SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

SMS-nyak: az okostelefon hatása a gerincre

Családinet [cikkei] - 2020-02-11
Az Y és a Z generáció tagjait a generációkutatók digitális bennszülötteknek nevezik: ők azok, akik el sem tudják képzelni az életüket mobiltelefon, internet, azonnali kielégülést nyújtó applikációk és közösségi háló nélkül.

Az ember bármerre jár, már mindenhol lehajtott tekinteteket lát maga körül. Ha megszámolnánk, hogy hány ember nézi most a cikk olvasása közben is az okostelefonját lógó fejjel, elrettentő lenne az eredmény. Az így kialakuló SMS-nyak szindrómának súlyos következményei lehetnek.


Mi az az SMS-nyak?

Biztos többször érezted már, amikor a fájdalom lassan kúszik fel a hát felső részétől egészen a nyakig, miután hosszú ideig lehajtott fejjel nézted a telefonod.

Az SMS-nyak a rossz tartás következtében kialakuló nyaki gerinc deformitása. Minél több időt töltesz digitális eszközökkel, annál inkább növeli a nyaki károsodás kockázatát.


Mitől alakul ki a panasz?

A nyaki gerinc a hosszas görnyedést követően, a tekintet folyamatos leszegezése miatt jelentősen megváltozik. A rugalmasságát és terhelhetőségét biztosító kettős S-alakú ív megszűnik, helyette C alakban görbül a hát. Ez nem csak a derekadra – az ágyéki gerincszakaszra, de nyakadra is sokkal nagyobb terhet ró.

Az okostelefon képernyőjének nézegetése közben a fej 60 fokos szögben történő megdöntése közel 20-25 kg tömegének megfelelő nyomást helyez a nyaki gerincre, és minél jobban előre döntöd a fejed, annál nagyobb ez a terhelés.

A lefelé nézés egyaránt terheli a nyak elülső és hátulsó oldalát is, ez különösen a csigolyák közötti lemezekre van hatással. A hátsó nyaki rész megfeszül, mivel a hátoldalon lévő izmok állandó összehúzódó állapotban vannak, megpróbálják húzni és támasztani a fejet ebben a helyzetben, ami izomfeszültséghez, továbbá nyak- és hátfájdalomhoz vezethet.

A drasztikus túlterhelés viszonylag gyorsan a gerinc elváltozásához vezethet, hisz az izmok igen gyorsan alkalmazkodnak a megváltozott testtartáshoz, majd mintegy „elhúzzák”, és már a módosult helyzetben is rögzítik a gerincet.

 

Az SMS-nyakkal kapcsolatos leggyakoribb panaszok és következmények:
 

  • krónikus izomgörcs,
  • gyakori fejfájás,
  • nyakmerevség,
  • vállfájdalom,
  • ízületi gyulladás,
  • meszesedés,
  • porckopás,
  • porckorongsérv, stb.

Minél fiatalabb korban kezdi használni a digitális eszközöket, annál korábban alakulnak ki a fentebb említett panaszok.


Hogyan lehet elkerülni a problémákat?

A jó hír az, hogy egy rendkívül egyszerű megoldással meg lehet előzni a kialakulását: tartsd fel a fejed!

Tudatosan tegyél erőfeszítéseket arra, hogy a készülékeidet a szemeddel, a fejeddel és a nyakaddal szemben tartsd, hogy elkerüld a döntést.

Néhány tipp SMS-nyak ellen:

  • Tarts több szünetet, változtasd meg pozíciódat és tornáztasd meg időközönként nyakad és vállaid.
  • Próbálkozz például a hátonfekvéssel, hogy enyhítsd a nyakadra nehezedő nyomást.
  • Egyenesítsd ki a hátad és gyakorold a jó testtartást. Ha a vállaidat visszahúzod, a test semleges helyzetben marad.
  • Alakíts ki ergonomikus munkahelyet.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Free-Photos / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja