SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Delacato-módszer: mozgással az értelmi fejlődésért

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-27
A Carl Henry Delacato philadeplhiai neurológus és csapata által kidolgozott elmélet szerint a mozgás és az idegrendszer fejlődése között szoros az összefüggés, ezért ha valamilyen mozgásformát nem volt a gyereknek módja begyakorolni, azt később pótolni kell.

Magyarországon Dr. Marton-Dévényi Éva és Tóth Gábor terjesztették el széles körben Delacato módszerét. Az elmélet szerint az egyedfejlődés a törzsfejlődés útját követi, tehát a gyermek az emberré váláskor lezajlott fejlődési menetet másolja le az első éveiben.

A mozgás és az idegrendszer érése között szoros az összefüggés. Ha valamilyen mozgásformát a gyermeknek nem volt ideje begyakorolni – akár azért, mert kimaradt, akár azért, mert túl hamar követte a következő lépcsőfok, például nagyon korán elkezdett járni, így nem mászott elég ideig – az kihat a későbbi fejlődésre, és akár tanulási nehézségeket és magatartást is okozhat.

A módszer szerint a gyerek a mozgás révén újraél egy korábbi életszakaszt, így hozza be a lemaradását.
 

Milyen problémák esetén használható a Delacato-módszer?
 

  • Megkésett/hibás/akadozó beszédfejlődés
  • Beszédhiba
  • Diszlexia/diszgráfia
  • Figyelemzavar
  • Enyhe értelmi fogyatékosság
  • Ügyetlen mozgás
  • Rossz tájékozódási képesség
  • Beilleszkedési problémák
     

Hogyan zajlik a kezelés?

Delacato szerint az idegrendszer egy-egy területének fejlettségéről az elemi mozgások – kúszás, mászás, járás, úszás – árulkodnak. Állapotfelmérés után a gyermek egy 8-10 gyakorlatból álló feladatsort kap, amelyet naponta kell otthon 20-30 percig ismételni. Havi egy kontrollvizsgálaton kell csak megjelenni, amikor a fejlődés figyelembevételével új gyakorlatsort kap.

A feladatok az egyensúlyt, a térérzékelést és a finommozgást fejlesztik.

Egyre gyakoribb, hogy az óvodákba is kijárnak szakemberek, akik főleg a nagycsoportosokkal foglalkoznak. Ilyenkor 4-5 fős csoportoknak tartanak 90 perces órákat.

A terápián 5-16 éves kor között vehetnek részt a gyerekek és a fiatalok. Mivel a fejlesztés célja a kimaradt mozgásformák begyakoroltatása, a tizenévesek ugyanazokat a gyakorlatokat végzik, amit az óvodások: kúsznak, másznak, egyensúlyoznak, így téve lehetővé az agyuknak és az idegrendszerüknek, hogy elsajátítsa azokat a képességeket, amelyek az első időszakban kimaradtak.


Delacato mozgásterápia videón:
 

 

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: youtube

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja