SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan segítsünk a megszokásos székrekedéstől szenvedő gyermeknek?

Családinet [cikkei] - 2017-11-20
Nagyon gyakori állapot különösen kis óvodások körében, ezért érdemes összefoglalni a kiváltó okokat és a megoldás lehetséges lépéseit. Dr. Kovács Tibor, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet csecsemő-és gyermekgyógyászának tanácsai.

A kórkép kialakulásának első lépése, hogy a gyermeknek eleve nagyon kemény a széklete. Ez bekövetkezhet diéta hibából (kevés rost, olyan zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, melyek székrekedésre hajlamosíthatnak), elégtelen folyadék-ellátottságból (folyadékvesztés erős izzadás, esetleg hányás során, nem megfelelő mennyiségű ivás) vagy akár akaratlagos székletvisszatartásból (pl. idegen környezet élménye közösségbe kerüléskor).

A kemény széklet ürítése kellemetlen, fájdalmas lehet, amihez még akár a végbéltájék berepedése is társulhat. Ez utóbbi miatt a széklet felszínén friss vér jelenhet meg. A berepedt végbél további fájdalmat okoz a székelésekkor.
A székletürítéshez kapcsolódó negatív élmények arra késztetik a gyermeket, hogy visszatartsa a székletet a székelési inger jelentkezésekor, hiszen szeretné a kellemetlen fájdalmat elkerülni. Sajnos azonban a székelési inger elnyomása a megszokásos székrekedéshez vezet, vagyis így a gyermek rossz irányba tereli a székletürítés vegetatív szabályozását. Mindezzel a panaszait kiváltó kemény, bogyós székleteket és ennek fájdalmas ürítését fogja saját maga számára konzerválni, azaz a székrekedése krónikussá válik. A kemény széklet a végbélgyűrűt részlegesen nyitva tarthatja, ezért a mögötte lévő lazább széklet körbefolyhatja és a nyitott végbélen keresztül kiürülhet, szennyezve a fehérneműt. Ilyenkor a szülők széklettartási problémára, hasmenésre gyanakodnak, és csak a pontos rákérdezések során derül fény arra, hogy éppen ellenkező probléma van a háttérben.


Hogyan segítsünk?

Természetesen nem cél a székrekedésre hajlamosító táplálékoknak a kiiktatása az étrendből, de az egyoldalúságot mindenképpen célszerű kerülni. Ha azt tapasztalja a szülő, hogy gyermekénél bizonyos élelmiszerek a széklet elmaradását okozzák, akkor szerencsés az elfogyasztásuk napján olyan rostdús zöldségféléket, gyümölcsöket is beiktatni az étrendbe, melyek a székletürítésre inkább kedvező hatással bírnak.
 

Valamennyi életkorban a folyadékbevitel emelése segíthet

A rostbevitel fokozása mindenképpen előnyös a panaszok megszűntetéséhez. Nagyobb gyermekeknek a reggeli előtt adott rostos gyümölcslevek, lekvárok, műzlik, aloe vera gél jótékony hatásúak.
 
Sokszor elfelejtik a szülők, hogy a mozgásszegény életmód szintén székrekedéshez vezet. Főképpen túlsúlyos gyermekeket nehezebb rávenni a korosztályuktól elvárható fizikális aktivitásra, de a túlzott tévénézés, számítógépezés a mozgástól is elveszi az időt.
 
Ha a székrekedés a fenti étrendi és életmódbeli változtatásokkal sem szűnik meg, akkor átmenetileg Laevolac szirup adható a gyermeknek, mely nem szívódik fel, hanem a bélben fejti ki jótékony hatását. A készítmény adásával az a cél, hogy a gyermeknek lehetőség szerint mindennap legyen formált széklete. Abban az esetben, ha a Laevolac adása mellett 10-14 napon keresztül rendszeresen van mindennap székletürítés, akkor meg lehet próbálni a készítmény elhagyását. Ennyi idő alatt ugyanis a gyermek vegetatív idegrendszeri szabályozása "átáll" az ideális napi ürítésre.
 
Amennyiben a székelés elmaradása heves nyugtalanságot, hasfájást vált ki, akkor csecsemőkorban szélcsövezéssel lehet segíteni a székelési inger kiváltásában és a székletürítésben. Nagyobb csecsemőkortól ½, 3 év felett 1 glicerines végbélkúp beadható a székelési inger kiváltására, de kúp inkább csak alkalmilag javasolt, és törekedni kell a rendszeres kúpozás megelőzésére a fent felsorolt praktikákkal.
 
Ha a székrekedés aktuálisan heves nyugtalanságot, hasi görcsöket okoz, és a szélcsövezéssel, glicerines végbélkúp adásával sem lehet székletet produkálni, akkor az orvos által végzett beöntéssel elérhető a „besült" széklet eltávolítása. Természetesen ebben az esetben is a cél az, hogy megszűntessük a székrekedés kiváltó okait, és mielőbb rendezzük a székletürítés ritmusát.
 
Szerző: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Fotó: David D / flickr

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja