SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Életveszélyes lehet a gyerekekre az elektromos cigaretta

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-01-02
Sok dohányos - köztük számtalan kisgyermekes szülő - szokik rá az elektromos cigarettára annak reményében, hogy így kevésbé károsítja magát és a családját. Az ezen készítményekhez használt folyékony nikotin azonban életveszélyes a gyermekekre nézve - írja a Healthychildren.org.

2014 decemberében egy egyéves kisgyermek folyékony nikotintól kapott mérgezésben veszítette életét – ez volt az első eset az Egyesült Államokban, amikor ezzel a szerrel hozták összefüggésbe egy gyerek halálát. 2015-ben közel 2500 esetben fordultak a szülők hasonló problémával orvoshoz.

Kyran Quinlan, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia Sérülés, Erőszak- és Mérgezésmegelőző osztályának elnöke arra világított rá, hogy ezen anyagok közül némelyik kifejezetten vonzónak tűnik a gyerekek számára: „Az utántöltők több száz különböző ízben készülnek, közülük némelyik már színre is tetszetős a gyerekeknek. Hiába van szó kis mennyiségről, ez ekkora dózisban is halálos méreg. Szerintem az embereknek eszükbe sem jut a folyékony nikotin, amikor azt veszik számba, milyen mérgező anyagok találhatóak az otthonukban.”

Magyarországon a folyékony nikotint gyermekzáras kupakkal árusítják, ennek ellenére nem árt a fokozott óvatosság. Leginkább az egy-kétéves gyermekek vannak veszélyben, de minden ötévesnél fiatalabb gyereket nevelő szülőnek oda kell figyelnie arra, hogy a készítmény még véletlenül se jusson a kicsi keze ügyébe.

„A folyékony nikotin háromféle módon fejtheti ki mérgező hatását. A szájba kerülve lenyelés nélkül is felszívódik a nyálkahártyán keresztül, akárcsak a nikotinos rágógumi. Lenyelés esetén az emésztőrendszer alsó részén, a béltraktuson keresztül szívódik fel. Még a bőrrel érintkezve is bejuthat a szervezetbe, mint a nikotinos tapasz” – magyarázta a szakember. Egy 10-12 kilogrammos kisgyerek számára már egy teáskanálnyi folyékony nikotinkoncentrátum is végzetes lehet.

Ha felmerül a gyanú, hogy a kisgyermek kapcsolatba kerülhetett folyékony nikotinnal, a következő tünetek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni:

  • hányás
  • szapora szívverés
  • idegesség
  • ha a gyerek ránézésre rosszul néz ki
  • légzési nehézségek
  • fokozott nyáltermelés

Fotó: Ecig Click / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja