Életveszélyes lehet a gyerekekre az elektromos cigaretta
2014 decemberében egy egyéves kisgyermek folyékony nikotintól kapott mérgezésben veszítette életét – ez volt az első eset az Egyesült Államokban, amikor ezzel a szerrel hozták összefüggésbe egy gyerek halálát. 2015-ben közel 2500 esetben fordultak a szülők hasonló problémával orvoshoz.
Kyran Quinlan, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia Sérülés, Erőszak- és Mérgezésmegelőző osztályának elnöke arra világított rá, hogy ezen anyagok közül némelyik kifejezetten vonzónak tűnik a gyerekek számára: „Az utántöltők több száz különböző ízben készülnek, közülük némelyik már színre is tetszetős a gyerekeknek. Hiába van szó kis mennyiségről, ez ekkora dózisban is halálos méreg. Szerintem az embereknek eszükbe sem jut a folyékony nikotin, amikor azt veszik számba, milyen mérgező anyagok találhatóak az otthonukban.”
Magyarországon a folyékony nikotint gyermekzáras kupakkal árusítják, ennek ellenére nem árt a fokozott óvatosság. Leginkább az egy-kétéves gyermekek vannak veszélyben, de minden ötévesnél fiatalabb gyereket nevelő szülőnek oda kell figyelnie arra, hogy a készítmény még véletlenül se jusson a kicsi keze ügyébe.
„A folyékony nikotin háromféle módon fejtheti ki mérgező hatását. A szájba kerülve lenyelés nélkül is felszívódik a nyálkahártyán keresztül, akárcsak a nikotinos rágógumi. Lenyelés esetén az emésztőrendszer alsó részén, a béltraktuson keresztül szívódik fel. Még a bőrrel érintkezve is bejuthat a szervezetbe, mint a nikotinos tapasz” – magyarázta a szakember. Egy 10-12 kilogrammos kisgyerek számára már egy teáskanálnyi folyékony nikotinkoncentrátum is végzetes lehet.
Ha felmerül a gyanú, hogy a kisgyermek kapcsolatba kerülhetett folyékony nikotinnal, a következő tünetek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni:
- hányás
- szapora szívverés
- idegesség
- ha a gyerek ránézésre rosszul néz ki
- légzési nehézségek
- fokozott nyáltermelés
Fotó: Ecig Click / flickr
Közösségi hozzászólások: