SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tölcsérmellkas és tyúkmell: a mellkasdeformitások okai és kezelésük

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-09-11
A csecsemők nagyjából 1-2 százaléka születik valamilyen mellkasdeformitással. A szülők elsőre rendszerint nagyon megijednek a diagnózis hallatán, pedig a tyúkmell és a tölcsérmellkas az esetek nagy többségében nem okoz komoly egészségügyi problémát.

Tyúkmell és tölcsérmellkas: mi a különbség?


Tyúkmell vagy galambmell (pectus carinatum)

Tyúkmell esetén az elülső mellkasfal kidudorodik ott, ahol a szegycsont a bordákkal találkozik. Gyakran okoz úgynevezett paradox légzést, amelynek során a mellkas kilégzéskor előreemelkedik, belégzéskor pedig behúzódik. Ez csökkenő tüdőkapacitáshoz, emiatt pedig fáradékonysághoz vezet: a tyúkmellű gyerekek hamar kimerülnek a sportban, szaladgálásban.

Tyúkmell

Tyúkmell esetén az elülső mellkasfal kidudorodik
Fotó: wikipedia


Tölcsérmellkas vagy susztermell

A tölcsérmellkas a tyúkmell fordítottja: ebben az esetben az elöl elhelyezkedő szegycsont középső illetve alsó része és a hozzá csatlakozó bordaporcok besüllyednek, így a mellkas közepén horpadás figyelhető meg. A tölcsérmellkasban szenvedő gyerekek hajlamosabbak az alsó- és felső légúti megbetegedésekre (hörgőgyulladás, tüdőgyulladás), súlyos esetben pedig akár szívelégtelenség is felléphet náluk, ha a süllyedés olyan fokú, hogy összenyomja a szívet és a hozzá kapcsolódó nagyereket.

Tölcsérmellkas

Tölcsérmellkas esetén a mellkas közepén horpadás figyelhető meg
Fotó: wikipedia


A tyúkmell és a tölcsérmellkas diagnózisa

Mindkét elváltozás jól látható szabad szemmel, így a háziorvos könnyen észreveszi, a hivatalos diagnózishoz azonban szükség van röntgenre vagy CT vizsgálatra. Tölcsérmellkas esetén a szívelégtelenség kockázata miatt fontos, hogy kardiológus is lássa a gyermeket, és szükség lehet EKG-vizsgálatra is.


A tyúkmell és a tölcsérmellkas kezelése

A mellkasdeformitásoktól szenvedő gyermekek általában soványak, tartásuk helytelen, gerincük görbe, a válluk előreesik. Ezen tartásjavító tornával, gyógyúszással, az izmok erősítésével lehet segíteni. A torna teljesen nem szünteti meg a problémát, de valamennyire enyhítheti, illetve mindenképpen megelőzi a további állapotromlást.

Az érintettek többségének leginkább az esztétikai probléma, és az ebből fakadó szégyenlősség, önértékélési zavarok okoznak nehézséget, főleg kamaszkorban. Gyakori, hogy a fiatalok tizenévesen félnek a tornaórai átöltözéstől, nem mernek strandra járni, mert nem szeretnék magukat kitenni a kíváncsi szemeknek. Ennek ellenére enyhébb esetekben, ha egyéb probléma nem áll fenn, a szakemberek nem szoktak műtétet javasolni, mivel az nem oldaná meg a helyzetet (a műtéti heg is feltűnő, és nem tűnik el teljesen).

A súlyos tölcsérmellkas azonban nyomhatja a szívet és a tüdőt is, ebben az esetben valóban szükség van műtétre, különben ezek a szervek nem tudnak megfelelően fejlődni, légzési és keringési rendellenességek léphetnek fel. Az operációra 4 és 14 éves kor között szokott sor kerülni.  

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Bob_Dmyt / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja