyermekek rendkívül változatos módon tudnak az ételekhez viszonyulni. Vannak, akik jó étvággyal születnek, és vannak olyanok is, akiket egyes ételek puszta kinézete, színe, formája és állaga is taszít. Az utóbbi esetben jönnek jól a bevált trükkök.

Tippek az egészséges étkezés bevezetéséhez

1. Amikor tudod, vond be a gyermeket az ételek kiválasztásába

Ez már egészen kicsi kortól is beválhat. Ha együtt vásároltok és hagyod, hogy körülnézzen, majd kiválassza a neki tetsző darabokat a zöldséges pultnál, akkor nagyobb eséllyel kóstolja is majd meg. Engedd neki, hogy segítsen az elkészítésben is, persze életkorának megfelelően. Tudatosítsd benne, hogy milyen nagy dolog, hogy ő is ott van veled és segít neked. Érezze, hogy az ő részvétele is fontos, és nélküle nem lenne olyan finom a vacsora. Ezek az apró sikerélmények segíthetnek a legkritikusabbakat is meggyőzni.

2. A tálaláson sok múlik

Macerás, időigényes, de vészhelyzetben beválhat. Készíts vicces alakokat a zöldségekből, legyen a brokkoli a fa ága és zöldborsó a fű, vagy legyen szeme és szája a szendvicsnek. Egy kis vidámság talán meghozza az étvágyat. Fényképezzétek le a kész alkotást, hogy megmutathassa később a testvérének, apukájának.

3. Hagyd, hogy ő maga rendezze el a tányérját

Vannak olyan gyerekek, akik nem szeretik, ha mások nyúlnak az ételeikhez. Az óvónők is sokszor számolnak be arról, hogy egy-egy kisgyerek azért nem eszi meg az ételt, mert más hozzáért. Olyan eset is előfordul, hogy azért nem tetszik már, amit a tányéron lát, mert az egyik étel hozzáért a másikhoz. Amíg még kicsi a gyermek, jó megoldás lehet az osztott tányéros megoldás. Így biztosan nem éri el a köret a szaftosabb részeket. Próbálkozhattok azzal is, hogy külön kis tálkába teszitek az egyes fogásokat és a kicsi márthatja bele például a krumplit a szószos részekbe. Így érdekesebbé válik az étkezés és számos új tapasztalattal gazdagodik a gyermek.

4. Ne legyen dicséret vagy büntetés az étkezés

Soha ne kösd az étkezést dicsérethez vagy büntetéshez, mert ennek a gyermek későbbi életére nézve káros következménye lehet. Sokan felnőtt korukban elhízással küzdenek, mert az édességeket jutalomként, vigasztalásként értelmezik, és egy-egy stresszes időszakban túl sokat fogyasztanak belőlük. Figyelj arra, hogy a gyermeket ne kössék ilyen érzelmek az étkezéshez. Beszélgess el vele inkább arról, hogy az egészséges ételek a fejlődéséhez, a növekedéséhez fontosak, mert nélkülük nem lesz ereje játszani, fára mászni vagy focizni.

5. Legyél türelmes

Ha azt látod, hogy a gyermeked fáradt, kimerült, netán nyűgös, akkor légy türelmes. Nem biztos, hogy ez a jó alkalom arra, hogy új ízekkel ismertesd meg. Próbáld meg játékként felfogni és játékosan bevezetni az ismeretlen alapanyagokat. Figyeld meg, hogy mikor nyitott, mikor érdeklődő a gyermek. Próbálkozz például a délutáni alvás után. Ha jókedvű, nyugodt, akkor biztosan készen áll egy kis játékra.

A legfontosabb a példamutatás. Ha a gyermek azt látja rajtad, hogy te is válogatsz, fintorogsz, és rossz megjegyzéseket teszel egy-egy ételre, akkor ő is hasonlóan fog vélekedni. Ha úgy érzed, hogy a te étkezésedre is ráfér egy kis átalakítás, akkor kezdjetek bele közösen ebbe a kalandba. Nagyszerű közös élményeket szerezhettek, melyek nem csak a szervezeteteket, hanem a kapcsolatotokat is erősebbé teszik.

Kép forrása: Alexas_Fotos képe a Pixabay -en. .

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja