SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A legfontosabb tudnivalók a koronavírusról

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-30
Miért "új" ez a koronavírus? Melyek a tünetei? Ki fertőz, és ki nem? Kérdések és válaszok a Covid-19-ről, röviden.
A legfontosabb tudnivalók a koronavírusról


A koronavírus fogalma, tünetei és kezelése

 

Miért mondják, hogy „új típusú koronavírus”? Létezik „régi típusú” is?

Igen, létezik. A koronavírusok alapvetően állatokban fordulnak elő, de jelenleg 7 olyan típust ismerünk, amely képes az embernél is betegséget okozni. Legismertebb köztük a néhány éve komoly járványt okozó SARS és MERS. A jelenlegi vírus hivatalos neve SARS-CoV-2, a betegségé COVID-19.


Kikre veszélyes a koronavírus?

A koronavírus alapvetően az idősek és a krónikus betegek életét veszélyezteti, de bárki kerülhet tőle súlyos állapotba. Kanadában a kórházi kezelésre szorulók 12 százaléka 40 év alatti. Nagy-Britanniában halt már bele a koronavírusba olyan 21 éves lány, akinek a családja szerint semmi egyéb betegsége nem volt. Az eddigi legfiatalabb magyarországi áldozat a 37 éves brit nagykövet-helyettes, Steven Dick, róla nem tudjuk, szenvedett-e bármilyen krónikus betegségben.

(Olvasd el: Ezekkel a krónikus betegségekkel különösen veszélyes a koronavírus)


Mik a koronavírus tünetei?

A koronavírus tünetei nagyban hasonlítanak az influenzára. Az alábbi tünetek megjelenésekor érdemes gyanakodni:

  • láz
  • fáradékonyság
  • nehéz légzés, légszomj
  • hasmenés
  • étvágytalanság
  • száraz köhögés
  • ritkán: torokfájás, orrfolyás

Nagyon fontos, hogy aki ezeket a tüneteket észleli magán, semmiképp ne menjen le az orvosi rendelőbe, hanem telefonon kérjen tanácsot, és kövesse az orvos utasításait. A legfontosabb híreket, telefonszámokat, tudnivalókat itt találjátok: https://koronavirus.gov.hu/


Ha nem észlelek magamon semmi ilyesmit, nem fertőzök?

Sajnos ez egyáltalán nem biztos. Az új típusú koronavírus egyik legalattomosabb jellemzője egyrészt az, hogy hosszú a lappangási ideje (2-14 nap), ami alatt már fertőz, másrészt pedig az, hogy a fiatal, egészséges emberek nagy részénél nem okoz semmilyen különösebb tünetet enyhe köhécselésen kívül. Most vagyunk túl az influenzaszezonon, rengetegen küszködnek kisebb légúti megbetegedésekkel, és senki nem tudhatja, hogy a néhány héttel ezelőtti megfázása miatt köhög még mindig egy picit, vagy már koronavírust terjeszt. Ezért szükséges mindenkinek az óvatosság.


Hogyan kezelhető a koronavírus?

Jelenleg a legnagyobb nehézséget az okozza, hogy új betegséggel állunk szemben, amire még nem fejlesztettek ki gyógyszert. Léteznek biztató kísérletek, amelyek szerint bizonyos gyógyszerek – pl. a malária, a vérzéses lázak, a HIV és a hepatitisz elleni készítmények - kombinációival jól kezelhető a COVID-19, de ezek széles körű alkalmazására még várni kell.

Amíg nincs gyógyszer, a tünetek enyhítése és az életfunkciók javítása a feladat, és abban kell reménykedni, hogy az immunrendszer magától legyőzi a kórt.


A koronavírusos betegek hány százaléka hal bele a betegségbe?

Erre azért nagyon nehéz pontosan válaszolni, mert a különböző országok tesztelési protokollja eltérő. Magyarországon ma (március 29-én) 408 beazonosított esetről és 13 halálos áldozatról tudunk. Ez 3,1 százalékos halálozási arányt jelent, ami elég magas szám, de mivel nálunk nem végeznek széles körben teszteket, a koronavírusos betegek túlnyomó többsége nem is kerül be a rendszerbe. Németországban ezzel szemben a széles körű tesztelésnek köszönhetően a felderített esetek száma hatalmas (ma 50 871), a halálozásé azonban rendkívül alacsony: eddig 351 ember életét követelte a koronavírus, ami 0,6 százalékos arányt jelent.

A WHO becslése szerint a koronavírus az esetek 2 százalékában halálos kimenetelű.


Meddig fog tartani ez az egész?

Különböző becslések léteznek, de az sajnos valószínű, hogy sokáig. A londoni Imperial College számításai szerint a vakcina kifejlesztéséig – ami egy-másfél év – szükség lehet különböző mértékű korlátozásokra. Ez nem azt jelenti, hogy addig kell a lakásba bezárva ülni, de az idő kétharmadában, az egészségügyi rendszer kapacitásának függvényben csökkenteni kell a társas érintkezést. A járvány tetőzését az osztrákok április közepe és május közepe, a magyarok június és július között várják.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Tumisu / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megváltoztathatod a szemed színét?

Megváltoztathatod a szemed színét?

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.

A szerkesztő ajánlja