SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Intim fertőzések gyerekkorban: tünetek, kezelés, megelőzés

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-12-19
Általában a kislányokat érinti, de néha fiúknál is felléphet intim fertőzés. A viszketéssel, fájdalommal, váladékozással járó betegséget semmiképp ne kezeljük házi módszerekkel vagy felnőtteknek ajánlott szerekkel, hanem mindig kérjük ki orvos tanácsát!


Az intim fertőzések okai

Legtöbbször uszodában, strandon kapják el a gyerekek a különböző fertőzéseket, de a megbetegedésnek oka lehet a műszálas alsónemű és a nem megfelelő személyes higiénia is. Ez utóbbi esetben sem feltétlenül elhanyagolásra kell gondolni: az egyedül vécéző, fürdő kislányok hajlamosak felületesen tisztálkodni, ez pedig remek táptalajt biztosít a kórokozók számára. Fiúknál is gondot okozhat a makk körüli terület nem megfelelő tisztán tartása.

Fontos ezért megtanítani, és ha szükséges, ellenőrizni az alapos mosakodást és a helyes vécépapír-használatot. Magyarázzuk el a gyermeknek, hogy nagyvécé után mindig előről hátrafelé törölje meg magát, hogy véletlenül se kerüljön széklet a hüvelyébe. Hasmenés vagy esetleges „baleset” esetén pedig legjobb azonnal le is zuhanyoztatni.

Oka lehet még a fertőzésnek az, ha valamilyen idegen test kerül a hüvelybe. Ez elsősorban kicsi gyerekeknél, játék közben fordulhat elő. Strandoláskor lehetőleg mindig legyen rajtuk fürdőruha, főleg homokozóba ne engedjük be őket meztelenül!


Az intim fertőzés jelei

Kislányoknál leggyakrabban a kipirosodott szeméremajkak, a viszketés, a fájdalom és a hüvelyfolyás jelzik a bajt. Fiúknál is felléphet viszkető, csípő érzés, illetve a makk körül fehéres váladék jelenhet meg. Ha ilyet tapasztalunk, ne házi szerekkel kísérletezzünk, hanem keressük fel a gyermekorvost! Lehet, hogy ő tovább fog küldeni szakrendelésre.


Az intim fertőzés megelőzése

Száz százalékosan lehetetlen megelőzni a fertőzést, mivel a kislányok testfelépítése szinte vonzza a kórokozókat: húgycsövük, hüvelyük és végbélnyílásuk nagyon közel van egymáshoz, és az ő korukban még a szőrzet sem képez akadályt a baktériumok előtt. Néhány egyszerű szokással azonban lecsökkenthetjük a fertőzés kockázatát:

  • Szoktassuk őket egészen kicsi koruktól alapos tisztálkodásra és helyes vécépapír-használatra
  • Tanítsuk meg nekik, hogy piszkos kézzel ne nyúljanak a nemi szervükhöz
  • Strandoláskor a vizes fürdőruhát mindig cseréljék ki szárazra, amikor kijönnek a medencéből
  • Magyarázzuk el nekik, hogy nyilvános helyen ne üljenek rá a vécédeszkára
  • Vásároljunk nekik pamut alsóneműt
  • Ha már menstruálnak, figyeljenek oda a betét és tampon megfelelő időközönkénti cseréjére, és ilyenkor még fokozottabban ügyeljenek a személyes higiéniára

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: platinumportfolio / pixabay

Cikket lektorálta:
 

Dr. Sebő Zsuzsanna

Dr. Sebő Zsuzsanna

 

Gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadó


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/922-93-09
E-mail: sebozsuzsa@gmail.com
Honlap: www.homeoduo.hu (fejlesztés alatt)
 
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja