Vásárlás és élelmiszerrendelés koronavírus-járvány idején
Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-04-20
Az alábbi tanácsokat követve minimalizálhatod annak az esélyét, hogy a boltból a lakásodba hurcold a koronavírust.
Vásárlás a boltban
- A boltban viselj maszkot, és használd is megfelelően, úgy, hogy az orrodat és a szádat takarja.
- Gumikesztyűt nem kötelező használni, csak akkor, ha sebes, ekcémás a kezed (ami a sok kézmosástól könnyen előfordul). Ebben az esetben se nyúlj az arcodhoz, és ne telefonálj az utcán! Hazaérkezés után a kesztyűt dobd ki.
- A boltban ügyelj a megfelelő távolság betartására a többi vásárlótól. Sok helyen a pénztárnál és a csemegepultnál a padlón jelzés is segíti a távolságtartást.
- Egyedül menj vásárolni. Ha csak egyetlen mód is van rá, gyereket ne vigyél magaddal.
- Fizess bankkártyával
- Hazaérkezéskor öltözz át, moss kezet, arcot, sőt legjobb, ha hajat is. A ruháidat mosd ki, vagy tedd ki egy-két napra szellőzni.
(Olvasd el ezt is: Vásárlási tanácsok járvány idején)
Online vásárlás
- Az áru átvételekor használj maszkot, és ha szükségét érzed, gumikesztyűt.
- Fizess előre utalással, vagy helyben érintésmentes bankkártyával. Ha ez semmiképp nem megoldható, a pontos összeget add készpénzben a futárnak.
Az áru otthoni tárolása
- Ha az árut rövid időn belül felhasználod, fertőtlenítsd a csomagolását. Ehhez legjobb, ha legalább 62 százalékban alkoholt tartalmazó fertőtlenítőt, vagy hígított hipót (hipót tartalmazó készítményt) használsz. A hipó hígítási aránya 1:50, vagyis 5 liter vízhez adj egy deciliter vegyszert.
(Olvasd el ezt is: Fertőtlenítő teszt: mivel takarítsunk, és mivel fertőtlenítsük a kezünket koronavírus-járvány idején?)
- A művelet után fertőtlenítsd az asztalt is, vagy a felületet, ahol dolgoztál.
- Amit nem használsz fel azonnal, tedd ki az erkélyre szellőzni. A koronavírus kartonpapíron 24 órán át, műanyag és rozsdamentes acél felületen 2-3 napon át maradhat életben. Ennyi idő elteltével már nyugodtan beviheted a házba.
- Ha nincs erkélyed és fertőtleníteni sem szeretnél, a rendelt árut 2-3 napra különítsed el egy dobozban.
Készétel rendelése
- Ez esetben is igaz, hogy lehetőleg ne készpénzzel fizess, vagy ha mégis erre kényszerülsz, a pontos összeget add a futárnak.
- A rendelt étel dobozát dobd ki. A saját tányérodból egyél.
- A főzés elpusztítja a koronavírust, így attól nem kell félned, hogy az étel maga fertőzött. Ha mégis biztonságosabbnak érzed úgy, átforrósíthatod az ételt – 72 fokon túl már nem életképes a fertőzés.
(Olvasd el ezt is: Ezekre figyelj, ha alapanyagot, ételt rendelsz a járvány ideje alatt!)
Kapcsolódó cikkeink:
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében
Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja
A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol
Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?
"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?
Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
Közösségi hozzászólások: