SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Prediabetes kisokos - mely rövidítés mit jelent?

Családinet [cikkei] - 2017-03-02
A prediabetes kapcsán több rövidítéssel is találkozni, és gyakran az ember nem lát a furcsa betűkombinációk mögé. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa ezek jelentését ismerteti.
Prediabetes kisokos - mely rövidítés mit jelent?

IR

Az IR az inzulinrezisztencia rövidítése. A cukorbetegség előtti állapotok legenyhébb formája, viszont fontos komolyan venni, ugyanis megfelelő kezelés nélkül viszonylag rövid időn belül súlyosbodhat és végül 2-es típusú diabetes-szé alakulhat. Inzulinrezisztencia esetén a hasnyálmirigy által termelt inzulint a sejtek nem ismerik fel, nem kötik meg, így az inzulin a hatását nem tudja kifejteni (vagyis nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni). Ennek eredménye, hogy a vérben felhalmozódik a cukor, és a szervezet kompenzálásként egyre több inzulint termel- azonban a folyamat nagy veszélye, hogy a hasnyálmirigy előbb-utóbb kifárad, diabetes-t okozva. Az IR sajnos gyakran lappangva alakul ki, ám ha van tünete, akkor általában menstruációs panaszok, teherbeesési nehézségek, túlsúly, fokozott szőrösödés hívja fel rá a figyelmet. Kezelésének alapja az életmódváltás (személyre szabott diéta, rendszeres mozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres terápiát is javasolhat az orvos.


IFG

Inzulinrezisztencia esetén általában csupán az inzulinértékek, esetleg a terhelt cukorértékek esetében lehet észrevenni negatív változást, ám az éhomi glükóz szintje a referencia tartományon belül marad. IFG esetében azonban enyhén emelkedetté válik az éhomi vércukorszint, vagyis 6,1 mmol/l érték fölé emelkedik, de még nem lépi át a 7 mmol/l-t. Statisztikák szerint kezelés (életmódváltás, gyógyszer) nélkül 5 éven belül a betegek csaknem felénél 2-es típusú diabetes alakul ki.


IGT

Az IGT csökkent glükóz toleranciát jelent, és az különbözteti meg az IFG-től, hogy ebben az esetben az éhomi glükózszint nem emelkedik meg jelentős mértékben (<7mmol/l), ám a 120 perces terhelt érték 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l között van - mondja dr. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa.


HOMA

A HOMA-index az inzulinrezisztencia megállapítását segíti. Ehhez az éhgyomri vércukor értékét és az éhgyomri inzulin értékét kell összeszorozni, majd azt elosztani 22,5-tel. Amennyiben 2 feletti, az IR-re utalhat. Fontos azonban tudni, hogy az állapot pontos diagnózisához csupán a HOMA-indexet figyelembe venni igen kevés!


OGTT

Az OGTT az orális glükóz tolerancia tesztet jelenti, vagyis a glükóz terheléses vizsgálatot. Célja a diabetes és a prediabetes fennállásának ellenőrzése. Az esetek többségében az éhgyomri és a 120 perces értékeket mérik. A vizsgálat vénás vérvétel útján történik, és az első – éhomi - vérvétel után 75 gramm glükózt tartalmazó szirupot szükséges inni. Ezt megelőzően ujjbegyből vett vérmintával állapítjuk meg az éhomi vércukor értéket és csak 7,2 mmol/l alatti értéknél kerülhet sor a terhelésre- mondja a szakember.


Mi van, ha problémát jelez a vizsgálat?

Amennyiben az értékek a referenciatartománytól kívül esnek, úgy diabetológust szükséges felkeresni, aki a panaszokat és az eredményeket összevetve meghatározza a pontos diagnózist. Ez alapján állítja össze a betegnek a megfelelő kezelést, ami gyógyszeres terápiát és életmódváltást (speciális, személyre szabott diétát és mozgásprogramot) foglal magában. Ha az előírásokat a beteg pontosan betartja, úgy az értékek javulnak, és elkerülhető az állapot súlyosbodása.

Forrás: Cukorbeteg Központ
Fotó: George Hodan/PublicDomainPictures.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja