A kisajkak összenövése gyerekkorban: tünetek és kezelés
Viszonylag gyakran előforduló panasz serdülőkor előtti lányoknál a kisajkak összenövése, amelynek oka az alacsony ösztrogénszint vagy valamilyen fertőzés, gyulladás. Újszülöttek körében gyakorlatilag soha nem fordul elő, aminek magyarázata lehet, hogy ekkor még megtalálható a baba szervezetében az anyai ösztrogén. Ez 3 hónapos korra elmúlik, innentől jelentkezhet a probléma, leggyakrabban 6 éves korig.
A terület tisztán tartásával csökkenthetjük a gyulladás kialakulásának veszélyét: fontos, hogy a kakis pelenkát azonnal cseréljük ki, mielőtt széklet kerül a hüvelybe, és mindig gondosan törölgessük meg ilyenkor a kislányt.
A kisajkak összenövésének tünetei
A szülőnek először az tűnik fel, hogy a kisajkak között vékony hártya jelenik meg. Ez, ahogy növekszik, egy idő után elfedheti a hüvelybemenetet és a húgycsőnyílást is, ez utóbbi esetben vizelési nehézségeket, fájdalmas vizeletürítést okozva.
Gyakori panasz, hogy a hártya mögött összegyűlik és pang a vizelet, ami szivárgást és húgyúti fertőzést okoz.
A kisajkak összenövésének kezelése
A tünetekkel gyermeknőgyógyászhoz kell fordulni, aki eldönti, hogy az adott esetben mi a megfelelő kezelési mód. Előfordul, hogy helyi érzéstelenítést követően manuálisan választja szét a kisajkakat, ez esetben azonban nagy az esélye az újbóli összenövésnek.
Ha a panasznak hormonális okai vannak, ösztrogéntartalmú krémmel kezelik a területet, ami két héten belül szokott eredményre vezetni. Ilyenkor nagy körültekintéssel kell eljárni, és csak az összenövés vonalán alkalmazni a kenőcsöt, különben a szeméremtest barnára színeződik. Az ösztrogénpótlás mellékhatása lehet még a mellek megnövekedése, de a kezelés abbahagyásával ez is megszűnik. Az újbóli összenövés megakadályozása céljából cink-oxidos krémet lehet használni.
Otthon tilos megpróbálkozni a kisajkak szétválasztásával! Fájdalmas, és testi-lelki sebeket okozunk vele a kislánynak.
Ha az összenövés nem okoz különösebb panaszt, elképzelhető, hogy az orvos semmilyen kezelést nem javasol, mivel az állapot 6-18 hónap alatt gyakran magától is megszűnik.
Kapcsolódó cikkeink:
- Hogyan segít a gyermeknőgyógyász?
- Intim fertőzések gyerekkorban: tünetek, kezelés, megelőzés
- Van megoldás a szűnni nem akaró hüvelyfertőzések ellen?
- Hogyan pelenkázzunk? Különbségek a fiúk és a lányok pelenkázása között
Kép: VGstockstudio / shutterstock
Közösségi hozzászólások: