SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Koronavírus babáknál, kisgyermekeknél - ezekre a tünetekre figyelj!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-10-22
Lassan eltelik egy év azóta, hogy a koronavírus megjelent. Az elmúlt hónapokban az orvosok nagyon sok tapasztalatot szereztek azzal kapcsolatban, hogy kinél milyen módon jelentkezik a betegség. A tavaszi időszakban még úgy tudtuk, hogy a gyerekeket nem, vagy csak nagyon kis százalékban érinti ez az új vírus. Az ősz, a második hullám azonban mást mutat. Most már sok kisgyermek megfertőződik. Mutatjuk, hogy milyen tünetekre kell jobban odafigyelni!

 

Először jelentkező, enyhébb tünetek kisiskolás korban

A kisgyermekeknél gyakran első tünetként a hányás-hasmenés jelentkezik. Ez a fajta megbetegedés akkor is gyakori gyerekkorban, ha nincs koronavírus, ezért itt még nem szoktak gyanakodni az anyukák.

A láz, a köhögés, a nátha és az influenzához hasonló tünetek jelentkezésekor már érdemes gyanút fogni és jobban odafigyelni. Az én kislányom koronavírusos volt, neki fejfájása, orrdugulása és egy kis köhögése volt. Egyáltalán nem volt lázas, nem volt elesett, és nem panaszkodott semmi egyéb tünetre, ezért is lepődtem meg, mikor a teszt egyértelműen kimondta, hogy elkapta a fertőzést.

Az osztályunkban több gyermeknek is pozitív lett a tesztje, ők olyan tünetekről számoltak be, mint például:

  • láz
  • izomfájdalom
  • torokfájás
  • hasfájás, hasmenés
  • szaglás és ízérzékelés elvesztése
  • rossz étvágy
  • fáradtság

Nagyon fontos, hogy ezek a tünetek általában nem egyszerre jelentkeznek. Nálunk sem volt láz, vagy elesettség érzés. Emiatt nagyon fontos, hogy odafigyelj gyermekedre! Ha bármilyen tünetet észlelsz, akkor egyeztess a gyermekorvossal, és közösen figyeljétek tovább a tünetek alakulását.

Először jelentkező tünetek babáknál

A mostani tapasztalatok azt mutatják, hogy a kisbabák esetében is előfordulhat a tünetmentesség. Ha mégis megjelenik valamilyen tünet, akkor leggyakrabban a megfázáshoz hasonlókról számolnak be az édesanyák. Ilyen például:

  • köhögés, orrfolyás, tüsszögés
  • láz
  • rossz közérzet, amit a viselkedésében bekövetkező változások jeleznek
  • izomfájdalom, amit a kisbabáknál alvási szokásainak megváltozása vagy túlzott nyűgösség jelezhet
  • étvágytalanság jelezheti az ízérzékelés és a szaglás elvesztését

Súlyosabb tünet babáknál, kisgyermekeknél

A tapasztalatok azt mutatják, hogy ritka esetben a kisgyermekeknél, kisbabáknál is előfordulhatnak súlyosabb tünetek, melyek általában az első tünetek megjelenése után 1 héttel mutatkoznak. Ezek lehetnek:

  • nehézlégzés, ami babáknál úgy figyelhető meg, mintha kapkodnának a levegő után, gyorsan szaporán próbálnak lélegezni
  • elkékülő ajak vagy elfehéredő köröm jelezhet alacsony oxigénszintet

Gyakran az is előfordul, hogy a gyermekek tünetmentesen vészelik át a betegséget. A mi osztályunkban is volt olyan kisgyerek, akinek semmilyen tünete nem volt. Még a legenyhébb náthára utaló panasz sem. Mégis pozitív volt. Ez az, ami alátámasztja a megelőzés fontosságát, hiszen a fertőzés továbbadásának lehetősége akkor is felmerül, amikor annak nicsenek külső szemlélő által jól észrevehető jelei. 

Kisbabák esetében érdemes minden olyan tünetre odafigyelni, ami a baba megszokott viselkedésétől eltér, mert a tünetek gyorsan súlyosabbá válhatnak. Ők még nem tudják elmondani, hogy hol fáj, mi a kellemetlen, ezért ha gyanúsnak ítéled meg a dolgot, akkor gyakori lázméréssel és a légzés figyelésével sokat tehetsz azért, hogy hamar észrevedd a bajt.

Kép forrása: Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja