SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kisajkak összenövése gyerekkorban: tünetek és kezelés

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-08-10
Kislányoknál jelentkező kellemetlenség a kisajkak összenövése, amelyet ösztrogénhiány vagy valamilyen fertőzés okoz. Kezelése minden esetben orvosi feladat.

Viszonylag gyakran előforduló panasz serdülőkor előtti lányoknál a kisajkak összenövése, amelynek oka az alacsony ösztrogénszint vagy valamilyen fertőzés, gyulladás. Újszülöttek körében gyakorlatilag soha nem fordul elő, aminek magyarázata lehet, hogy ekkor még megtalálható a baba szervezetében az anyai ösztrogén. Ez 3 hónapos korra elmúlik, innentől jelentkezhet a probléma, leggyakrabban 6 éves korig.

A terület tisztán tartásával csökkenthetjük a gyulladás kialakulásának veszélyét: fontos, hogy a kakis pelenkát azonnal cseréljük ki, mielőtt széklet kerül a hüvelybe, és mindig gondosan törölgessük meg ilyenkor a kislányt.


A kisajkak összenövésének tünetei

A szülőnek először az tűnik fel, hogy a kisajkak között vékony hártya jelenik meg. Ez, ahogy növekszik, egy idő után elfedheti a hüvelybemenetet és a húgycsőnyílást is, ez utóbbi esetben vizelési nehézségeket, fájdalmas vizeletürítést okozva.

Gyakori panasz, hogy a hártya mögött összegyűlik és pang a vizelet, ami szivárgást és húgyúti fertőzést okoz.


A kisajkak összenövésének kezelése

A tünetekkel gyermeknőgyógyászhoz kell fordulni, aki eldönti, hogy az adott esetben mi a megfelelő kezelési mód. Előfordul, hogy helyi érzéstelenítést követően manuálisan választja szét a kisajkakat, ez esetben azonban nagy az esélye az újbóli összenövésnek.

Ha a panasznak hormonális okai vannak, ösztrogéntartalmú krémmel kezelik a területet, ami két héten belül szokott eredményre vezetni. Ilyenkor nagy körültekintéssel kell eljárni, és csak az összenövés vonalán alkalmazni a kenőcsöt, különben a szeméremtest barnára színeződik. Az ösztrogénpótlás mellékhatása lehet még a mellek megnövekedése, de a kezelés abbahagyásával ez is megszűnik. Az újbóli összenövés megakadályozása céljából cink-oxidos krémet lehet használni.

Otthon tilos megpróbálkozni a kisajkak szétválasztásával! Fájdalmas, és testi-lelki sebeket okozunk vele a kislánynak.

Ha az összenövés nem okoz különösebb panaszt, elképzelhető, hogy az orvos semmilyen kezelést nem javasol, mivel az állapot 6-18 hónap alatt gyakran magától is megszűnik.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: VGstockstudio / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja