5 tipp a válogatós gyerekek egészséges étkezéséért
Tippek az egészséges étkezés bevezetéséhez
1. Amikor tudod, vond be a gyermeket az ételek kiválasztásába
Ez már egészen kicsi kortól is beválhat. Ha együtt vásároltok és hagyod, hogy körülnézzen, majd kiválassza a neki tetsző darabokat a zöldséges pultnál, akkor nagyobb eséllyel kóstolja is majd meg. Engedd neki, hogy segítsen az elkészítésben is, persze életkorának megfelelően. Tudatosítsd benne, hogy milyen nagy dolog, hogy ő is ott van veled és segít neked. Érezze, hogy az ő részvétele is fontos, és nélküle nem lenne olyan finom a vacsora. Ezek az apró sikerélmények segíthetnek a legkritikusabbakat is meggyőzni.
2. A tálaláson sok múlik
Macerás, időigényes, de vészhelyzetben beválhat. Készíts vicces alakokat a zöldségekből, legyen a brokkoli a fa ága és zöldborsó a fű, vagy legyen szeme és szája a szendvicsnek. Egy kis vidámság talán meghozza az étvágyat. Fényképezzétek le a kész alkotást, hogy megmutathassa később a testvérének, apukájának.
3. Hagyd, hogy ő maga rendezze el a tányérját
Vannak olyan gyerekek, akik nem szeretik, ha mások nyúlnak az ételeikhez. Az óvónők is sokszor számolnak be arról, hogy egy-egy kisgyerek azért nem eszi meg az ételt, mert más hozzáért. Olyan eset is előfordul, hogy azért nem tetszik már, amit a tányéron lát, mert az egyik étel hozzáért a másikhoz. Amíg még kicsi a gyermek, jó megoldás lehet az osztott tányéros megoldás. Így biztosan nem éri el a köret a szaftosabb részeket. Próbálkozhattok azzal is, hogy külön kis tálkába teszitek az egyes fogásokat és a kicsi márthatja bele például a krumplit a szószos részekbe. Így érdekesebbé válik az étkezés és számos új tapasztalattal gazdagodik a gyermek.
4. Ne legyen dicséret vagy büntetés az étkezés
Soha ne kösd az étkezést dicsérethez vagy büntetéshez, mert ennek a gyermek későbbi életére nézve káros következménye lehet. Sokan felnőtt korukban elhízással küzdenek, mert az édességeket jutalomként, vigasztalásként értelmezik, és egy-egy stresszes időszakban túl sokat fogyasztanak belőlük. Figyelj arra, hogy a gyermeket ne kössék ilyen érzelmek az étkezéshez. Beszélgess el vele inkább arról, hogy az egészséges ételek a fejlődéséhez, a növekedéséhez fontosak, mert nélkülük nem lesz ereje játszani, fára mászni vagy focizni.
5. Legyél türelmes
Ha azt látod, hogy a gyermeked fáradt, kimerült, netán nyűgös, akkor légy türelmes. Nem biztos, hogy ez a jó alkalom arra, hogy új ízekkel ismertesd meg. Próbáld meg játékként felfogni és játékosan bevezetni az ismeretlen alapanyagokat. Figyeld meg, hogy mikor nyitott, mikor érdeklődő a gyermek. Próbálkozz például a délutáni alvás után. Ha jókedvű, nyugodt, akkor biztosan készen áll egy kis játékra.
A legfontosabb a példamutatás. Ha a gyermek azt látja rajtad, hogy te is válogatsz, fintorogsz, és rossz megjegyzéseket teszel egy-egy ételre, akkor ő is hasonlóan fog vélekedni. Ha úgy érzed, hogy a te étkezésedre is ráfér egy kis átalakítás, akkor kezdjetek bele közösen ebbe a kalandba. Nagyszerű közös élményeket szerezhettek, melyek nem csak a szervezeteteket, hanem a kapcsolatotokat is erősebbé teszik.
Kép forrása: Alexas_Fotos képe a Pixabay -en. .
Közösségi hozzászólások: